| LoveToHate a întrebat:

Eva a muscat dintr-un mar si a intrat pacatul in lume.Bine,asta am inteles.
Dar de ce pomul era mar si nu era prun,cires, piersic etc?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Este vorba despre : „pomului cunoașterii binelui și răului". Atât.

10 răspunsuri:
| shmata a răspuns:

Nu scrie nicaieri ca ar fi fost un mar, ci este vorba de un fruct interzis. Nici asta nu trebuie interpretat ca atare, chestiunea este mult mai complexa decat credem.

| YouNoob a răspuns:

Pentru ca marul este cel mai intalnit copac.
Iti dai dai seama daca aparea crestinismul in africa, eva musca banana nu marul

| Raynn a răspuns:

D'aia

| victorasM a răspuns:

Traditia populara spune ca fructul era mar, dar nu este vorba de mar, ci deun pom oprit de la conum s-ar putea spune ca este smochin.Dar nu este mar.

| Lauria a răspuns:

Nu stiu, domn'le.Ce sunt eu sa pot spune de ce...

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns:

Daca era cires sau altceva intrebai de ce nu a fost mar.

| RAY a răspuns:

Nu a muscat din nimic din moment ce nu a existat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am spus noi mar fiindca a ramas in gat si nu l-a putut inghiti.a ramas cu numele marul lui adam.dar el de fapt era pomul cunostintei binelui si raului. daca era mar, nu era nevoie sa puna un inger sa-l pazeasca nu crezi? si pomul vietii vesnice? oare chiar e pom? sau e accesul spre vaste cunostinte ce nu corespund omenirii si posibilitatilor ei de a beneficia de asa ceva in stadiul asta de HOIT? ma intreb si eu.caut sa trec de cuvinte si sa vad mai departe.o fi bine, o fi gresit?, Dumnezeu stie.

| martzian a răspuns:

E simplu: nu a fost mar. happy