| NICP90 a întrebat:

Eu tot stau si ma uite ce scrie lumea pe aici, am observat tot felul de pareri.
Iar aici apar si intrebarile mele, fiind urmatoarele:
A citit cineva scripturile din interiorul Vaticanului? Pe coridorul 6B, acolo unde se intra cu "multa grija", ca sa nu se degradeze vreo scriptura, unde se tine totul sub control pentru umiditate, lumina si iti iei intrare cu rezervare si doar cand vrea Vaticanul? Si daca da, imi spuneti si mie daca Mihail si Lucifer (Satan) sau cum vreti sa le spuneti erau frati gemeni? Si pe langa asta care este biblia reala? De ce nu e decat un singur testament? De ce ne facem "chip cioplit ca sa ne inchinam", de ce sunt icoane? Nu mai stim poruncile? Si ultima, asta cea mai buna intrebare la care vreau si eu o explicatie! DE CE BISERICA CERE BANI pentru casatorii, botezuri, inmormantari si alte lucruri? (cu multi ani in urma, inaintea erei moderne, oamenii nu se casatoreau la biserica, pentru ca nu exista acest principiu decat pentru mai marii popoarelor (ex: regii si reginele), pentru ca biserica ii "binecuvanta", iar multi o faceau de fatada pentru a nu porni razboaie, asa isi uneau popoarele, pe scurt, de ce biserica cere bani? Parca era casa lui Iehova, Ahve, Iahveh, Iahweh, Yahwe, Yahweh, Yahoweh, Dumnezeu?! (42:8) Respect fiecare religie! Insa, stau si ma gandesc si apelez la voi, poate stiti mai multe, acum, cateva mii de anii si grecii credeau in Zeus si copiii lui (ceilalti zei)! Nu observati un tipar? Ma intreb oare peste 2000 de ani ce divinitate o sa mai fie? De incheiere, ceea ce ma intereseaza si mai mult cat de veche este religia Crestinismului? Cati ani are?!
(P.S. imi cer scuze pentru postarea aceasta, pentru intrebarile random care le-am pus, dar pentru cunostintele mele va intreb aceste lucruri!)

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Arhivele de stat ale statului Vatican sunt secretizate pe ultima suta de ani.

In rest la carti rare au acces oameni care stiu cum sa lucreze cu ele, in general profesori universitari specializati in manuscrise antice si medievale. Astea nu sunt carti secrete, dar trebuie sa oferi garantii ca stii sa te porti cu ele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pui prea multe întrebări la care savanții răspund în sute de cărți și de studii serioase și vrei totul de-a gata.

| Panamax a răspuns:

Crestinii in ignoranta lor si din nevoia de a simplifica lucrurile, au facut o tocana din satana Lucifer si diavol.
Satana la evrei a fost o functie aceea de acuzator, nicidecum un nume propriu sau o entitate anume.
Helel era zeul babilonian al stelei de dimineata – Luceafarul, Venus. In momentul in care Biblia a fost tradusa in latina, s-a tradus ‘Lucifer", echivalentul latin. Apoi s-a folosit Lucifer in toate traducerile si s-a uitat de Helel. Ideea e ca omul isi creaza singur proprii demoni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste 2000 de ani cel mai probabil nu va mai fi religie.
Satana nu vrea să credem într-o anumită religie ci să nu credem în nimic "spiritual"(vrea să fim toți atei).

De ce? Este adevărat că Dumnezeu vrea să-L cunoaștem așa cum este El. Însă dacă oamenii nu-L cunosc și unii își fac propriile zeități, reguli și tradiții bune, iar oamenii sunt devotați conștienți acestora, dau dovadă de loialitate față de spiritualitate prin asta demonstrând că pot fi ascultători de singurul Dumnezeu Adevărat.

În orice caz... când auzi de Fiul lui Dumnezeu, de Domnul Isus Hristos și de mântuirea ce s-a dat prin El ai o responsabilitate mai mare față de când nu știai.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cine te-a mintit ca icoanele sunt chip cioplit? Sectantii neoprotestanti care fac prozelitism sectant si pun maculatura de propaganda sectanta prin cutiile postale ale oamenilor?
Tocmai am aruncat la gunoi propaganda sectanta!
Chipurile cioplite sunt reprezentari ale idolilor sau dumnezeilor pagani, gen vitelul de aur. Icoanele nu sunt chipurile cioplite, ci sunt reprezentari care sunt in legatura cu Dumnezeu, precum heruvimii pe care Dumnezeu i-a poruncit lui Moise sa-i prezinte in cortul legii (Ieşirea 25:18-22; Iesirea 26:1-31), sarpele inaltat in pustie. Hristos, chipul lui Dumnezeu celui nevazut, mai inainte nascut decat toata faptura. - Coloseni 1, 15 Oamenii se inchinau lui Hristos, icoana vie a lui Dumnezeu celui nevazut.
Efeseni 4:5: "Este un Domn, o credinţă, un botez"
1 Timotei 4:8 "Căci deprinderea trupească la puţin foloseşte, dar dreapta credinţă spre toate este de folos, având făgăduinţa vieţii de acum şi a celei ce va să vină."