| DecstarIsBackAgainMtfk a întrebat:

Este pacat sa ne masturbam? Dar sa avem fantezii cu calugarite sexy, sau chiar sa facem role-play punandu-ne partenerele sa se imbrace in calugarite sexy?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca esti insurat da este pacat, daca nu esti, nu este nimic, vorba lui pavel daca poti stai singur daca totusi simti nevoia si numai poti vezi de o femeie, sunt de acord cu el, cat despre fantezi iisus spune ca si gandurile sunt pacate, desi sunt pacate

| aditimus a răspuns:

Evident ca este pacat.

| Algo098 a răspuns:

E mare pacat daca nu se respecta indicatiile pretioase ale lui Dz cel atotputernic, iubitor si invizibil, mai ales in domeniul asta unde Dz e expert, dar se iarta si se merge inainte cu credinta si incredere in Dz.

| RKBlue a răspuns:

Nu e pacat.(ma rog,daca crezi in ele,atunci poate ca da...)
Sunt multe studii care arata ca masturbarea e benefica organismului:elibereaza tensiunea(ma refer la cea psihica, nu va ganditi la altceva... devil ), creste sansele de a avea un copil( se inlocuieste mai rapid sperma, si practic e mai proaspata), dormi mai bine, iti intelegi placerile si nevoile mai bine(cele fizice, nu spiriyuale.Pentru acestea mergi la terapeut rolling on the floor )
A, si riscul de cancer la prostata pare sa scada cu 20% la barbatii care se ma*turbeaza(mersi mult TPU, chiar imi place cand nu accepti cuvinte din dictionar...)(nu se stie exact motivul,dar niste studii arata ca e adevarat)

Pentru prietenii mei crestini, abia iesiti din secolul XVI, sa stiti ca nu, repet, NU va creste par in palme, nu orbiti, si nu va cade penisul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu vrea ca valorile unui om să fie curate, corecte.
Dacă El a spus să nu curvești(să nu te culci cu o femeie înainte de căsătorie) și tu te gândești și-ți dorești curvie, atunci valorile tale nu sunt curate(adică sfinte).
Valorile unui om sunt date de mentalitate(de unde pornește dorința curviei) și atitudini. De aceea a spus Isus că cine se uită la o femeie poftind-o curvește în inima(=cugetul) lui.

Încă nu știu dacă este păcat să te masturbezi, dar sigur este păcat să te uiți la femei(sau altceva) poftind sexual.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți face lucrul ăsta fără să poftești în inima ta o femeie/ un bărbat? Tind să cred că nu... Și dacă răspunsul este nu, atunci este păcat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sigur că poți. Te uiți ca la oameni. Te uiți la ceea ce sunt ei d.p.d.v. al mentalității lor, nu al corpului lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am referit la asta, ci la acea practică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A, da, sigur că da. Dacă nu ai nevoie atunci nu o faci, dar dacă ai nevoie(dacă suferi de o boală pentru care trebuie să o faci la cererea sexologului și/sau psihiatrului) atunci o poți face cu siguranță, ba chiar sunt și pastile pentru asta, fără să poftești ci d.p.d.v. medical.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"să nu te culci cu o femeie înainte de căsătorie" -- pune mana pe versetul din Biblie la care scrie asta si spune-ni-l si noua.

Daca vrei sa combini mai multe versete disparate: las-o balta, ca daca era o porunca clara nu era scrisa-n pasareste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Eveseni 5:3

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cersesti intrebarea: porneia nu inseamna sex inainte de casatorie, ci a face sex pe bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ceea ce spui tu se numește prostituție. Preacurvia ce ar fi? Dai mai mulți bani decât ar merita, sau cum?
Dacă citești cu atenție VT vei vedea că încă de la Adam se culcau cu nevestele lor, nu cu orice femeie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am zis s-o lasi balta cu combinat mai multe versete. Daca era o porunca reala, ar fi fost enuntata clar, nu sa lase interpretii sa mearga pe ghicitorie. https://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu_%C8%99i_sexul

