| CIVIC1 a întrebat:

Este Dumnezeu vinovat de tot raul care se intampla in lume?
De ce credeti ca unii oameni il acuza pe Dumnezeu de aceasta situatie?

Va rog răspunsuri documentate, fara ironie, ipcrizie, ura sau alte forme de violență.

11 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu Dumnezeu este vinvat de tot raul din lume, ci suntem noi vinovati de alegerile noastre facand pacate si greseli! Deci oamenii acuza degeaba pe Dumnezeu care este IUBIRE, DRAGOSTE, ETC...

| Furnicuta000 a răspuns:

Cei care o duc rau il acuza ca e vinovat. Cei care o duc bine spun "ne-a iubit Dumnezeu". Eu nu sunt dusa la biserica, dar cred ca exista cineva, ceva, care a creat aceasta lume pentru ca prea se leaga toate intre ele si fiecare are rolul lui, ma refer ca fiecare organ din corpul nostru are rolul lui, fiecare lucru din mediu are rolul lui, cineva a gandit bine treaba asta. Dar nu inteleg de ce se intampla atatea nenorociri, adica nu pot trai toti in armonie?

| CIVIC1 explică (pentru Furnicuta000):

Poate din cauza lăcomiei de bani, din cauza dorinței de libertinaj in satisfacerea instinctelor, etc.

| mastadont a răspuns:

Din moment ce nu există e clar că nu e vinovat că doar o ființă inexistentă nu poate fi trasă la răspundere pentru răutatea și prostia din noi.

| ioana748 a răspuns:

Poti fi in lad, daca l strigi pe Dumnezeu din tot sufletul tau, cu siguranță iti va raspunde.
Va gasi o cale sa te scoată de acolo.
Putem sa l condamnam sau sa l strigam, alegerea ne apartine.
Eu cred ca aceasta inteligenta suprema nu este buna sau rea ci doar corecta.
Si sa dai vina pe Dumnezeu sau oricine altcineva este la indemana intr adevar.

| adryang78 a răspuns:

Divinitatea, sub orice formă cunoscută sau numită, n-are nicio treabă cu răul sau binele din lume. Totul vine de la oameni, care sunt aprioric ființe duale, capabile să facă atât bine, cât și rău.
Mai mult, răul reprezintă o necesitate, la fel și binele, altfel ar dispărea percepția asupra unuia sau altuia. Cum poți spune că apa e fierbinte, dacă nu ai termen de comparație și nu știi cum se simte apa rece? Cum știi că e lumină dacă n-ar fi întuneric?
Și exemplele pot continua, dar ai prins ideea. happy

| CIVIC1 explică (pentru adryang78):

Ce doriti sa spuneti cand afirmati:
,, Mai mult, răul reprezintă o necesitate..."

La ce va referiti mai exact?
Puteti da cateva exemple concrete pentru a intelege mai bine ceea ce ati dorit sa spuneti?

| adryang78 a răspuns (pentru CIVIC1):

Credeam că am fost destul de clar. happy
Din moment ce întrebarea face referire la "răul care se întâmplă în lume", am răspuns legat de el.
Să reformulez un pic.
Și binele, și răul, sunt necesare, coexistente și interdependente. Este principiul dualității universale. După cum explicam mai sus, pentru a recunoaște lumina este necesar întunericul, altfel nu ai la ce s-o raportezi, cu ce s-o compari, nici nu știi că este lumină. La fel, n-ai ști să recunoști albul dacă n-ai avea ca termen de comparație negrul. Extrapolând, nu poți recunoaște "binele", nu-l poți identifica, nici n-ai ști ce este, dacă n-ai avea ca termen de comparație "răul". Și invers.
Monada orientală este simbolul care ilustrează cel mai bine ce vreau să spun.

| Robert2526 a răspuns:

Pai daca exista, lumea pe care ne-o propune el este extrem de ciudata. creatia lui= vina lui

| CIVIC1 explică (pentru Robert2526):

