| Ioana06i a întrebat:

Este posibil să fii creștin, adică, să crezi în Dumnezeu și să citești și Biblia, dar să nu ai nicio religie anume?

Voi considerați că un om trebuie să aibă neapărat o religie anume, ca să-l poată urma pe Dumnezeu?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu consider că Iisus a vrut să creeze ceva nou și să îmbunătățească ceea ce era,mai mult Pavel a vrut ceva nou,deși Iisus nu a creat o religie,deși poți crede in Dumnezeu,Iisus, Sf duh fara nevoia apartenenței la o religie, sectele mai ales blasfemiază Biblia, citește singur Biblia nu ai nevoie de păstor, preot

| J0B0MAT a răspuns:

Da, este.
Nu, nu cred că trebuie să ai o religie.Cred că fiecare trebuie să facă ceea ce simte că este bine, corect, indiferent de ce spun ceilalți.

| ioana748 a răspuns:

Aceasta chiar este o discutie in care fiecare considera pentru el.
Nesemnificativa parerea nimanui.

| EestiSodalane a răspuns:

E imposibil. Modul în care a existat întotdeauna religia a fost în comunitate printr-o experiență ritualică așa cum au făcut evreii vechiului testament și patriarhii dinaintea lor. Asta cu sa crezi tu individual in capul tau e ceva complet irelevant și paralel cu Creștinismul. De ce este Biserica Trupul lui Hristos si nu doar individul creștin?

| T0Teu a răspuns:

Eu nu consider ca e importanta religia, dar e foarte important sa faci parte dintr o biserica. Altfel, cum vei fi un madular in trupul lui Hristos? E esential sa faci parte dintr o biserica, daca nu chiar obligatoriu

| Ioana06i explică (pentru T0Teu):

Ok, dar în cazul în care eu nu cred în biserică?

Pur și simplu, sunt sătulă de păgâniile și de tradițiile ce au legătură cu biserica. Mi se pare o prostie să ajungi într-o biserică și tot să dai bani pe "nu știu ce chestie", în condițiile în care biserica ar trebui să fie considerată o "casă a Domnului", fără taxe!

| T0Teu a răspuns (pentru Ioana06i):

Dupa mesajul tau inteleg ca te referi la biserica ortodoxa. Te inteleg perfect. E plina de idolatrie. La mine la biserica, spre ex (sunt protestanta) nu se plateste nicio taxa, nu avem nicio forma de paganism sau vreo traditie... doar facem ce scrie in Biblie.

| Pocait01 a răspuns:

FA 2:42 "Ei stăruiau în învățătura apostolilor, în legătura frățească, în frângerea pâinii și în rugăciuni."

Evrei 10:24-25 "Să veghem unii asupra altora, ca să ne îndemnăm la dragoste și la fapte bune! Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alții, și cu atât mai mult, cu cât vedeți că ziua se apropie!"

1Ioan 1:7 "Dar, dacă umblăm în lumină, după cum El Însuși este în lumină, avem părtășie unii cu alții"

Gal. 6:2 "Purtați-vă sarcinile unii altora, și veți împlini astfel legea lui Hristos!"

După cum vezi, contează să faci parte dintr-o comunitate creștină sănătoasă.

| Ioana06i explică (pentru Pocait01):

Amin!

Nici nu știu care biserică mai este sănătoasă în ziua de azi și la care să mai mă duc... Discuții sunt mereu și etichete negative asupra omului, orice s-ar face mai bine.

| Pocait01 a răspuns (pentru Ioana06i):

Du-te la una în care vezi că se practică cele de mai sus și care e mai aproape de tine. Nu contează că alții fac nu știu ce și nu știu cum ci contează să-ți dorești să te apropii cât mai mult de Adevăr, de Hristos, și nu o poți face dacă nu te expui în mediul cel mai apropiat de Împărăția Sa: biserica creștină. De acolo te ia Dumnezeu și te duce unde trebuie prin diferiți oameni ai Săi și oferindu-ți înțelepciunea necesară.
În cele în jur de 400 de biserici creștine din județul tău trebuie să fie una bună care să-ți fie și pe plac.

| LiberCugetator88 a răspuns:

Nu ai niciun motiv sa crezi in dumnezeu, pentru ca dumnezeu este o metafora creata de mintea umana pentru a explica lumea inconjuratoare, este irelevant pentru secolul 21.