| KhludCiprian a întrebat:

Este acest preot un crestin?

Daca un preot o zice, probabil ca are un punct bun de zis:
https://www.youtube.com/watch?v=uYQuvwQ4y-k

"Whaveer people would want to believe in the privacy of their own home, in the privacy of any religion they practice, they are free to do that, but to teach our children things we know are not true... is abuse to young people"

Trebuie sa sugeram Creationismul ca educatie?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Trebuie să sugerăm adevărul ca educaţie, lucrurile pentru care există dovezi (ştinţifice). Creaţionismul nu se încadrează în această categorie.

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

E catolic si ei sunt mai dezghetati la minte.

Nu, eventual ca exemplu de ignoranta si ca argument pro cunoastere stiintifica*. laughing "The purpose of education is not to validate ignorance, but to overcome it" - Lawrence Krauss

"Educația științifică este un vaccin împotriva șarlatanilor lumii care vor căuta să îți exploateze ignoranța." - Neil deGrasse Tyson

| sublime89 a răspuns:

Eu unul ma mir ca un om cu o astfel de gandire mai poate fi preot. Mi-e greu sa inteleg pe ce se mai bazeaza credinta lui in zeul crestinismului, daca recunoaste ca mari parti din biblie sunt pur si simplu basme.

| milan9 a răspuns (pentru sublime89):

Nu exista "parti din biblie" care sa fie "basme". Totul tine eventual de o intelegere si receptare gresita a mesajului biblic.

| KhludCiprian explică (pentru milan9):

Probabil a gresit cuvantul, in loc de "basme" probabil a vrut sa zica: "mituri moraliste" si "nu istorie".

Asta e si pozitia larg acceptata in academie.

| sublime89 a răspuns (pentru milan9):

Din pacate pentru voi, toate dovezile arata ca imense parti din biblie sunt doar atat, basme.

| angus35 a răspuns:

Preotul ala e de factura liberala de aceea iti place de el."Things we know are not true"? Vorbeste pentru tine si nu mai generaliza. Oamenii care au fondat universitatile Princeton, Yale si Harvard invatau studentii despre creationism.Ba inca le spuneau studentilor ca oamenii iubesc intunericul si nu vor sa vina la lumina. Vorbele lor nu aveau legatura cu viata de zi cu zi? Tu vrei sa spui ca oamenii aceia pacaleau studentii? Daca erai ateu, deist, agnostic, satanist, catolic nu te-ar fi primit la universitatile lor nici daca erai la fel de inteligent ca Newton.Ce a fost sistemul de educatie si ce a ajuns.
http://www.princeton.edu/pub/presidents/edwards/

| starduster a răspuns:

KhludCiprian eu nu te inteleg daca esti ateu de ce tot pui atatea intrebari legate de religie cand dau click la categoria religie tu ai vreo 2 3 intrebari si aproape toate sunt puse la misto mie daca nu imi place un lucru nu ma mai gandesc la el deloc uit de el pur si simplu si mai e ceva la aproape toate intrebarile tale raspund doar prieteni tai care sunt la profilul tau nu raspunde un om care crede in vreo religie anume si un ultim lucru scuze pentru ca te-am insultat la una dintre intrebarile tale

| KhludCiprian explică (pentru starduster):

"...dau click la categoria religie tu ai vreo 2 3 intrebari si aproape toate sunt puse la misto"
In general n-am pus intrebari "la misto", ci chiar le-am gandit si am cautat diferite perspective. De asemeni, spre deosebire de alti teisti de pe aici, indiferent de nuanta lor, am dat funda intre altii la martori, tot felul de crestini ce "ne-am tras de par".

De asta cred ca atunci cand zici: "raspund doar prietenii tai" chiar ma mira. Da, de obicei ateii raspund la orice intrebare (nu numai ale mele), dar fara sa ma intelegi gresit, cam 1/2 la 1/3 din contacte sunt crestini, intre care nu pot sa nu remarc milan9, martzian, suffastar si iuri75 imi vin acum in memorie!

Unii au fost mai buni, altii mai rautaciosi, dar din cate imi amintesc, am atacat crestinii doar cand mi-au atacat caracterul, altfel nu imi amintesc sa fac comentarii de genul: "crestinii sunt primitivi", desi cateodata chiar asta imi trece prin minte!

Legat de scuze, stai linistit! Eu sunt doar cineva de pe internet! Sa nu folosesti cuvinte dure cu ateii ce ii vezi in "realitate". Eu TPU il vad un loc de schimbare de idei, si bineinteles ca inteleg ca cineva cand se simte foarte ofensat reactioneaza irational.

Iti recomand doar sa nu pui la inima, si sa rationalizezi (sa te gandesti la) un lucru: motivatia mea e sa caut sa indrept niste opinii ce le vad gresite dpdv rational, si daca sa zicem ca 30% din cazuri am dreptate si crestinii vor decide ca am dreptate in acele cazuri pur si simplu lumea ar deveni mai buna! Daca restul de 70% e rau, oricum oamenii n-au sa il ia, mai ales daca au sa verifice si au sa vada ca am gresit.

Intotdeauna un succes e rezultatul a foarte multi pasi gresiti ce ii face fiecare, sau daca nu ii face acea persoana, e clar testat inainte de inaintasii lui! Daca nu era un homosexual precum Turing, nu aveai azi probabil calculator personal. Si de asta cel putin, macar din respect pentru astfel de oameni temerari, anumite mesaje trebuie spuse!