| Inferno a întrebat:

Este foarte interesant ca, daca am citi geneza biblica, am observa ca luminatorii, adica stelele, au ca singur rol consemnat biblic: luminarea Pamantului.
Ceea ce este destul de curios pentru ca noi stim din 1920, gratie astronomului american Edwin Hubble, ca Universul se extinde.
Hubble a determinat viteza de expansiune ca fiind direct proportionala cu distanta dintre Pamant si locul in cauza.
Consecintele acestui fapt sunt ca in anumite zone ale spatiului, expansiunea are loc cu o viteza mai mare de 300.000 km/h, viteza aproximativa a luminii.
Deci lumina anumitor stele calatoreste practic in sens invers, neajungand niciodata pe Terra.
Cum se face ca Dumnezeu nu a reusit sa inteleaga acest lucru?

16 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Tu nu sti ma ca este peste puterea noastra de intelegere? Pacatosule...

| Dandanache a răspuns:

Easy one. Un univers obez si un card de stele bete? Consecinta a pacatului primordial. Logic.

| usuk a răspuns:

No' bine acuma si tu...detalii

| Kalla a răspuns:

De unde stii ca nu stie. Poate stie.Nu ai vorbit cu Dumnezeu deeeci...

| Inferno explică (pentru Kalla):

Daca Dumnezeu stia atunci exista doua variante, fie Dumnezeu are gandirea unui copil de doi ani, fie Biblia greseste, iar rolul stelelor nu este sa lumineze Pamantul.

| Kalla a răspuns (pentru Inferno):

Poate nu era pamantul in sens planeta noastra ci toate pamanturile.Adica pamantul, nu Terra ci doar pamantul iar celelalte planete contin pamant, in afara de mici exceptii de planete facute din gaz.

| LegionarulRoman a răspuns:

Poate s-a inselat.Sunt si argumente anti daca te-ai apuca de citit si tratate creationiste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti mana la ochi, un atheist. Cruce de 3 ori, sa nu ganditi vreodata pentru ca este pacat a gandi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu chiar credeam ca stai calare pe ScienceDaily. tu de fapt cu biblia iti petreci timpul liber.
nu stiu, intreaba-l pe el. de ce oare ne intrebi pe noi?

| Dumniezău a răspuns:

Dupa parerea crestinilor Dumnezeu le poate face pe toate, chiar daca sfideaza legile fizicii...

| Katczinsky a răspuns:

De fapt, viteza luminii nu este e 300.000 km/h laughing
Este 1.079.252.848,8 km/h sau 299.792.458 m/s

Ai fi putut macar sa spui 300.000 km/s dau nu /h

| Inferno explică (pentru Katczinsky):

Ar fi cazul sa consulti dexul si sa vezi si tu ce inseamna termenul "aproximativ".
Citez:
" ...viteza aproximativa a luminii."

| Katczinsky a răspuns (pentru Inferno):

NU E NICI MACAR PE APROAPE SA SPUI CA VITEZA LUMINII ESTE DE 300.000 km/h

E pe secunda, nu pe ora. E o diferenta uriasa. Si dupa ce gresesti, mai si faci gura mare ca esti destept, in loc sa recunosti ca ai gresit.

| Inferno explică (pentru Katczinsky):

A, da. Pe secunda, ai dreptate. Am crezut ca te referi la faptul ca in loc de 299.792.458, valoarea exacta am scris 300000.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Daca doar iluminarea a fost consemnata, nu inseamna ca Dumnezeu nu cunoastea ce rol are ceea ce a creat.A considerat probabil ca noi fiinte pacatoase nu santem in stare sa intelegem lucrurile profunde in totalitate

| RichardCezar a răspuns:

Hai sa iti zic alta ca si o continuare la a ta. Pamantul a fost facut in 5-6 zile si restul de planete si stele (miliarde si miliarde) intr-o zi.