| Dorugar a întrebat:

Este crestinismul o religie facuta in bataie de joc, pentru ca vedem cum crestinii se inchina unei cruci care este obiectul batjocurii lui Isus, si il numesc pe Isus ca fiind Christosul?
A fost candva Isus un Christos adica un UNS in functii inalte fie preotesti fie administrative ca cea de Rege?
Daca da cine l-a uns si in ce functie?
Sau denumirea de Hristos este un nume dat in batjocura lui Isus tot cum a fost si denumirea batjocoritoare cea de "rege al iudeilor" care era scrisa pe tablita cu INRI?
Este crestinismul o religie facuta in batjocura pentru cei care nu sunt in stare sa rationeze normal?

18 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Nu inteleg de ce scrii Isus cand el este Iisus.In mod normal nu ti-as raspunde la intrebare pentru ca esti un imbecil dar am sa o fac de data aceasta.
Acel obiect crucea" este obiectul pe care a murit insusi Iisus Hristos. Acel obiect a devenit un simbol sfant pentru ca iisus ne-a dat o lectie la toti prin moartea lui.El inainte sa moara a purtat o coroana de spini inspre batjocura lui.El a fost numit rege inaintea mortii sale.In batjocura cum a fost numit el a fost cu adevarat un rege bun si drept.

Răspuns utilizator avertizat
| Narfundo a răspuns (pentru the2k):

Ei bine eu sunt crestin ortodox si nu accept Isus deoarece am fost invatat de mic ca acestia care zic asa sunt pocaiti. Pocaitii fiind departe de adevar si de Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar explică (pentru Narfundo):

1Nici eu nu stiu de ce scrii tu Iisus cand el se numea Yeshua.
2Numai un imbecil are impresia ca cei cu care vorbeste sunt la fel ca el.
3 Nu numai Isus a murit pe cruce ci si alti hoti pungasi sau sarlatani ca el.
4) Daca ar fi sa credem ca Isus este Dumnezeul, atunci nu putea sa moara ca Dumnezeii nu mor, deci nu este vorba de un sacrificiu ci de o piesa de teatru de prost gust.
Isus nu a fost numit rege decat in bataie de joc, iar un rege in bataie de joc nu este rege ci doar o bataie de joc, si sa spui ca o nataie de joc inseamna sa fii rege bun ...este sora cu culmea prostiei, sper ca macar asta esti capabil sa intelegi, ca in rest vad ca esti bita!

| Dorugar explică (pentru the2k):

Exact asa este cum spui. cum va permiteti voi crestinii sa faceti afirmatii sau sa impuneti reguli pentru personajele religiei mozaice?
Credeti ca daca le-ati furat Biblia le-ati furat si Dumnezeul din ceruri?

| rocco09 a răspuns (pentru Narfundo):

Traducerea pe care o folosesc pocaitii e facuta de un preot ortodox (asta nu te-a invatat de mic?, sau probabil nu stia profu)!
Si daca ai fi fost invatat de mic ca te-a adus barza, inseamna ca te-a adus barza?
Cand afirmi ceva cauta sa ai si dovezi palpabile, sa te creada cineva
Cam ieftin " am fost invatat de mic ca astia care zic asa sunt pocaitii
Pocaitii sunt departe de adevar si de Dumnezeu"
Pe ce baza? Ca ai invatat de mic?

Răspuns utilizator avertizat
| Miauti a răspuns:

Nu se inchina la cruci ci la icoane dinalea pe baterie cu luminite. Si mai ales Isus este vazut ca personaj de culoare alba.

Hristos parca vine de la cuvantul UNS, folosit de preotii din acele vremuri.

| leonardo a răspuns:

Cati oameni bolnavi, fratica... Asa e cand alta carte n-ai citit in afara de biblie si ai luat-o de buna.

Pe scurt: religiile au ca unic scop manipularea maselor de prosti, creduli, naivi, disperati, samd. In anul in care Curiosity transmite un film de 1080p cu aterizarea pe Marte, sa faci pe cineva imbecil pentru ca a scris Isus vs Iisus (ca asa ne-a zis popa) e ca si cum te-ai stampila singur cu "ignorant" si ti-ai pune ochelari de cal.

Asa ca prietene Mental si kamarad, schimbati doctorul sau pastilele, mai cititi o carte (alta, nu aceeasi), cautati despre Darwin si despre fosile pe net si in general, mai scoateti-va capul din fund. Lumea e mare, universul si mai si.

A, si nu uitati - votul tau conteaza happy.

Răspuns utilizator avertizat