| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Dupa ce a inviat din morti, Iisus era zombie?

P. S: nu e blasfemie, e pura curiozitate, nu raportati. big grin

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

A inviat avand un trup nesupus timpului, materiei, spatiului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

A inviat cu acelasi trup ema nu uita de toma nu a inviat cu alt trup

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da tu nu uita ca putea sa intre in mijlocul lor, deci era nesupus materiei.Si noi vom invia tot in acest trup,dar va fi unul de slava,nesupus materiei, timpului, spatiului.

| Urzi23 a răspuns:

Se pare ca tu esti mai grea de cap, uiti repede si nu pricepi nimic. Daca ai fi citit Dumnezeiestile Scripturi ai fi ramas in minte cu ceva.
Apoi :
Sfanta Scriptura a Noului Testament ne spune ca Domnul Iisus Hristos, inainte de a patimi, a prezis de mai multe ori ca va fi rastignit, dar a treia zi va invia. De teama aceasta iudeii au pus de paza la mormantul Lui soldati. Totusi minunea S-a intamplat. A treia zi dupa ingropare, ingerul a rasturnat piatra, mormantul a fost aflat gol si vestea Invierii s-a raspandit ca fulgerul, desi iudeii au platit pe soldati sa minta, adica sa spuna ca Iisus Hristos Domnul nostru nu a Inviat, ci a fost furat de Apostoli. Cele mai insemnate locuri din Noul Testament in care se scrie despre invierea Domnului sunt: Matei 28; Marcu 16; Luca 24; Ioan 20 -21; Faptele Apostolilor in mai multe locuri; I Corinteni 15 si altele.
Apoi :
Ia sa faci de bine sa mai citesti ai indicat si pe unde.
Apoi :
Matei 28
2 Şi iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer şi venind, a prăvălit piatra şi şedea deasupra ei.
3. Şi înfăţişarea lui era ca fulgerul şi îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.
4. Şi de frica lui s-au cutremurat cei ce păzeau şi s-au făcut ca morţi.
5. Iar îngerul, răspunzând, a zis femeilor: Nu vă temeţi, că ştiu că pe Iisus cel răstignit Îl căutaţi.
Apoi :
Mat 28
9 Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucuraţi-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui şi I s-au închinat.
10 Atunci Iisus le-a zis: Nu vă temeţi. Duceţi-vă şi vestiţi fraţilor Mei, ca să meargă în Galileea, şi acolo Mă vor vedea.
Apoi :
18 Şi apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer şi pe pământ.
19. Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh,
20. Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.

| Klepto a răspuns:

Bine ca nu era pe atunci Van Helsing ca sa il casapeasca.
Acuma stiu ca el a fost primul zombie, acum stiu ca el o sa aduca zombie apocalypse.
Ar explica multe daca ar fi zombie, carnea care ii atarna nu il mai facea suportabil vizibil, oamenii ar fi fugit de el, tu ai vrea sa puna mana pe tine un corp in putrefactie si sa te vindece? tu ai vrea sa mananci paine si peste de la un zombie? tu ai fi primit un casa ta un zombie?

Sigur Harry Potter, Merlin si alti purtatori de palarii tuguiate s-au adunat si l-au readus la viata.

| SaveTheNature a răspuns:

Pai iti explic.Atunci cand esti ateu,pur si simplu asa esti educat,sau asa crezi de cuviinta sa fii ateu. nu e nici o problema
Insa sa iti bati joc de sfintenie de Isus nu mai ai nici o scuza.
Cand totul e bine, e usor sa fii ateu, insa pe patul de moarte e greu sa mai ramai ateu.Acum arata-ti curajul cat mai ai timp, si vei fi no1winking (mai ales ca oamenii mai stupizi cred in Dumnezeu, din asta reiese ca esti un om inteligent, si rational.
Nu raportez dar simt nevoia sa iti spun cat de mult gresesti batanadu-ti joc de Isus. asa, iti vei aminti pe patul de moarte, sau in suferinta ca unii au dreptate!

| ZvT a răspuns:

Era mahmur. Cei care au scris biblia au înţeles greşit expresia ''mort de beat''.

| CandyTetris a răspuns:

Nu se mentioneaza nicaieri dorinta de a devora carne viehappy. Spre exemplu Terry Wallis(tipul care si-a revenit din coma dupa 19 ani) ce a fost? Cate-odata se mai intampla si minunihappy.

| cristinacrissss a răspuns:

Nu era zombi.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru cristinacrissss):