Unde încadrați dvs. libertatea omului de a face raul in detrimentul binelui?
E sau nu e răspunzător omul de raul pe care il face sau vinovat e tot Dumnezeu de aceste alegeri ale omului?

| Robert2526 a răspuns (pentru CIVIC1):

Daca Dumnezeu exista, atunci raul facut de mine, i se datoreaza lui, pentru ca el m-a creat ori deja gresit, ori cu defecte care sa ma duca inevitabil spre a face rau. Dumnezeu stia foarte bine ca eu o sa fac rau, pentru ca el m-a creat in asa fel incat sa fiu predispus sa fac rau. Deci cine e vinovat?

Daca un om creaza o arma biologica si mor 1 miliard de oameni. cine e vinovat? omul care a facut arma, cel care a folosit-o sau, conform rationamentului tau, chiar arma in sine?
Atentie, am zis arma biologica, adica virusuri/bacterii, deci fiinte vii in esenta.

| CIVIC1 explică (pentru Robert2526):

Vinovat e cel ce foloseste arma biologică pentru ca are alternativa de a nu o folosi.
Scrieti ca daca dvs. faceti raul e vinovat Dumnezeu pentru ca el v-a creat deja gresit.
Va forțează cineva cu pistolul la tâmplă sa faceti raul?
Dar cum ramane cu empatia, iubirea?
Credeti ca o sa va puteti impune vreodata sa iubiți cu adevărat o parte de sex opus?

| Robert2526 a răspuns (pentru CIVIC1):

Pai de ce e vinovat cel care foloseste arma? arma fiind biologica, e o bacterie sa zicem, ea face ce stie, e o fiinta vie iar cel care o foloseste, elibereaza in natura o fiinta vie, este tot viata. Unde este greseala in a elibera o fiinta vie in natura?

Cat despre iubire, iubirea poate lua multe forme, eu iubesc toti oamenii si cred in ei foarte mult, de aceea sunt aici, imi rup din timpul liber pentru a raspunde in problemele de natura ginecologica in principal.

Ps: apreciez inca odata ca un alt crestin practicant da dovada de intelegere, empatie, iubire fata de aproape si incearca sa ma atace legat de orientarea mea sexuala, ceea ce evident, nu este problema nimanui pe cine si cum iubesc eu, dar imi demonstrezi inca odata ca asta promoveaza crestinismul, intoleranta si ura.Se pare ca nu e nevoie sa zic eu ceva, va afundati singuri in ridicol.

Dai fuga la scriptura, ce spune Dumnezeu despre ura?

| CIVIC1 explică (pentru Robert2526):

Bacteria din arma biologică e făcută sa fie agresivă in labo7rator, adica e culeasă din mediul natural și dezvoltată intenționat pentru ca atunci cand este aruncată din laborator sa ucidă oameni.
Deci bacteriile nu pot face ce vor ele atat timp cat sunt tinute in frau. Asta e binele ce il poate face omul.
Bacteriile din armele biologice sunt dezvoltate cu scopul de a face raul oamenilor cand sunt aruncate in afara. Asta e raul cu intentie pe care il face omul.

| CIVIC1 explică (pentru Robert2526):

Cred ca sunt probleme de comunicare cu receptorul.
S-a inchis linia.

| EestiSodalane a răspuns:

Răul nu există. Doar binele există. Prin urmare Dumnezeu nu poate decat sa fie autorul existentei. Logic vorbind nu poate fi autorul inexistentei pentru ca ar fi o contradictie logică. Iar cei care strică lucrurile bune și le duc spre inexistenta sunt diavolii și oamenii.

| CIVIC1 explică (pentru EestiSodalane):

Ce vreti sa spuneti cand scrieti ca,, raul nu exista?
Dumneavoastra nu ati trait pana acum experiente rele?
Poate v-au placut acele experiente negative de vreme ce afirmati ca raul nu exista. Ori poate aveti o varsta foarte frageda sau poate altele...
De ex. pentru dvs. conform afirmatiei de mai sus:
- razboiul e un lucru bun, crima e un lucru bun, violul de asemenea e bun, jaful la fel, inselaciunea e buna, homosexualismul e bun, violenta e buna, bolile sunt bune, otrava e buna de introdus in corp, etc.

