| AvalohAlyn a întrebat:

Este greu să te pocaiesti?
Cum e viața unui pocăit?

3 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Viața unui pocăit este la fel ca și Viața unui om de rând muncește,își câștigă existența din munca lui fără să depindă de alți decăt de munca lui și a lui Dumnezeu și nu se implică în dezumanizări.

Este o alegere personală ca un om alege să meargă la Biserică să-și poată pocăi faptele greșelile, defectele ca ori și ce om normal de rând.

Un om pocăit nu este zeu nici sfânt nici a tot știutor. Este un simplu om de rând pe care nu intră în fapte murdare, bolnave mintale, cei poate afecta viața, sufletul, inima, ca ori și ce om ia o asemenea măsură pentru viața sa.

A fi un om pocăit nu înseamnă că ești obligat, sau este obligatoriu să mergi la Biserică zilnic, este o alegere personală. Uni oamenii pot merge zilnic în cluburi de noapte, la petreceri extravagante, la nu știu ce luxuri și manifestări importante pe covorul roșu sau în alte locuri ce le face plăcere acelor oamenii...

Un om pocăit nu este decât un simplu om de rând.

| 1onur a răspuns:

Săte pocăiește nu semnifică faptul, ca ești mai "bun""sfânt""mai curat" "mai înțelept" " mai deștept""mai frumos""a tot știutor""mai modest""mai curajos""cel mai puternic dintre toți""sau alesul" lui Dumnezeu

Nu Dumnezeu nu are nevoie de oamenii care ei se consideră că au "dreptatea mereu" sau ei se consideră ei cei mai curați și fără de păcate și pline de ei, plini de egolul lor ce ar face orice...pentru starea lor, dispoziția lor, chiar să calce și pe cadavre să-și bată joc de munca altora și ei să se autodeclare "oamenii" lui Dumnezeu sau "creștini"Nimeni nu se poate declara considera omul lui Dumnezeu dacă în inima acelui om este dușmănie, răutăți, prostie, urăciune în sufletul și inima sa.

Să fi un om pocăit, nu ne diferențiază cu absolut nimic de oamenii de rând fiindcă și noi tot oamenii suntem, și niciodată nu vom arăta cu degetul, sau vom vorbi pe la spatele nimănui orice am ști cu Adevărat orice am vedea și cunoaște cu Adevărat niciodată nu vom judeca pe la spatele viața nimănui în niciun fel nu o săne permitem să vorbim rău pe nimeni și consider ca orice om de rând ar face asta cu Adevărat fiindcă noi suntem conștienți că există un Dumnezeu cu Adevărat există Dumnezeul meu.

| 1onur a răspuns:

Dacă un om ajunge să se laude cu pocăința lui și se crede cel mai "curat""bun" dintre toți oamenii, acel om este cel mai păcătos dintre oamenii.