Era vampir? surprise

| cristinacrissss a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Parca ziceai ca nu vrei sa faci blasfemie, adica sa nu iti bati joc. Dar de fapt asta faci. Esti ateu deci nu ma astept la altceva de la tine in afara sa iti bati joc si sa jignesti tot ce nu iti convine. Nici macar nu ma mai mir... deja sunt obisnuita cu comportametul ateilor. Si voi ziceti ca nu aveti nimic noi si ca noi suntem aia care jignim, care va bagam pe gat credinta si alte chestii. Dar defap eu cred ca e invers dupa cate am vazut: Voi sunteti aia care jigniti absolut TOT ce nu va convine. Nu stiti sa discutati civilizat.
Si apropo: Daca nu iti pasa de Dumnezeu si crestinism de ce mai vizitezi categoria Religie? Daca chiar vrei sa afli ceva despre crestinism citeste biblia si intreaba un preot (adevarat) care iti poate raspunde la intrebari mai bine decat putem sa o facem noi. Si asta e valabil pentru toti ateii.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru cristinacrissss):

Dar eu nu sunt atee, sunt satanista (moderna)

| SaveTheNature a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

In fine ce ai fi tu.Ai sa pierzi curajul asta in suferinta.

| cristinacrissss a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Si crezi ca dracu tine cont de asta?laughing Crezi ca o sa iti dea tratament special? Eu nu prea cred.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru SaveTheNature):

O sa vedembatting eyelashes

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru cristinacrissss):

Pai, ar fi cam greu sa-mi dea tratament special cineva care nu exista

| SaveTheNature a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu-ti da nimeni tratament.Tu singura ti-l dai.El vrea sa te ajute dar tu vrei singura sa te arunci in goarpa.

| cristinacrissss a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Ai zis ca esti satanista. Asta nu inseamna ca crezi in Satana mai mult decat crezi in Dumnezeu? Si nu inseamna ca te inchini lui Satana in loc sa te inchini lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX explică (pentru cristinacrissss):

Am spus ca sunt satanist-modern.
Sunt atee doar ca imi tariesc viata dupa anumite principii.

| cristinacrissss a răspuns (pentru Mizantropul):

Stiu ca exista dar nu ma inchin lui.

| danzel_7798 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Ateii sunt cei mai ipocriti oameni, in situatii limita apeleaza la Dumnezeu.

| ZvT a răspuns (pentru danzel_7798):

Să mori tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Draga atee sau satanista e diferit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danzel_7798):

Tu acum de fapt vb de crestini nu de atei

| MyObsession a răspuns (pentru danzel_7798):

Să mori tu mă?:O
Sunt ipocrită mâcaţaş.

Răspuns utilizator avertizat
| cristinacrissss a răspuns (pentru Mizantropul):

Cine a zis ca cred in Dumnezeu 100% si in satana 101%? Tu gandesti ce spui? Sau iti scriu mainile fara creier?

| Wehrmacht a răspuns (pentru danzel_7798):

Ipocriti sunt crestinii mah.Ati ajuns in ultimul hal din cauza religiei.Va luati la bataie si injuraturi in biserica cand se dau sarmale sau ce se mai da gratis, ati ajuns sa ucideti persoane crezand ca sunt posedate si daca cineva se exprima fara sa ii pese de ce cred altii ii spuneti satanist.Adevarul e ca nici voi nu stiti ce inseamna unele lucruri.Pe vampire ati facut-o santanista pentru ca nu stiati ce inseamna satanist moder.Nici eu nu stiam dar cand mi s-a spus am priceput, nu ca voi care o tineti pa' voastra si spuneti si la atei ca sunt satanist pentru ca nu cred in DZ.

| cristinacrissss a răspuns:

Prin ce m-ai scos din groapa?laughing Convingandu-ma ca nu exista Dumnezeu? Eu cred ca ai facut exact invers: ai vrut sa ma iei cu tine in groapa.
Deci pe bune: voi ateii ma uimiti pe zi ce trece din ce in ce mai tarelaughing

Răspuns utilizator avertizat
| benny a răspuns:

Din curiozitate ies astia ca tine

| Mindreader13 a răspuns:

Da.

| Archangells a răspuns:

Bah, ejneboon?laughingce intreabri lipsite de sens pui.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Nu-ti mai bate joc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Pe atunci nu se știa de zombie și nici nu există, Isus s-a ridicat la ceruri revenind îm frorma normală doar că ceva mai special, ies din discuție zombii.

| VeeaVeex a răspuns:

Nu

| SpringEyes a răspuns:

Cred ca esti cam nebuun...Cum sa fie zombie ma? A iesit din morti cu aceeasi infatisare si nu iti mai bate joc te rog frumos...esti satanista sau atee?
Si ai zis ca e pura curiozitate asa ca poti citi din anumita si celebra Biblie si o sa afli daca era zombie...Dar mai bine iti spun eu acum ca nu era zombie...
Sper ca te-am lamurit!