| alexutza222 a întrebat:

Dupa cum stiti crestinismul are la baza dragostea pentru aproapele tau, islamul e religia pacii, iar evreismul e religia...
Ce are la baza religia evreilor?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Evreismul"? Ce-i aia? Tu nici macar n-ai habar cum se numeste religia respectiva. Sau, poate ai inventat tu una noua.
In cazul asta, TU ar trebui sa ne spui ce are la baza, ca e inventia ta.
Religia evreilor se numeste "Iudaism".

| DomineRex a răspuns:

Evreii sunt iudei. Iudaismul este o religie monoteistă, bazată pe principii și etica.

| soimos a răspuns:

Asa este!
Crestinismul=iubire
Islamul= pace
Iar iudaismul = credinta
sa revenim Isus a propovaduit inlocuirea credintei cu Iubirea,
religia crestina de atat "iubire" a ars pe rug 1 milion de femei frumoase ca fiind vrajitoare si pe toti cei care isi permiteau "luxul" de a gandi liber!
Lafel si cu Islamul, de atat "pace" vedem in lumealor numai razboaie si acte de terorism.

| costis a răspuns:

Chiar nu stiam ca islamul e "religia pacii".

| FerLin a răspuns:

Islamul? Religia pacii?

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Intelepciune si Mila.

| Alexsb2006 a răspuns:

Se bazeaza pe respectul aproapelui la fel ca crestinismul, pe egalitatea intre oameni, un principiu este ce nu vrei sa ti se intample nu face nimanui