| EestiSodalane a răspuns (pentru CIVIC1):

Urât din partea ta să spui că ce am zis e o inepție. N-am zis că războiul e bun ci am zis că răul nu există. Așa cum gaura dintr-un tricou nu există. Ce numim noi "gaură în tricou" de fapt este o lipsă de material, nu un obiect care există în realitate. Doar lingvistic puterm afirma că există acea gaură, dar ea de fapt nu este ceva concret ce există. La fel și violul, războiul, crima și altele sunt ca gaura din tricou. La modul abuziv putem să le găsim un nume, dar ele nu sunt ceva concret în ele însele. Violul este lipsa consintamantului in actul sexual. E o lipsa, nu ceva in sine. Putem vedea găuri în haine la fel cum putem vedea violuri, dar ele n-au valoarea de existenta pe care o are materialul textil sau o relatie normală de iubire. Ontologic vorbind răul nu există ci ce numim rău este de fapt descompunere, lipsă de viață, lipsă de existență, pierderea ordinii, moarte.

| CIVIC1 explică (pentru EestiSodalane):

Eu am modificat mesajul meu si va cer scuze pentru folosirea cuvantului ineptii.

Insa ceea ce scrieti dvs:
,, ..ci ce numim rău este de fapt descompunere, lipsă de viață, lipsă de existență, pierderea ordinii, moarte." nu inteleg concret.

Ex. daca cineva va injunghie si atingandu-va coloana vertebrala ajungeti in scaunul cu rotile, o sa va exprimati in continuare asa:
,, am suferit o descompunere"
,, am suferit o lipsa de viata"
,, am suferit pierderea ordinii", etc.

Nu e mai simplu de spus: am fost victima rautatii unui om?

In concluzie nu pot fi de acord cu dvs. cand spuneti:,, raul nu exista" si nu pot sa fac aceste artificii de convergenta ale raului, de schimbare a sensului temenului de rau, propuse de dvs. intrucat mi se par irationale.

| RaydolfPeatler a răspuns (pentru CIVIC1):

Poti sa-mi explici de ce m-ai ignorat? Doar fiindca am o parere cu care nu esti de acord? Nu esti in stare sa vorbesti civilizat cu un om care are o alta parere? Trebuie musai sa-l blochezi de nervi?

| T0Teu a răspuns:

Nu, noi suntem vinovati si cred ca si diavolul, intr o oarecare masura. Daca n am pacatui, cum ar mai putea exista raul in lume?
Oamenii care nu cred dau vina pe Dumnezeu pentru toate aceste rele ca sa "argumemgeze" ca El nu exista. Complet gresit si fals. Astea nu se numesc argumente.

| CIVIC1 explică (pentru T0Teu):

Pot fi de acord cu răspunsul dvs. Direct si la obiect.

| eliancodrut a răspuns:

Pleaca de aici cu prostiile tale. Chiar nu-ti dai seama cat de penibil esti?

| Pocait01 a răspuns:

Biblia prezintă multe versete în care arată explicit că omul prin natura sa este rău.
De asemenea prezintă cum Dumnezeu s-a sacrificat ca omul să cunoască binele și să se poată pocăi de răutatea sa.
Nu doar că Dumnezeu nu are nici o vină, evident, în răutatea produsă de oameni, dar a venit cu o soluție pentru salvarea lor de la rău.

| CIVIC1 explică (pentru Pocait01):

Pot fi de acord cu raspunsul dat de catre dvs.

| terry11 a răspuns:

Nu. Cu siguranta nu.
In lume exista problema pacatului care este din ce in ce mai mare.
Dumnezeu pur si simplu prin natura Sa nu poate face rau si scrie foarte clar in Iacov 1: 13-18.

| CIVIC1 explică (pentru terry11):

Pot fi de acord cu mesajul dvs.