| cornelmarius a întrebat:

Exista crestini sau cunoasteti crestini care sunt de acord cu evolutia?

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca exista si crestini culti, asta intrebi?
Nu putem sti sigur insa e bine sa speram.

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

Buna, buna asta, ma tavalesc de ras straight face

| Inferno a răspuns (pentru NemNUZ):

Nu sunt lipsit de umor.

| OnuOnulică a răspuns:

Normal că există.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu a creat totul "hocus-pocus", ci intr-o anumita progresie...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Crestinii care se numesc doar crestini nu si implinitori ai credintei

| Inferno a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"Crestinii care se numesc doar crestini nu si implinitori ai credintei"
Cu alte cuvinte crestinii "implinitori ai credintei" sunt pot fi doar cei ce nu cunosc teoria evolutiei sau care sunt prosti.
Pe ce te bazezi cand afirmi asta?

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

,,sunt prosti,, hai sa te vedem pe tine inteligentule. Evolutionism inseamna ca noi am evoluat IN TIMP, legea a doua a termodinamicii spune ca timpul creeaza doar haos si dezordine...

| Inferno a răspuns (pentru NemNUZ):

Putin probabil sa spuna asa ceva legea a doua a termodinamicii, fizica nu opereaza cu termeni ca "haos". Cuvantul asta l-am auzit numai in "teoria haosului" dar nici teoria respectiva nu opereaza cu acest termen.

Nu, asta este o reformulare grosolana a unei legi a termodinamicii.

Realmente nu era vorba de "haos" ci de entropie, duvinte care sunt sinonime pana intr-o oarecare limita, deci nu e un sinonim bun. In plus, faptul ca entropia ar creste poate fi dedus din a doua lege a termodinamicii, e cu totul alt ceva, una e sa spui ca intr-o asertiune se afirma ceva, alta este sa spui ca dintr-o asertiune poti deduce ceva.

Oricum nu ma asteptam la prea multa claritate din partea ta, deci nu asta e problema.
Problema este ca te legi de legi fara a le intelege, de fapt ma indoiesc ca argumentul acesta atat de stangaci ti-ar apartine tie, cel mai probabil e luat de pe un site apologetic, probabil crestinortodox.ro.

Trecand peste partea introductiva, o consecinta a legii a doua a termodinamicii este faptul ca entropia, sau haosul cum il numesti tu, unui sistem creste atat timp cat nu se insereaza energie din exterior.
Adica totul tinde sa se detrioreze daca NU intervenim, asta asa, intr-o exprimare mai populara, mai pe intelesul tau.
Intr-un sistem termodinamic ce nu schimba energie cu exteriorul, entropia creste, intr-un sistem termodinamic ce schimba energie cu exteriorul nu mai stim ce se intampla.

O entitate este vie atat timp cat are metabolism, iar metabolismul inseamna in principiu un schimb informational intre organism si mediu, cu alte cuvinte orice organism viu reprezinta un sistem termodinamic deschis.
Celula isi ia energia din exterior pentru a lupta cu haosul de care vorbesti tu.

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

Http://www.isushristos.org/......eator.html
oricum, asa ca sa dau un exemplu :tu esti mai energic si mai plin de viata cu fiecare an care trece, nu?

| Inferno a răspuns (pentru NemNUZ):

Eu: "...cel mai probabil e luat (argumentul) de pe un site apologetic, probabil crestinortodox.ro."

Tu: " Http://www.isushristos.org/......eator.html "
Se intelege de la sine capacitatea de intelegere a interlocutorului.

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

EU:oricum, asa ca sa dau un exemplu :tu esti mai energic si mai plin de viata cu fiecare an care trece, nu?
TU:-

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

N-am spus ca nu am luat informatile de pe un site ortodox ( site-ul pe care l-am dat este un exemplu nu am luat de acolo ideea )dar asta nu inseamna neaparat ca informatile au fost modificate ci doar sunt prezentate acolo deoarece apara crestinismul. Site-urile ateiste o sa o prezinte poate in alt fel, fiecare trage pentru el.

| Inferno a răspuns (pentru NemNUZ):

"tu esti mai energic si mai plin de viata cu fiecare an care trece, nu?"
Nu. Exact pentru ca lupta cu entropia nu poate fi castigata, cu toate acestea ea poate fi prelungita.

Daca iei informatii stiintifice de pe un site ateist se spune ca nu te duce mintea, idem daca-o iei dupa orice alt site ce are legatura cu religia.
Informatiile nu sunt reale, sunt inventate de niste inculti. Iar asta se intampla si pe siteurile crestine si pe siteurile ateiste si pe siteurile budiste si pe orice alt site.

Stiinta o gasesti la stiinta, religia la religie. Simple as that.

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

,,Daca iei informatii stiintifice de pe un site ateist se spune ca nu te duce mintea,, Fals. Poti sa iei informati de pe orice site daca le verifici pe urma!

| Inferno a răspuns (pentru NemNUZ):

Daca-ti iei informatia de pe un site serios si apoi iti arunci un ochi si pe alte siteuri nu inseaman ca ai luat informatia de pe siteurile respective ci doar ca ai verificat-o.

| sublime89 a răspuns:

Da, am intalnit astfel de crestini si aici pe site. Sunt crestinii care de obicei accepta descoperirile stiintifice moderne, si asta e de laudat, dupa parerea mea. Cum isi impaca credintele cu ceea ce scrie in biblie, doar ei stiu. Dar decat sa avem crestini anti-stiinta, e mai bine sa avem crestini pro-stiinta. Evolutia e o certitudine, care nu va mai putea fi negata multa vreme de prea multi oameni, asa cum nici faptul ca Pamantul e rotund, sau ca se invarte in jurul Soarelui, nu a putut fi negat la infinit.

| M25M a răspuns:

Am prieteni care cred in Dumnezeu si accepta evolutia ca o realtiate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Exista crestini [...] care sunt de acord cu evolutia?"... exista.

Cu toate acestea, evolutia si crestinismul nu sunt compatibile din cauza atributelor oferite acelui zeu.

"cunoasteti crestini care sunt de acord cu evolutia"... nu (presupunand ca prin "cunoasteti" te referi la a cunoaste personal pe cineva nu persoane de pe internet).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.eu sant.de acord, si evoluat in acelasi timp.copii mei sant mai dihai iar nepotii mei deja viseaza un tobogan pe luna.si o piscina inconjurata de crantanele si suc selenar.

| digital7shady a răspuns:

Diriginta mea, multe colege, profa de biologie din generala(ce ironie laughing ) si sunt multe persoane carora le e frica sa treaca de tot la ateism.

| Mariusflo a răspuns:

Normal că există.

| cornelmarius explică (pentru Mariusflo):

Tu esti unul dintre ei sa inteleg? happy

| DeusCorrupti a răspuns:

E clar vizibila, nu ai cum sa nu fii de acord, indiferent de religie, stiinta progreseaza.

| MissHalcyon a răspuns:

Cum poti sa te numesti 'crestin' daca ai conceptii stiintifice evolutioniste?
Nu poti. Sunt doua lucruri total contradictorii; creationism vs evolutionism. Nu poti sa alegi ambele variante, trebuie sa alegi una, asta daca nu vrei sa fii luat drept ipocrit.