| Otilia444444444 a întrebat:

Eu cred în Dumnezeu dar nu pot să fac voia lui, nici biblia n-am citit-o niciodată ce pot face?

15 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Solutia mi se pare destul de evidenta, citeste Biblia rolling on the floor

De unde stii care e voia lui Dumnezeu daca nu ai citit-o? De unde stii ce trebuie sa faci daca nu ai citit-o? Nu inteleg...

Asta e o problema la crestini in general, se informeaza doar din ce au auzit pe la altii si nu merg niciodata la textele originale. Incepe cu Evanghelia (primele 4 carti din Noul Testament), sunt marturii de la cei ce l-au cunoscut pe Iisus, sunt usor de citit, au sfaturi punctuale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic.
Daca nu te a prins religia aia e... poti alege sa traiesti in realitate

| 1onur a răspuns:

Da crying(( da este atâta de simplu cryingcrying(crying(crying(crying(este atâta de simplu

| 1onur a răspuns:

Sa faci voia lui Dumnezeu este sa nu-ți vinzi corpul trupul sufletul pentru bani cryingcrying(cryingcryingsă nu-ți bați joc de sufletul tău sa nu-ți bați joc de trupul tău să nu-ți bați joc de corpuluicrying( tău să nu-ți faci joc de viata tacrying((sa nu-ți bati joc de sănătate ta crying(

| 1onur a răspuns:

Nici nu ne cere mai mult nici nu vrea mai mult de atâta nu vrea mai mult de atât cryingcrying: spune atâta de clad nu-ți bate joc de sufletul tău nu-ți bate joc de sănătate ta nu-ți bate joc de corpul tău nu-ți bate joc de sufletul tău ce nu este de înțeles? Ce nu este de înțeles?

| 1onur a răspuns:

Dumnezeul atâta de mult ne iubește că trăim cu păcatul in noi ști ce înseamnă asta? Că ne dă timp sa ne rugăm pentru păcatele noastre ne dă timp sa ne cere iertare pentru păcate noastre da noi ce facem? Ne vindem ne bat jocorim in așa hal ca nu ne mai cunoaștem in oglinda când ne privim ne vedem străini în oglindăcryingcrying

| 1onur a răspuns:

Tu nu vezi că Dumnezeu nu cryingcrying( nu vrea decât să nu-ți vinzi sufletul sa nu-ți bat jocorește sufletul sa nu-ți murdărești sufletul cum cum sa fim atâta de orb cum sa nu avem sane pierdem sănătatea daca ne murdărim sufletul cu fel și fel de păcate suntem primi în mizerie suntem primi în păcate care mai de care bolnave apoi ne obișnuim cu păcatul și dăm vina pe cineva prindem și...crying(crying((

| T0Teu a răspuns:

Nu poti face voia Lui ptc satana se lupta sa nu o poti face. Roaga te lui Dumnezeu cu sinceritate sa te ajute si fa tot posibilul sa traiesti asa cum vrea Biblia.
Si daca n ai citit Biblia, fa o, nu e prea târziu.
Apropo, trebuie sa iti para rau pentru TOATE păcatele pe care le ai facut, sa iti ceri iertare sincer pentru ele si sa incerci cat de mult poti sa nu le mai faci. Eu as zice ca asta e începutul

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

Și chiar zici foarte bine. Subscriu.
Scuze că răspund aici, dar m-a blocat CIVIC și nu ți-am mai putut scrie la cealaltă întrebare.
Îmi place cum nu realizezi că răspunsul tău de acolo se contrazicea. "Da, așa e cum zici tu, dar totuși ce rost mai are să faci fapte bune fără să fii răsplătit?" Asta e mentalitatea? De asta facem fapte bune, fiindcă știm că ne așteaptă o eternitate în rai, au fiindcă faptele bune sunt bunele ele în sine, ele constituind ele însele o răsplată?
Ziceți voi că filosofia greacă corupe creștinismul, dar poate nu ți-ar strica să citești un pic.

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Asculta puțin. In cazul meu nu funcționează asa, dar nu sunt numai eu pe acest pamant, nu? Eu as face fapte bune probabil si daca nu ar exista Dumnezeu. Dar nu cred ca nu ai auzit pana acum de oamenii de genul care ar face ceva rău dar zic "ma vede Dumnezeu " sau li se spune "te vede Dumnezeu ", si nu mai fac acel lucru.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

Da, dar consider că e o mentalitate greșită aceasta - binele trebuie făcut pentru amorul binelui, nu deoarece ne așteaptă o răsplată. Căci aceasta este definiția binelui - ceva ce trebuie făcut fiindcă este bine să-l faci, faptul în sine este bun, nu are nevoie de nimic pe lângă.
Eu nu te întreb dacă ai face bine și dacă n-ar exista Dumnezeu - fără Dumnezeu nu există nici moralitate, așa că faci ce vrei. Dar dacă ai fi, să zicem, stoică și ai crede într-un Logos ce ghidează Universul, un principiu rațional material ce-l conduce? Și să zicem că ai mai crede și că sufletul subzistă numai și moare odată cu trupul. Deci nu mai există nicio răsplată în lumea de dincolo. Încă există bine și rău, dar nu-i pasă nimănui dacă le faci sau nu, în aceeași neființă mergi după moarte. Ai mai face bine? Ai mai face ceea ce e conform naturii tale de ființă înzestrată cu rațiune, dacă n-ar fi cineva să te răsplătească? Asta era întrebarea mea.
Nu te atac, vreau doar să discut cu tine. Să fiu sincer, îmi plac răspunsurile tale, chiar dacă nu sunt de-acord cu 90% dintre ele.

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Eu cred ca as fi facut binele si daca n as fi fost crestina din mai multe motive:
1. Eu vreau sa mi se faca bine, deci trebuie sa fac si eu ce vreau sa mi faca altii mie
2. De multe ori mi e mila de oameni pe care ii vad pe strada si nu numai, si nici macar nu mi e gandul la rasplata, doar i as ajuta ca sa ii scot din acea greutate sau macar sa le aduc un zambet pe buze, o multumire in suflet
3. Eu nu fac binele acum de frica pedepsei si nici nu ma gandesc doar la rasplata. Empatizez si eu cu oamenii, am mila, as ajuta fara sa primesc nicio rasplata, doar sa aduc bucurie acelor oameni.

| Pocait01 a răspuns:

De ce spui că nu poți face voia Lui, care este voia Lui?

| CIVIC1 a răspuns:

Incepe sa cauti Adevarul.

| mcmxl a răspuns:

De ce crezi daca nu ai citit Biblia?