| andri22 a întrebat:

Eu tot nu am inteles si nu cred ca o sa inteleg niciodata la cat de paralela suntbig grine ce ne indragostim si punem atata suflet si apoi tot noi suferim?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Ne indragostim fiindca nu poate omul sa fie fericit, fara sa iubeasca. Fericirea este chiar scopul vietii, de aceea pornirea spre a ne indragosti este sadita in noi. Numai ca, de la Cadere incoace, fericirea pe pamant nu mai e posibila fara suferinta. Prin urmare, ecuatia actuala a lucrurilor este: fericire = suferinta. De aceea, a fugi de suferinta poate fi un lucru absurd. Domnul nostru nu ne-a promis ca, daca il vom asculta, nu vom suferi. Ceea ce El ne-a promis este ca, daca il vom asculta, vom fi fericiti.

Sa presupunem ca eu sunt hotarat sa fug de suferinta. Observand ca, cel mai des, suferinta vine din partea oamenilor, ma hotarasc sa ma izolez intr-o padure, ducand un mod de viata asemanator cu cel dus de Robinson Crusoe. In mod evident, nu as mai avea nicio deceptie sentimentala, nefiind nimeni care sa ma raneasca in sentimente. Intrebare: oare as fi, astfel, fericit?

10 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Fiindca esti varza in materia : Seductie.

Cand te indragostesti nu iubesti, ci vrei sa fi iubit!

De asta iubirea si relatiile de cuplu se afla la mile distanta una de alta.

Relatiile de cuplu se bazeaza pe atractia sexuala, cea ce cauzeaza aceasta indragostire sunt hormoni sexuali ca testosteronul ( la barbati ) sau foliculina ( la femei), cu ajutorul dopaminei care creeaza anticipatie, cu ajutorul endorfinelor si ale serotoninei ( hormonii fericirii), cu ajutorul oxitocinei ( hormonul atasamentului si al afectiunii) mama natura iti baga pe gat un cocktail de hormoni care te face sa te simti intr-un fel care iti da peste cap tot ce stiai despre viata(uiti de tine si de viata ta)

Efectul acestui cocktail este INDRAGOSTIREA. Dar, ca si orice hormon, nu poate fi produs in continuu si la aceeasi intensitate. Studiile dar si experienta noastra de viata ne arata ca majoritatea relatiilor de cuplu se sfarsesc in preajma anului doi sau 3 de relatie(daca nu si mai repede)

In indragostirea mai apare schimbul de valori, eu iti ofer asta si tu imi dai aia..Cand schimbul de valori nu este reciproc apar frustrarile.
Iti e cunoscuta fraza: ''Ti-am dat tot ce am avut si tu?''

Cea ce e trist e ca oameni in ani in care sunt sub acest efect se casatoresc fac copii isi distrug orce relatie sociala ca sa ajunga peste cativa ani sa se uite unul la altul si se intrebe ''ce naiba caut eu cu asta?''

''De ce ne indragostim si punem atata suflet si apoi tot noi suferim?''
Asta e idea! Pui prea mult suflet iti oferi toate valorile si cand efectul hormonilor dispare, te trezesti la realitate veizi ca nu ti s-au oferit valorile de care ai nevoie in schimb si astfel ramai gol!

Solutia? : Simte atractia si indragostirea caci sunt frumoase!
Insa niciodata, NICIODATA nu te pune pe tine, viata ta, valorile tale morale pe locul 2, 3, 4 s.a.m.d.

| CristiB93 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Dar explica stintific de ce ne indragostim doar de o anumita persoana si nu de mai multe odata?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru CristiB93):

Multumestei sistemului reticulat activator ascendent, care se ocupa cu focalizarea atentiei noastre.

Inconstient zi de zi cand treci pe langa o persoana ii percepi feromoni, iar cei care ti se par mai puternici ti se vor parea mai atragatori, odata ce tu ai ales o persoana cu fermoni puternici vor incepe reactile chimice ale hormonilor sau daca vrei ''te va lovi cupidon'' big grin

Indragostirea nu e nimic altceva decat instinctul de procreere, de asta nu dureaza la infinit si nu are nici o legatura cu iubirea adevarata.

Cand iubesti oferi, cand esti indragostit ceri inapoi.

| CristiB93 a răspuns:

Pai daca tiai ales persoana gresita de care sa te indragostesti.

| zurick a răspuns:

Iubirea e pretioasa si noi vrem sa o avem. Ajungem sa suferim pentru ca ne grabim fara sa alegem persoana pe care o putem iubi si ne poate iubi si ea... Dumnezeu vrea ca noi sa-i iubim pe toti, dar iubirea pe care i-o dai persoanei indragostite poate fi si oarba

| andri22 explică (pentru zurick):

Foarte frumos si la tine dar Radu MD a avut mai amanuntit chiar imi place cum ai raspuns si tu dar nu pot sa dau 2 fundite zurick

| zurick a răspuns (pentru andri22):

Stai linistit.Nu conteaza funda, doar mi-a placut intrebarea

| NGheorghe a răspuns:

Chiar? poate nici eu nu voi pricepe de ce imi place ceea ce este frumos si de ce urasc ceea ce este urat... si ce daca nu pricep?
In schimb faza u suferinta o pricep: intotdeauna vei suferii daca acepti sa imparti aceeasi persoana si cu altele, in schimb daca nu accepti si vrei sa fi unica si ultima atunci ai multe de clarificat... dar nu vei mai suferii.

| contαbαndonαt a răspuns:

Care suflet?

| Andrei123Andrei a răspuns:

Este la alegerea ta daca suferi sau nu.