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu sunt mai multe versete, este un singur lucru repetat. Dar dacă ne este lene să citim... nu știm, dar comentăm.
Dă-mi tu un verset cu un om credincios care se culcă cu o femeie dar nu cu nevastă-sa și Biblia nu spune nimic rău despre asta.
Osea 4:11

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cantarea Cantarilor, de la un cap la altul. Deci daca Biblia ar condamna pornografia, ar trebui sa inceapa cu eliminarea Cantarii Cantarilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, o condamnă, iar în Cartea respectivă nu este NIMIC "pornografic", dar ne... o minte curvară vede lucruri pornografice acolo. Lasă-te de pornografie.

Dacă ai ști tu ce e și cu această Carte... Dar nu știi nici o iotă de cultură ebraică așa că nu are rost să vorbim de minunatele simboluri de acolo și cum scrie despre Isus în această Carte.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Toți teologii evrei și creștini recunosc că interpretată literal această carte este pornografie biblică. Deci mortu' de la groapă nu se mai întoarce. Nu este o teză slab dovedită sau controversată, este un adevăr cunoscut de toți oamenii educați, de secole-ntregi.

Că prin interpretări științifico-fantastice, pardon, mistice se înțelege altceva e altă treabă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Dă-mi și mie adresa de contact al acestor mari teologi evrei și așa-ziși creștini, măcar pe care-i știi, să văd eu însumi cât de credincioși sunt de fapt. Eu nu am găsit vreunul care să înțeleagă Biblia și să spună asemenea bazaconii.
Dacă cei de care știi sunt aceeași care calculează profețiile în ani ce au 364 de zile... lasă. Apropo, te-ai convins de treaba asta sau vrei o dovadă Biblică(nu științifică, nici teologică, ci pur Biblică cu un pic de logică)?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu_%C8%99i_sexul

Cand a facut asta seminarul teologic, Cantarea Cantarilor era radiata din Biblie ca sa nu-i duca-n ispita.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt multi teologi care sustin ca nu e pornografie, dar uita sa-ti comunice ca spielul este sa nu o interpretezi in mod literal, adica sa te faci ca aceasta carte nu zice ceea ce de fapt chiar zice.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

"Să nu te culci cu o femeie înainte de căsătorie" -- pune mana pe versetul din Biblie la care scrie asta si spune-ni-l si noua."
Porunca a șaptea: "Să nu preacurvești." (Exod.20:14)
Iar curvia se referă atunci când ești în cadrul căsătoriei și te culci cu altcineva în afara soțului/soției.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Zbarci, vezi https://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

Adulter este doar cand un barbat face sex cu sotia altui barbat, in nicio alta situatie nu se poate vorbi biblic despre adulter.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Link-ul pus de tine este doar în parte adevărat, cum de altfel o minciună vine întotdeauna îmbrăcată în adevăr.

Găsim expresia Domnului Hristos: "Dar de la început n-a fost așa." (Matei.19:8)
Dumnezeu a îngăduit pe timpul lui Moise multe lucruri din pricina unei precare educații a poporului din vremurile acelea.
Noi nu trebuie să facem din îngăduință un scop în sine.
Am mai vorbit aici odată despre îngăduirea evlaviei din acele timpuri. Dar chiar și așa, sclavii aveau niște drepturi în timpul serviciului lor; ba încă puteau să plece după câțiva ani de la stăpâni, și să nu plece cu mâinile goale. Sclavii puteau să-și facă familie și să facă avere cat timp munceau la stăpâni și apoi să plece cu tot ce aveau după numărul de ani socotit.

