| mentholinks a întrebat:

Eu cred ca Dumnezeu ne-a creat ca sa ne jucam. Voi ce credeti?

15 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Eu nu cred ca suntem facuti pentru joaca.
Omul este o fiinta decazuta si trebuie sa se indrepte; perspectiva istorica arata ca oamenii au ucis atat pentru posesiuni cat si pentru a-si impune vointa. Si mai arata ca oamenii, dupa ce au asigurata existenta materiala traiesc pentru placeri, ca si fiintele inferioare.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Daca d-zeu ne-a creat, sunt sigur ca a facut-o doar pentru ca a putut, si pentru niciun alt motiv. La orice alt motiv ne gandim, vedem ca nu are nicio logica.

| express11 a răspuns:

Normal.copiii se joaca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ne-am cam jucat.deacuma gata, incep lucrurile serioase.de pilda al treilea razbel mundial? ca razboaiele oaminii li fac, nu Doamne-Doamne?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Si razboiul ce e, tot un fel de joaca, doar ca-si pierd oamenii viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Isi pierd viata trecatoare.si n-o castiga pe cea vesnica, omorand alti oameni.deci pierdere totala.halal de joaca lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e, hai sa te fac un cs, sa-i facem pe plac barbosului.

| DarkAndDreary a răspuns:

Eu nu cred ca ne-a creat Dumnezeu.

| ada92 a răspuns:

Dumnezeu doreste ca tot pamantul sa fie locuit de oameni fericiti si sanatosi, el ne-a creat ca sa ne bucuram de viata insa din anumite motive acest scop a fost amanat. Insa el ne promite (Isaia 55:10, 11) Căci aşa cum ploaia bogată şi zăpada coboară din ceruri şi nu se mai întorc acolo până nu satură pământul şi nu-l fac să rodească şi să încolţească, pentru a da sămânţă semănătorului şi pâine celui ce mănâncă, 11 tot aşa va fi şi cuvântul meu, care iese din gura mea. Nu se va întoarce la mine fără rezultat, ci va face negreşit ce-mi place şi va reuşi în lucrul pentru care l-am trimis.

| Bringmelight a răspuns:

Asta spune si Levi, videobloggerul. In realitate lucrurile nu stau chiar asa. Degeaba ne-a dat Dumnezeu loc sa ne jucam, daca noi ne distrugem unii pe altii?

| mentholinks explică (pentru Bringmelight):

Eu cred ca si prin distrugerea asta invatam sa ne jucam. Cu toate ca oamenii plang din ce in ce mai putin pe masura ce cresc cu atat devin si mai nefericiti.

| mentholinks explică (pentru mentholinks):

De aia se si duc multi la Biserica, ca sa planga pentru ceva ca apoi sa fie in stare s-o ia de la capat.

| Bringmelight a răspuns (pentru mentholinks):

Eh, multi nu invata nimic din asta, caci unii castiga sume colosale iar altii mor de foame.

| mentholinks explică (pentru Bringmelight):

Da, dar nu cred ca foamea e mai suparatoare decat mintea. Ceva le sacaie creierul, nu burta.