| anonim_4396 a întrebat:

Este vreun satanist pe aici?
Ca sa am si eu cu cine vorbi despre satanism, demoni si alte chestii de genul.Eu m-am alaturat satanismului acum 5 luni si nu prea am cu cine vorbi despre lucruri de genul, cineva care sa inteleaga si nu sa critice.am o prietena satanista dar ea nu prea vorbeste atat.
Va rog fara jigniri!

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu ca ateu spun ca fiecare poate crede in ce vrea,acuma cu demoni,draci,satana si alte creati umane ce pot spune a crede in asa ceva te poate duce la unele concepti negative ale lumi si la niste actiuni irationale, traim intro lume in care basmele de care tu pomenesti da-mi voie nu doar sa le neg si sa afirm cu toata increderea ca nu exista asa ceva nu exista zeii, satana, demoni, draci etc toata sunt fantezii umane create pentru a deservi fanteziilor noastre si hoti care conduc turme si le manipuleaza in folosul lor, in loc sa fi rationala tu devi irationala pacat

| Dorugar a răspuns:

Pai incearca si tu sa discuti cu un crestin, ca si astia sunt tot un soi de satanisti.
Iar daca vrei sa discuti despre demoni, iti recomand tot niste crestini pentru ca Dumnezeul lor pe nume Isus Christos tot cu demoni se ocupa, ba chiar pina intra colo unde pina si contemporanii sai il acuzau ca lucreaza cu Belzebub.
Asta fara sa mai pomenim ca tot Christos s-a dovedit a fi seful peste draci, vezi exemplul cu dracii si turma de porci, si tot el le-a dat apostolilor sai Putere si Stapanire peste demoni vezi Luca 9:1 unde scrie ca Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii" ceea ce este foarte normal pentru cineva care a fost UNS de Dumnezeu in functia de Seful Iadului, vezi Apoc 1.18!
In concluzie cand te saturi de satanismul rau famat te poti intorce la satanistii care au confiscat notiunile de sfant si frumos (adica crestinii) dar degeaba ca satanistii tot satanisti raman chiar daca isi spun crestini!
Cine il are pe Christos = Lucifer ca Dumnezeu, nu poate fi decat satanist

| Enki a răspuns (pentru Dorugar):

Nici nu ma mai stradui sa iti citesc iti raspunsul pentru ca nu merita.Imi e mila de tine si de ideile tale prostesti si fara sens, imi e sila de voi cum puteti sa credeti in asa ceva si il mai numiti si dumnezeu.atunci cand am renuntat definitiv la acest,, dumnezeu" al vostru si am trecut de partea lui Satan am fost atat de scarbita de cum am putut sa cred in asa ceva incat mi-a venit efectiv sa vomit.nu pot sa cred cum unii oameni pot fi atat de slabi din punct de vedere mental cat si spiritual, atat de usor de fraieriti de acest d-zeu si atat de depravati.chiar mi-e sila de voi

| Dorugar a răspuns (pentru Enki):

Din pacate pentru tine acestea nu sunt ideile mele ci rezultate ale unor documentari profunde rezultate care nu-mi apartin mie ci unor fosti teologi actualmente profesori de teologie la mari universitati ale lumii. Eu doar iau aceste idei din revista germana "Der Teologe" si le traduc tinerilor mai deschisi la minte decat un satanist inconstient de ceea ce face si un tanar lipsit de cultura asa cum este cazul tau. Am impresia ca nu ai priceput nimic din ceea ce ti-am raspuns. Eu am sustinut ideea ca religia crestina este o alta forma de religie satanica, asa ca eu nu sunt credincios ci ATEU, dar daca nu ai inteles aceasta inseamna ca nu prea esti capabil sa intelegi fraze simple, ceea ce este grav pentru un tanar.

| samael666 a răspuns (pentru Dorugar):

Bine punctat Maestre! nota bene

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ideile lui LaVey aveau logica dar totusi...
Nu, nu sunt satanist.

| Enki a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu una nu sunt de acord cu LaVeyanii sau cu satanistii traditionali, nu fac parte din niciuna din aceste doua.am descoperit o alta secta care se ocupa foarte mult de partea spirituala, corp si minte.se numesc Satanisti Spirituali.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Au logica pana te uiti mai atent in ele. Magie si blesteme peste tot laughing

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Exact! Trebuie sa reflectezi mai mult la ele ca sa iti dai seama ce e gresit. Daca nu, ajungi un psihopat.

| drutzix a răspuns (pentru Enki):