Chiar dacă nu exista nici o lege împotriva bărbaților care se culcau cu alte femei înainte de căsătorie, asta nu înseamnă că ei puteau să facă astfel de lucruri. Femeia era pusă pe o poziție inferioară tot din pricina unei educații precare din acele vremuri.
Apostolul Pavel spune clar că bărbatul trebuie să fie soțul unei singure femei, chiar dacă poligamia era practicată chiar mai înainte de Moise și îngăduită și în timpul lui.
Deci "dacă de la început nu a fost așa", atunci noi trebuie să căutăm să cunoaștem cum a fost la început.
Pentru că numai astăzi, numai dacă vom trăi cum a fost moralitatea la început, vom putea trăi și în veșniciile nesfârșite.
Unele lucruri au fost îngăduite până la o vreme. Dar onania nu spune că a fost îngăduită vreodată.
"Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu." (1Corinteni.6: 9,10)

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Onania nici măcar nu e menționată în Biblie. "Malahii" este o bizarerie tipic românească, pe principiul traduttore traditore sau traduire c'est trahir. https://vaisamar.wordpress.com/2008/12/05/nici-malahii-1-cor-69/

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Chiar dacă onania nu este pe deplin explicată în Biblie (recunosc că aici este lipsa studiului), putem înțelege că aceasta este păcat, deoarece este scris: "Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui." (Matei.5:28)

Acest verset se leagă cu preacurvia poruncii a șaptea, unde spuneam că nu exista o lege expresă pentru bărbați.
Menționez aici că poruncile au fost date și pentru femei și pentru bărbați.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Iar este o eroare de traducere: nu este vorba despre femeie in general, ci despre nevasta altuia.

Voi la "morala crestina" bagati la greu niste principii care nu exista in Biblie.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Aici nu este vorba de nevasta altuia.
Ci este vorba de un bărbat privind o femeie, indiferent de starea civilă a fiecăruia.

De nevasta altuia se știa dinainte, din timpul poruncii a 10-a:
"Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău." (Exod. 20:17)

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

M-am uitat pe link-ul respectiv.
Personal îmi este aproape imposibil ca să am Vechiul Testament în limba ebraică și să cunosc și limba respectivă.
Totuși, traducătorul să nu fi făcut diferența dintre femeie și nevastă atunci când a tradus Biblia?
Pentru mine rămâne un subiect deschis.
În același timp cred că multe păcate se ascund chiar în spatele căsătoriei.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Cuvântul grecesc înseamnă atât "femeie" cât și "nevastă" (adică femeia cuiva). Dar e parafrază după Cele Zece Porunci, de aceea trebuie tradus prin "nevasta altuia". Isus nu predica în limba greacă.

Și da, ăsta e spielul cu adulterul: era considerat furtul proprietății altui bărbat.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Am înțeles aspectul acesta. Dar ca și astăzi, și atunci exista diferența de starea civilă a unei femei sau a unui bărbat.
Dacă în versetul din Matei 5:28 nu există nicio diferență de state civilă, atunci porunca rămâne valabilă indiferent de starea noastră civilă.
Este vorba de principiul a nu pofti -indiferent că aceea/acela pe care o/îl poftim este căsătorit/ă sau nu.
La un moment dat poate ajunge păcat chiar și atracția fizică dintre soț și soție. ("Patul să rămână nespurcat" -îi îndemna apostolul Pavel pe credincioși.)

Și la noi există înțeles diferit al unor cuvinte care ar trebui explicate: de exemplu "a avea școală". Are mai multe sensuri expresia sau cuvântul "școală" (a se vedea dex).

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Dap, riscurile meseriei de traducator: este tradus in romana un cuvant ambiguu din greaca veche, care la randul lui este traducerea unui cuvant din aramaica.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Proștii! Au tradus sensul cuvântului malakoi din neogreacă în loc să-l traducă din greaca koine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este păcat, din cauza a ceea ce se petrece la nivelul minții. Să nu mai vorbim de efectele sale negative din punct de vedere medical...
Și uite că Dumnezeu ne vrea binele și atunci când spune nu, exact ca un Tată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e păcat.

| TristanTzara a răspuns:

Având în vedere că alt utilizator TpU a visat că vomită broaște pot să zic 100% că nu e păcat.

| SugarTrendySebyMiu a răspuns:

Da, este păcat mare?