| SaveTheNature a întrebat:

Eu cred in Dumnezeu mai ales ca invataturile Dumnezeiesti imi confirma propriile mele opinii despre viata.
Practic invataturile Biblice sunt atat de aplicabile vietii,incat
ma lovesc zilnic de evenimente, care nasc intrebari cu raspuns in Biblie.
Cand ne intrebam -de ce ne tradeaza prietenii
-de ce ne inseala femeia
-de ce ne urasc unii
-de ce ne vor raul altii?
-de ce imi provoaca suferinta unii?
Nu exista stiinta care sa imi satisfaca intrebarile, si raspunsul e deja dat in Biblie, inainte ca eu sa mi le pun.

De ce nu as crede in acele invataturi, avand in vedere ca ele chiar confirma realitatea?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Cine o zis sa nu crezi? Feicare cu cultura lui, pe uni ii ajuta stiinta, pe alti crestinismul pe mine de exemplu Rastafarienizmul.

Partea cea mai buna este ca ne sadisface oarecum pe toti.

NOname
| NOname a răspuns:

Îţi propun spre vizionare un documentar interesant: http://youtu.be/bMDF3bGyFmo

| RAY a răspuns:

Asta pentru ca te multumesti cu raspunsuri spuranaturale nu logice bazate pe dovezi, crede ce vrei, nu cred ca ceva poate raspunde la orice

| Mădă0611 a răspuns:

Raspunsul la acele intrebari se numeste instinct primar, care sunt doua, cel de supravietuire si cel de reproducere. Acum fa legatura.
De ce ne tradeaza prietenii? - pentru ca isi vor binele, ca sa supravietuiasca asa cum isi doresc
De ce ne inseala femeia (misoginism, trecem peste)? - instinctul de reproducere
De ce ne urasc unii? - iar, instinctul de supravietuire, probabil le-ai luat ceva ce isi doreau, s.a.m.d.

Ratiunea ne impiedica sa fim animale, nu religia.

| Alphawolf a răspuns:

Cei care au scris Biblia rationau si ei, si ei au experimentat viata, au avut parte de trairi, ceea ce mi se pare cat se poate de normala si omeneasca morala biblica(mai ales ca este morala in Biblie care nu este valabila in prezent). In plus, Biblia este scrisa in decurs de aproximativ de 1500 de ani. In atata timp se putea mult mai bine, dar se pare ca nu toti care s-au bagat in seama au fost destul de inteligenti.
Morala biblica este demult apusa. Sunt scriitori contemporani care au scris morala mult mai profunda.

| dragos9234 a răspuns:

Nu confirma realitatea, ti-se pare.
Nu te considera jignit caci nu asta am intentionat.

| Qinz a răspuns:

Adevarul il gasesti in Bilblie:.

| Serenade a răspuns:

Ia spune care este raspunsul tau la intrebarile tale? Este cumva partea intunecata a creatiei Dumnezeului tau?

De ce te inseala femeia? Poate pentru ca nu ii satisfaci toate nevoile si ii acorzi prea putina atentie, iar apoi cauta la altu ce nu poate gasi la tine, daca nu e asta inseamna ca e o curva(bine inteles ti-am spus totul in modul cat mai simplu bosibil, ca mi-e lene sa dezvolt ideile).

De ce te urasc alti oameni?
Aici sunt foarte multe cauze asa ca am sa iti zic cateva pe scurt: gelozie, frica si prostie.

Ultimele doua intrebari se cam leaga cu a doua, asa ca nu am chef sa ma repet sub o alta forma.

Oricum astept raspusul tau biblic si sper ca nu are nici o legatura cu nea' Dracu.

De ce nu ai avea incredere in acele invatatri? Acum fi sincer, daca ai citit biblia(ma indoiesc ca ai facut-o), esti tu de acord cu toate invataturile, inclusiv cu cele din VT?

| SaveTheNature explică (pentru Serenade):

Aplicabilitatea perfecta a invataturilor din Noul Testament asupra vietii, include automat si credinta in Vechiul Testament.
Isus Cristos, nasterea, invierea sunt o confirmare a scrierilor din Vechiul Testament.
Probabil ca cea ma importanta virtute pe care mi-o ofera credinta in Dumnezeu este cea de a VEDEA diferenta dintre bine si rau.
De a putea patrunde in sufletele oamenilor, de a ma inconjura de oameni buni, si a ma pazi de cei rai.
Probabil cred ca asta e marea diferenta dintre un credincios adevarat si un fals credincios si un ateu. Un bun credincios trebuie sa fie in primul rand BUN
Pentru ateu nu exista oameni buni si rai, bine si rau.
Insa pentru un credincios raul exista, si de asemenea si binele.

