| CIVIC1 a întrebat:

Este caracterul lui Dumnezeul din Vechiul Testament diferit de cel prezentat de catre Isus in Noul Testament.
Unii invoca faptul ca in VT Dumnezeu indeamna la,, crima,, iar in NT Isus il prezinta pe Tatal ca un Dumnezeu iubitor si bland.

Va rog raspunsuri responsabile fara ironie, ipocrizie, ura sau alte forme de violenta.

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Biblia este despre evolutia relatiei dintre Om si Dumnezeu. Vechiul Testament reflecta, totusi, si o alta perioada si un alt nivel de dezvoltare al omenirii. Dumnezeu este acelasi, dar oamenii care au scris textele erau diferiti.

| CIVIC1 explică (pentru mODIN):

Pot fi de acord cu dvs.