| anonim_4396 a întrebat:

E păcat dacă îmi place și astrologia dar cred în Dumnezeu și mă rog zilnic etcetera? In viață trebuie sa faci ce îți place.Mie îmi plac astea 3-4:medicina,astrologia și puțin și astronomia și religia.De ce nu pot sa fac ce îmi place? Multi zic că e păcat. Oricum mie mi-a plăcut misterul stelelor întotdeauna și am fost atras de astrologie,ezoterism,religie,paranormal dar și medicina,fotbal, politica.
Am o atracție însă puternica spre mister, stele, planete, ezoterism, viața după moarte și întotdeauna am avut-o.Mie mi se pare fascinant însă bisericii nu.
Why? Și oricum o să îmi urmez pasiunile pentru ca așa e normal mai ales daca nu fac rău la nimeni.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da e oacat, Dumnezeu e gelis daca noi xautam lumina pentru viitor nu in Cartea Lui Biblua sau in revelatii de la el ci in orice altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu intrebi tu un preot, daca tot esti interesat de explicatii religioase?

| Violleta2022 a răspuns:

Dar cu scoala cum stai?
Cand ai de gand sa-ti termini liceul, ca tu nici BAC-ul nu l-ai luat?
Degeaba iti place tie medicina, ca nu o poti practica niciodata, fara studii BAC luat si faca o facultatea de medicina terminata.
Fa-te fotbalist, ca la alergat mingea nu-ti trebuie multa carte!

| anonimg a răspuns:

Astrologia îți spune viitorul. Acest lucru este interzis de Dumnezeu, deoarece face parte din familia ghicirii și vrăjitoriei.
Dumnezeu nu a creat astrele cerești pentru a le folosi ca obiecte astrologice. Astrologia reprezintă închinarea la idoli, la astre în cazul nostru (soare, lună, stele, planete).

Noi nu trebuie să ne luăm după plăcere, deoarece natura umană este decăzută, este născută în păcat. Iar plăcerile oamenilor au fost pervertite, adică schimbate, transformate într-un mod nesănătos, fie pentru trup, fie pentru minte, fie pentru duhul nostru.
De aceea noi trebuie să ne luăm după Legea lui Dumnezeu în toate privințele. Dacă vreo plăcere de-a noastră vine în conflict cu Legea lui Dumnezeu, atunci trebuie să renunțăm la o astfel de plăcere, pentru că este păcat.

| johnnny123 a răspuns:

"este un păcat dacă-mi place astrologia" = "credeți că s-ar supăra spiridușii dacă îmi plac și ștrumfii?"

| ioana748 a răspuns:

Nu cred ca una exclude pe alta.
Suntem parte din acest Univers si suntem interconectati cu energia pamantului, stelelor si celorlalte planete.
Astrologia este mai veche ca religiile.
Nu este pacat sa fii deschis spre cunoaștere.
Pana la urma relatia ta cu divinitatea este unica si nu trebuie sa o explici nimanui.
Oricum nu se poate explica aceasta taina.
Si daca ne rezumam la un punct important de corectitudine fata de divinitate, da, sunt de acord cu ideea sa nu facem rau nimanui, cel putin nu cu intentie.
Dumnezeu este bun si permisiv si ingaduie multe.
Oamenii sunt ipocriți. Preoții sunt si ei doar niste oameni. Unii au si har intr adevar, dar este alta discutie.
Toate cele bune,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În viață nu faci mereu ceea ce îți place.

| KovacsB a răspuns:

Politica,religie fotbal deja o mare pierdere de timp.
Stelele ce spun?

| LaviniuA a răspuns:

E o cale buna. Medicina+astrologie+astronomie+ezoterism->vezi dr Paracelsus.
Studiaza-le serios.
E pacat daca ramai superficial. Atunci ajungi sa iti faci rau si sa faci rau altora.

Fotbalul si politica poti sa le arunci la tomberon.

| EestiSodalane a răspuns:

Foarte multe păcate nu sunt păcate pentru că faci rău altcuiva ci pentru că îți faci rău ție. Să ai o pasiune pentru astrologie nu e neapărat păcat, dar e important să înțelegi de ce credința în astrologie e considerată dăunătoare pentru cel care crede în ea.

1) Nu-ți pune încrederea în stele și nici în scamatorii de astrologi. Sunt mulți oameni care vor să te păcălească folosind astrologia. Fii foarte sceptică la orice auzi legat de acest subiect. Nici constelatiile nu au putere asupra vietii tale sau a altora. E ok sa te pasioneze, dar nu-ti pune increderea ca e adevarat.

2) Rezista tentatiei să crezi ca poti controla soarta prin astrologie. Încă o dată zic, astrologia nu e adevarată. Soarta noastră stă în providenta lui Dumnezeu și spre binele nostru nu ne e dat să o controlăm noi. Fericirea absoluta a sufletului tău stă în a te lăsa în voia lui Dumnezeu, a nu te ingrijora de ce se intampla sau se va intampla.

| Cipi1212 a răspuns:

Fii mândru de pasiunile tale.

| T0Teu a răspuns:

De ce mai pui intrebarea daca la final spui ca oricum nu iti pasa? Nu iti pasa daca un lucru e pacat in ochii lui Dumnezeu ptc tu nu il vezi pacat? Dumnezeu nu tine cont de părerile noastre, daca un lucru e păcat, e pacat si atat.

| Xena20 a răspuns:

Nu e niciun păcat, stai liniștit

| Miha113Qq1 a răspuns:

Faci ce e bine nu ce îți place

| DavidFl9 a răspuns:

Pai aici dacă folosești astrologia spre ghicite și crezi în zodiac, vorbitul în stele sau ghicitul este pacat, dar dacă tu o studiezi ca îți place și ești interesata de ea nu este pacat