Interesant si cu anume se ocupa satanistii spirituali? LaVeyanii se ocupa de ego-ul individului si de a lasa id-ul sa faca ce vrea, sunt interesanti dar gasesc atractia lor spre magie si ritualuri dezgustatoare, iar de traditionali nu pot spune decat ca sunt niste idioti.
Ce rol ocupa entiatea Satan (Lucifer, Mephistopheles, Beelzebub sau ce nume i-ati fi dat voi) in viata voastra?
Ce rol are individul in religia asta?

| Enki a răspuns (pentru drutzix):

Exact,satanistii traditionali sunt niste idioti!
Si spiritualii se ocupa de partea spirituala,deschiderea chakrelor,folosirea aurei pentru protectie,telekinezia,transa,proiectia astrala,meditatia runica,meditatia pe sunet, folosirea runelor, si mai sunt, dar nu stau sa le enumer pe toate.iar Satan are rolul doar de a ne indruma si ajuta, la fel si demonii.El nu ne impune o limita, ne lasa sa traim liberi.Iar individul are rolul de a evolua spiritual si de a se imputernici singur prin meditatie si invatare.vad ca esti singurul mai destept de aici ca restu...nici n-am ce sa mai zic

| Wøodenpints a răspuns (pentru Enki):

Bănuiesc că nu ai mai mult de 15 ani. Dar e ok, pentru vârsta ta e bine cum gândeșți. E bine și că ți-ai găsit ceva în care să crezi, cu toate că e destul de dubios să pui un cult în care ai aderat de doar 5 luni înaintea celor care te-au crescut și-ți plătesc abonamentul la internet.
În mare parte satanismul e ok. Nu-s adept, nu mă pasionează nicio religie, însă satanismul mi se pare una din cele mai cerebrale religii. Bineînțeles, nu tot. Are și religia asta în toate formele ei o grămadă de inepții și aberații hilare. Cum ar fi prostiile alea despre moarte din satanismul tradițional, pupatul propriului fund în ăla laveyan iar în ăla spiritual sunt câteva aberații care cred că au fost scrise pe ceva droguri halucinogene bănuiesc. Dar luat ca ansamblu, e mai ok decât majoritatea religiilor care te îndeamnă la pupat un omnifund de zeu ca să-ți fie bine după ce mori.

Tot ce-ți spun este să studiezi mai cu atenție fiecare religie cu tot cu hibele ei, până să spui că una dintre ele este aia care-ți definește existența. Cu toate că nicio religie, oricât de solidă și cu idei întemeiate ar fi, nu ar trebui să-i ia locul propriei conștiințe.
Dacă crezi prea cu tărie în ceva, ajungi încuiat. Dacă ești idiot și crezi cu tărie în ceva, ajungi un încuiat care vrea să-i facă și pe alții să creadă în ce crede el.

Nu cred că există vreo religie, cult, sectă, care să dețină vreun adevăr suprem sau care să fie corectă 100%. Acum depinde și de individ. Majoritatea au deja ideile lor bine înfipte în cap și se bagă la religia care rezonează cel mai bine cu ele. Asta în cazul în care nu ești complet imbecil și ai impresia că religia cu care te-ai născut e aia corectă și refuzi să studiezi și altceva.
Dar decât să găsești oameni cu aceleași înclinații ca tine și să vorbiți despre chestii pe care amândoi le știți și să vă dați dreptate reciproc, mai bine găsește oameni care au idei diferite, discută cu ei, află lucruri noi și descoperă mai mult. Oameni inteligenți și cu ceva materie cenușie, bineînțeles, nu toți pamperșii care-și apără religia a cărei biblie nici nu s-au obosit s-o citească, dar cred cu tărie că-i adevăr incontestabil ce scrie acolo.

Cum spuneam, citește mai mult și despre alte culte religioase sau spirituale (nu te complica cu căcaturi de la arabi, concentrează-te pe alea europene, scandinave. și prin Asia găsești unele chestii interesante, chiar dacă-s cam învechite). Nu te încuia singură în prima care ți-a ieșit în cale și nu o lăsa să-ți bage idei boschetărești în cap care să te facă să nu mai vrei să încerci și altceva. După părerea mea, o religie care-ți spune că ea e cea mai bună și restul sunt de căcat și nu trebuie nici măcar să le studiezi, e una nocivă, egoistă și pentru dobitoci.
La fel și o religie sau un cult care contrazice ală religie sau cult. Și care există doar să se opună și să se bată în cap una cu alta. E ca și cum un coban crește oi iar altul lupi să i le mănânce. Nu se ajunge nicăieri și nu prosperă nimeni.
Și înainte să te declari adeptă a ceva, pune-ți mai întâi întrebarea dacă chiar ai nevoie să aparții de chestia aia, sau poți doar să iei ce-i mai bun de la ea și să rămâi în continuare liberă spiritual și psihic.

