| Steregoi a întrebat:

Dumnezeul Tatal din Biblie nu este echivalentul nici unui alt dumnezeu al paganilor. Cum mai sustineti ce am spus?

Răspuns Câştigător
| Romanul86 a răspuns:

E un zeu atotputernic, și e personal.

44 răspunsuri:
| Steregoi explică (pentru RAY):

Nu am jignit pe nimeni. Am spus adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e logic politeismul.

Cauza N, cauzaN-1, cauza N-infinit. Nu e logic sa existe o infinitate de cauze. Inseamna ca cauzaN-un_numar_finit_foarte_mare nu a avut inceput si nu are sfarsit. Aceasta cauza fara inceput e Dumnezeu. Daca exista mai multi dumnezei sau mai multe cauze atunci aparareau fisuri si nu se putea construi nimic si totul ar fi fost o ruina in univers datorita multelor si nesfarsitelor conflicte intre dumnezei.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tu gandesti putin logic? Faci propaganda. Vi cu idei preconcepute. Macar ai inteles ce am spus despre cauze?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Am dovedit. Nu e logic sa existe numar infinit de cauze. Am explicat motivul. Persoana nu provine decat din alta persoana la nivel materia. Viata nu provine decat din alta viata la nivel material.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Celula nu are cum sa fie infinita de la sine pentru ca e materiala.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Imateria nu este supusa degradarii si are posibilitatea de autodeterminare si nu depinde de materie. Materia depinde de lucruri mici precum fotonul si mai mic decat foronii de imaterie.