Cat despre cat de basmice sunt scrierile din Vechiu Testament?
Pot spune urmatoarele.
Daca acum 200, 500, 1000 de ani intrebai oamenii daca este posibil sa:
-vezi oameni de la mii de km departare
-sa poti vorbi cu oameni de la mii de km departare
-sa poti lua inima altuia si sa traiesti cu ea
-sa zbori cu viteza sunetului.
Toti ti-ar fi spus ca este imposibil, nefiind dovedibil stiintific.
Bineinteles ca momentan daca intrebi oamenii de stiinta despre:
-transplant de creier
-teleportare
-dezintegrare si reintegrare
-inversarea a 2 capuri, eu sa iti dau capul meu si tu capul meu.
-SAU crearea unei femei dintr-o coasta de barbat, sau a unei vietati din pamantwinking
Iti vor spune ca sunt imposibile. Dar iata ca eu acum comunic cu tine desi sunt in Londra (si tu cine stie pe unde)
Iar in urma cu 500 de ani daca cineva se gandea la astfel de lucruri ar fi fost considerat absolut nebun.
Si in fine daca pentru noi oamenii imposibilul pana la urma devine posibil si se confirma asta.
Iata pana unde ne aduce imposibilul.
Si te intreb Vechiul Testament este imposibil?

| Serenade a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Aplicabilitatea perfecta a invataturilor din Noul Testament asupra vietii, include automat si credinta in Vechiul Testament.
Isus Cristos, nasterea, invierea sunt o confirmare a scrierilor din Vechiul Testament."

Bine inteles ca sunt, omanii care au scris cartile din NT si preotii care le-au selectat pe toate sa intre intr-o singura carte au avut grija de toate aceste detalii.

"Probabil ca cea ma importanta virtute pe care mi-o ofera credinta in Dumnezeu este cea de a VEDEA diferenta dintre bine si rau."

Mi se pare trist, daca tu crezi ca nu ai putea sa faci diferenta dintre bine si rau si fara sa crezi intr-un zeu(desi iti spun categoric ca ai putea, asta depinde totusi si de locul unde te nasti).

"Probabil cred ca asta e marea diferenta dintre un credincios adevarat si un fals credincios si un ateu. Un bun credincios trebuie sa fie in primul rand BUN
Pentru ateu nu exista oameni buni si rai, bine si rau.
Insa pentru un credincios raul exista, si de asemenea si binele."

Da de unde, pentru mine exista bine si rau, dar nu pot vorbi si pentru ceilati atei, deoarece noi nu suntem o religie organizata, fiecare ateu isi creaza singur propiile lui conceptii despre bine si rau. Daca un ateu spune ceva, nu inseamna automat ca este valabil pentru toti ateii, poate nu e valabil pentru nici unul, ateii au in comun un singur lucru si anume necredinta fata de orice tip de zeitate.
A si inca ceva, daca un om afirma ca este teist si se comporta ca un dobitoc, nu inseamna ca a mintit cand a afirmat ca el crede intr-un zeu.

Cat despre invataturile din VT, eu nu m-am referit la minuni care sfideaza logica(nu are rost o discutie pe aceasta tema d.p.m.d.v) si m-am referit la moralitatea lui Dumnezeu care reiese din actiunile si poruncile lui.
Cand ai zis invataturi care le aplici in viata ta, mi se parea logic ca te-ai referit la invataturi morale, ceea ce mi se pare absurd daca te referi si la VT, deoarece acum ai fi fost bagat la un penitenciar din Anglia.

| comandamente a răspuns:

Daca suferi pentru adevar atunci vei crede fara andoiala, dar daca din alt punct de vedere suferi atunci e problema ta.