| dana90 a întrebat:

Este normal ca un popa sa nu te ierte pentru desfrau adica in ziua de azi foarte putini tineri sunt virgini

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

1) De ce sa te ierte popa, si nu Dumnezeu? Dumnezeu iarta pe oricine, desigur, conditionat - sa recunoasca ca a facut-o si sa nu o mai faca dupa. Fa asa si El sigur te va ierta. Si nu vei mai avea nevoie de iertarea popii. A, stiu, e greu cu partea a doua, sa nu mai faci ce ai facut, caci asta inseamna renuntare, pierderea a ceva ce ai experimentat pina acum si a fost ceva extrem de placut.
2) Daca 99% din romani injura, si unii o fac urit de tot (chiar azi ma gindeam la un artist de-al nostru international, la care nu te-ai astepta la asa ceva, dar, cu toata arta, si el a fost "prins" asupra faptului, injurind urit de tot), asta nu inseamna ca injuraturile sunt bune, ca poti sale faci linistit, fara probleme. Nu, e ceva rau. Chiar daca o face toata lumea. La fel si desfriul. Mai toti il fac, OK, dar asta nu inseamna ca e ceva ce iti poti permite tocmai pentru ca cei mai multi il fac. La urma urmei, daca ajungi in iad de pe urma desfriului tau, ajugi datorita faptelor tale, nu ale celorlalti. Raspunzi pentru ce faci tu, nu ceilalti vor raspunde pentru tine. Lasa-i pe ceilalti sa faca ce vor (vor raspunde fiecare in parte pentru asta), tu fa ce sti ca e bine, fara sa tii cont de parerea majoritatii.

9 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Si asta inseamna ca daca toata turma face asa trebuie sa facem si noi? bineinteles ca nu.

| sabin89 a răspuns:

Si de ce te-ar interesa iertarea popii? Cine e el? Unul la fel de pacatos ca si tine, poate chiar mai.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ai dreptate tu crezi ca biblia se schimba dupa vremuri iata ce meriti intra pe blogul meu e la profil

Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom
22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Citatul asta, seaman cu Coranul.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

E din vechiul testament

| dana90 explică:

Nu am facut dragoste pentru ca toti fac am facut pentru ca iubesc

| Mn0 a răspuns:

Preotii sunt doar invidiosi

| ZK a răspuns (pentru Mn0):

Bună asta, băh.laughinglaughing

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Si normal. Sf. Nicodim Aghioritul spune clar ca intre spovedania penitentului si primirea iertarii trebuie sa existe o perioada doveditoare ca cel in cauza a parasit pacatul.
doar pentru faptul ca un pacat a devenit mai practicat, nu inseamna ca nu mai are aceeasi gravitate!