| DaciaRomania a întrebat:

Este creștinesc sau nu să crezi in karmă?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Nu este creștinesc sa crezi in karma. Aceasta e o idee pagana de la hindusi care nu are nicio legatura cu Dumnezeul creștin. Dacă vezi pe cineva facand ceva rau nu e deloc creștinesc să spui "i se va întoarce karma" ci un creștin trebuie sa se roage pentru el sa NU fie pedepsit. Este otrava minții și a sufletului sa crezi in ideile astea pagane lipsite de dragostea creștină.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, crestinii cred in liberul arbitru

| RAY a răspuns:

1. (În hinduism și religii orientale, jainism, budism) Forță impersonală care cântărește toate faptele în decursul vieții și care determină, în ciclul de transmigrare a sufletelor, calitatea vieții următoare.

In crestinism nu conteaza faptele sa nu va laudati cu ele si credinta, oricine nu este scris in cartea vieti e si deja condamandat la eternitate in iad, desi oricine nu crede ca iisus este fiul lui dumnezeu este deja condamnat in iad, desi nu este crestinesc doctrina

| KovacsB a răspuns:

Crezi sau nu, crestin sau ateu Karma loveste la milimetru.

| newaccountbye a răspuns:

Din perspectiva biblică, credința în karmă nu este creștinească. Biblia învață că Dumnezeu este cel care judecă și răsplătește oamenii, nu un sistem impersonal de cauză și efect. Versetul "ceea ce semeni, aceea vei secera" (Galateni 6:7) se referă la consecințele morale, dar nu susține ideea de karmă, ci subliniază justiția divină și responsabilitatea personală.

| Angeloxd a răspuns:

Este perfect normal, karma este doar o reactie a oamenilor la caracterul tau.
Bine faci, bine primesti.
Rau faci rau primesti.