| ProExpert12 a întrebat:

Eu de la 14 ani am fost ateu. Acum vreau sa cred în Dumnezeu. Cum sa procedez? Sa simt din suflet că există

Răspuns Câştigător
| 1onur a răspuns:

Când alegi cu inima si sufletul tău.

Nu cu stomacul si mintea.

Când alegi cu inima si sufletul tău cu Adevărat.Atunci crezi cu Adevărat în Dumnezeu.

Așa cum poți să iubești pe un om fată sau un băiat, să-l iubești și pe Dumnezeu de cel puțin încă o dată mai mult fiindcă de la el rău nai sa vezi nai să cunoști, dar de la oamenii poți vedea, cunoaște mai mult decât răul din ei...

Este foarte bine că ai ajuns să-ți dai seama că fără Dumnezeu nu-i bine să fi pe lumea asta, fiindcă doar cu el în inima noastră în sufletul nostru suntem cu Adevărat oamenii pe lumea asta fără el poți vedea cu ochii liberi câte se întâmplă, și în ce hal ajung oamenii fiindcă nu vor să-l accepte cu Adevărat în viața lor.

Și tot așa dacă cineva îl halește, înjură pe Dumnezeu nu te înhăita, nu te enerva pe ei nu încerca să-le demonstrezi lor contraiul a ce susține ei fiindcă când vor ajunge, și cei ce cred cu Adevărat în Dumnezeu și cei ce nu cred în Dumnezeu avem, au același drum către el...

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce vrei?

| ProExpert12 explică (pentru suntserios):

Nu răspunde la o întrebare cu o alta întrebare. Nu am voie sa îmi doresc să cred în Dumnezeu?

| EestiSodalane a răspuns:

E o mare prostie treaba cu "să simți din suflet că există". Biblia nu zice nicăieri așa ceva. Avraam și Moise n-au simțit "din suflet că există" ci L-au întalnit personal.

Cum să procedezi atunci? Să citești Noul Testament. Una din evanghelii sau toate 4 chiar. Să mergi la biserică și să iei parte activ la viața Bisericii. Să găsești un preot care ți se pare ție că e fain și în care poți avea încredere și să vorbești cu el despre istoricul tău. De asemenea să te uiți după laici de vârsta ta care sunt credincioși ca să ai un anturaj care te poate îndruma pe drumul ăsta. Nimeni niciodată nu L-a găsit pe Dumnezeu de unul singur. Avem nevoie unii de ceilalți. Avem nevoie să ne smerim și să ne punem încrederea nu doar în Dumnezeu ci și în alți oameni.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ProExpert12):

Ca sa ce?

| gaminator a răspuns:

Exista mai multe tipuri de credinta:

1. Credinta rationala: este atunci cand observam din regularitatea cu care se desfasoara fenomenele naturii, din observarea propriei noastre vieti interioare, din ceea ce observam ca se petrece in societate, istorie si in lume, prin intermediul cugetarii ca toate aceste fenomene si realitati nu pot fi produsul accidentului sau al intamplarii, ca nu exista de la sine, nu se petrec oricum, ci se desfasoara dupa anumite legi. Toate acestea conducand la concluzia ca sunt opera unei fiinte atotputernice, atotintelepte si atotperfecte, care le creeaza si sustine.

2. Credinta din auzite: este atunci cand primim de la ceilalti oameni informatii despre Dumnezeu care ne retin interesul, ne capteaza atentia si ne fac sa ne dorim sa aflam mai multe despre credinta si Dumnezeu.

3. Credinta din experienta, este atunci cand observam anumite schimbari in noi insine, odata cu credinta care se intareste in sufletul nostru in urma participarii la Sfintele Slujbe si la Sfintele Taine. Schimbarile nu sunt neaparat majore, dar omul simte in aceasta etapa firescul in care intelege ca ar fi trebuit sa fie pana atunci, dar nu mai fusese niciodata.

4. Credinta din gustare, odata ce avansam in credinta si capatam o oarecare ravna catre Dumnezeu, acesta ne da sa "gustam" putin din Harul Sau, dar numai atat cat ne este de folos spre mantuire si pentru ca sufletul nostru sa capete dorinta de a permanentiza aceasta bucurie a prezentei Harului. Aceasta "gustare" se desavarseste din ce in ce mai mult in treptele credintei catre care orice crestin ar trebui sa tinteasca: despatimirea, luminarea si indumnezeirea; odata cu lucrarea duhovniceasca pe care si o asuma si la care omul poate veni numai din iubire de Dumnezeu.

Nu am pretentia sa le fi descris cu maxima acuratete sau sa le fi numit exact asa cum ar trebui, dar poti sa iti faci o idee din ceea ce am scris. Credinta pe care o am in vedere este Ortodoxia si daca esti interesat sa afli mai multe iti recomand sa incepi cu cartile Parintelui Seraphim Rose si cu "Manca-v-ar raiul!" (Memorii despre Sf. Cleopa de la Sihastria), de asemenea, daca doriti materiale pe Youtube cautati interviurile parintelui Justin Parvu.

| gaminator a răspuns (pentru gaminator):

Am uitat sa mentionez, credinta nu are de a face cu afectele, emotiile sau manifestarile energetice. Acestea pot fi semne ale inselarii, de aceea fiecare crestin are nevoie de un parinte duhovnic care sa ii explice ce si cand greseste in ceea ce priveste credinta si pentru a si putea forma discernamantul.

| ania a răspuns:

Cuteste Noul Testament, Psalmii intr-o traducere pe care o înțelegi si spu ne înainte - Creatoreu, daca e cartea Ta,, vorbeste-mi prin ea, sa înțeleg ce vrei sa imi comunici azi prin ea!

| Holiday a răspuns:

In care dintre ei? Ca sunt vreo 3.000 de spiridusi de astia.