| RAY a întrebat:

Este Dumnezeu raspunsul la orice intrebare sau doar la cele care inca nu am gasit un raspuns?

Raspundeti direct la intrebare,fara propaganda, versete biblie, da sau nu si de ce?

5 răspunsuri:
| Aube a răspuns:

Doar la cele la care nu am gasit raspuns logic, cu argumente.

| Octavian199 a răspuns:

Evident ca nu.

| AdiTorrent7 a răspuns:

In Taiwan spre exemplu, procentul oamenilor de stiinta credinciosi este dublu fata de media restului populatiei! Se pare ca gradul de cunoastere este direct proportional cu fascinatia pe care o resimte omul de stiinta in fata armoniei legilor din univers ce tin de fizica, biochimie, etc...
Din informatiile pe care le detin se pare ca pana si la facultatea de fizica li se sugereaza studentilor faptul ca legile fizicii (indiferent de subdomeniu) sunt prea perfect armonizate pentru a nu fi la mijloc produsul unei inteligente (asemanator este in biologie asa numitul "design inteligent").

Cand observi ca in microbiologie spre exemplu, te afli in fata lumii vii ca in fata unui algoritm (cu aspectul sau codificat) infinit mai complex decat cel mai performant software, atunci... ajungi la concluzia ca ai gasit RASPUNSUL, doar ca e unul mai complex decat te-ai fi asteptat sa fie. Este un fel de 1+1=3. Acel 1 "lipsa" este acel dram de mister nedefinit ce depaseste capacitatea de intelegere dupa parametrii la care noi raportam totul... thinking

| StrongHeart a răspuns:

Absolut.

| NuAmChefSaMaGandescLaUnNume a răspuns:

Nu pentru ca nu exista, dar stiinta are raspuns la aproape toate intrebarile intrebate pana acum.