| RAY a întrebat:

Eu sunt botezat ortodox, catolic de mic si mai intalnesc pocaiti care incearca sa ma converteasca la religia lor, ma enerveaza faptul ca desi spun ca sunt ortodox, catolic sa scap de ei, ei continua sa ma convertesca. Ce ofera ei si nu ofera ortodoxia sau catolicismul? Ce cauta sectantii intr-o tara crestina de sute de ani?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Au nevoie de adepti ca sa se inmulteasca si sa prospere. Asa functioneaza toate cultele religioase, inclusiv cea ortodoxa si catolica. De ce crezi ca preotii ortodocsi tot ii injura si blestema pe pocaiti? Nu fiindca le-ar pasa lor de sufletul omului ci fiindca pierd multi cotizanti din pricina lor. Fara bani nu ar mai exista nicio religie, doar credinta individuala. Banul invarte lumea si tot ce cuprinde ea.

31 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru DeyCj):

Este putin mai "subtil": sa crezi FARA sa intelegi ce crezi. De pacate sa fi CURATAT, NUMAI Dumnezeu o poate face. Cum poate un PACATOS sa curete alt pacatos de pacate, fac schimb de "experienta"?