| Meme10Memu a întrebat:

E posibil ca ateii ( necredinciosii si scepticii ) sa desfiinteze in viitor sarbatoarea Craciunului si Anul Nou ( Revelionul ) si pe Mos Craciun si bradul de Craciun impodobit pentru ca aceste sarbatori au radacini religioase ale vechilor traditii si pentru ca Mos Craciun e un mit si pentru ca bradul de Craciun are conotatii mistice si religioase si ei nu mai vor vrea sa se incurce cu vechile traditii, cu religia, cu miturile, cu misticul imbratisand doar pretinsa stiinta si pretinsul adevar?

Răspuns Câştigător
| FlorentinaM20 a răspuns:

Nu sunt ateu dar totuși treaba asta cu sa îți minți copilul ca exista Moș Crăciun doar pentru ca unora li se pare atâta de fascinant e chiar fără cuvinte.Ai pretenția ca parinte sa nu fi mințit dar tu îți crești copilul deja de mic cu minciuni.Am impresia ca unii nu știu ce înseamnă cei 7 ani de acasă ai copilului. Poți sa ii dăruiești copilului cadou și fără pretextul ca vine un Moș inexistent.Cât despre "tradiții" i don’t care pentru ca nu îmi pasa de restul.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și ateilor le place Crăciunu laughing și de ce ne-am opri din a sărbători anul nou?! laughing ce treabă are asta cu religia

| Eireann a răspuns:

Au incercat comunistii sa "desfiinteze" Craciunul si nu le-a iesit. Majoritatea ateilor nu prea au treaba cu ce fac ceilalti, doar refuza sa li se bage credinta altora pe gat.

| Meme10Memu explică (pentru Eireann):

Ei nu le baga pe gat la copii mitul ca exista Mos Craciun? rolling on the floor

| Eireann a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu toti. Si propriilor copii poti sa le spui ce vrei tu. Mos Craciun nu tine de religie, e o parta frumoasa a copilariei.

| adryang78 a răspuns:

Nu cred. Și spun asta din perspectiva ateului care sunt.
Sigur, nimic nu este imposibil, dar e prea puțin probabil să se ajungă acolo, fiindcă aceste sărbători înseamnă mai mult decât religie sau conotații mistice.