| Dismally a răspuns (pentru Enki):

Din ce spui tu esti mai apropiata de wicca, de paganism decat de satanism, ma refer la meditatie, calatorii astrale, rune etc.

| Enki a răspuns (pentru Dismally):

Wicca ii o prostie nici nu ma gandesc sa practic asa ceva, wicca nici macar nu tine de satanism

| Dismally a răspuns (pentru Enki):

De ce ar fi o prostie si satanismul nu? happy Satanismul este o miscare recenta "derivata" din crestinism, pe cand wicca are la baza cultura pagana, cu cateva zeci de mii de ani mai veche decat crestinismul.

| samael666 a răspuns (pentru Enki):

Putem discuta despre secta ta? As prefera sa nu discut public

| Buresbista123 a răspuns:

Te crezi interesant?

| Enki a răspuns (pentru Buresbista123):

In primul rand sunt fata si in al doilea eu nu am pus intrebarea ca sa ma dau mare sau orice altceva ai crede tu, eu iau chiar foarte in serios satanismul, ba chiar la mine satanismul e pe primul loc, dupa familia si restul.am vrut doar sa stiu daca ii vreun satanist pe aici, dar vad ca locul asta e plin doar de oameni plini de ignoranta care au un nivel de inteligenta egal cu 0 si care sunt foarte disperati dupa atentie.dar asta e nu pot sa ma astept la mai mult de la niste oameni ca voi.sa speram ca poate mai exista si oameni mai inteligenti pe aici

| Buresbista123 a răspuns (pentru Enki):

Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul

| Enki a răspuns (pentru Buresbista123):

Te crezi interesant cu proverbele tale de ****? Te astepti la funda sau ce? tu ramai in lumea ta imaginara cu sfintii si dumnezeii tai si spurcatul ala de cristos, roaga-te in contiuare ca nu vei primi niciun raspuns pentru ca dumnezeu nu exista

| Buresbista123 a răspuns (pentru Enki):

Si Satana exista?

| Buresbista123 a răspuns (pentru Buresbista123):

Te ai certat cu parintii chitaristule? de aici razvratirea ta de copil frustrat?

| Enki a răspuns (pentru Buresbista123):

Singura persoana cu care ma cert esti tu, deoarece nu incetezi sa termini cu raspunsurile astea cretine.Eu cred ca tu te-ai certat cu gramatica sau ti-e greu pana si sa pui,,-"? Tu esti copilul frustat aici pentru ca, se pare, nu poti accepta sa iti spuna cineva ca dumnezeul tau nu e decat un fals si ca Satan exista

| Buresbista123 a răspuns (pentru Enki):

Cum asa? poti sa mi explici si mie? sau nu ai argumente?

| Dorugar a răspuns (pentru Enki):

Cand zici ca pe aici sunt doar oameni lipsiti de ratiune cred ca te refereai doar la cei pe care i-ai vazut in oglinda cand ti-ai ras tuleiele!

| spaghetty a răspuns:

Vorbeste cu parlamentarii sau crestinii sau aia din orice religie. Toti is la fel. Dar mai bine nu vorbii cu cretinii nostri ca nu intelegi nimic si te certi singur(a).

| CranK71 a răspuns:

Foarte interesanta lupta intre religii, eu unul sunt ateu si privesc de pe margine ''lupta'' dintre ''nimic-ul rau si nimic-ul bun'' in timp ce altii isi umplu buzunarele pe chestia asta, vad ca tu cauti un partener de discutie despre nimicul rau, foarte interesant

| RAY a răspuns (pentru CranK71):

Ai dreptate

| Sean a răspuns:

WTF IS WRONG WITH THIS WORLD?

Intr-un fel is chiar interesat sa aflu si despre asta, poti sa imi spui si mie te rog cateva lucruri sa ma bagi in lumina, vreau sa aud de la tine pentru tine nu sa caut pe google.
Ce scop are in viata ta aceasta credinta in satanism?
Din cate am citit din comentariile tale este sa traiesti liber, dorinta de cunoastere si evoluare spirituala.
Ce se intampla dupa moartea fizica pentru tine?
Credinta ta ii in legatura cu crestinismul?

Scuza-ma te rog ca pun atatea intrebari, nu des te intalnesti cu persoane cu asemenea credinta si chiar vreau sa stiu si despre asta.

Acum sa nu ma injuri daca zic ca credinta ta pare mai penibila ca crestinismul, pentru ca asta ii parerea mea pana acum, dar vreau sa aflu mai multe de la tine.