| AvalohAlyn a întrebat:

Exista hrana pentru trup,dar exista si hrana pentru suflet.Exista medicamente pentru trup,dar exista si medicament pentru suflet.
Medicamentul si hrana sufletului este Iisus Dumnezeu si Cuvantul Lui.

Esti de acord cu aceasta afirmatie a mea?

De ce credeti ca majoritatea aproape toti neglijam si partea sufletului sau partea spirituala?

In graba,tehnologia si lumea contemporana de astazi,se uita mult de suflet si de partea spirituala. uneori chiar suntem parca nevoiti sa fim asa,fiindca ca sa traiesti in aceasta societate de multe ori prea materiala iti trebuie mult timp, bani si munca..si uite asa uitam de Dumnezeu sau suntem nevoiti sa ii acordam prea putina atentie si grija...

Si atunci,cum sa se hraneasca un suflet? Cum sa se vindece sufletul?
Daca nu prin Cuvantul Lui Iisus,prin Dumnezeu?

De ce traim intr-o lume prea materiala,prea grabita,prea ocupata,prea nociva,prea daunatoare,cu prea putina pace si foarte multe conflicte?
De ce traim asa in loc sa traim altfel?
Asta vor oamenii,majoritatea?
Majoritatea oamenilor de pe planeta asa vor sa traiasca? Intr-o fuga disperata dupa bani, putin timp liber si mai ales intr-un materialism major? O tehnologie care cateodata poate fi si buna dar si daunatoare..De ce traim intr-o lume "nebuna"?
Unde e sufletul,familia, pasiunile si intentiile bune si mai ales pacea pentru majoritatea oamenilor?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Chiar Pavel a spus ceea ce spui tu, despre hrana spirituala, nu e o idee nouawinking Apoi neglijarea ei vine datorita fapului ca nu meditam si cercetam sursa, Biblia. Meditand la un verset si gandindu-te cum te poate ajuta exemplul acelui barbat fidel, sau invatatura de acolo, sfatul, nu vei „creste" spiritual, intrucat nu te-ai „hranit" corespunzator, pe masura.
Intreaga lume zace in puterea celui rau (1 Ioan 5:19), asta e motivul pentru care materialismul face numai probleme, rupe legaturi familiale, frate contra frate, barbat contra sotie, tata contra fiu, sef contra angajat, pentru ca sunt lacomi la bani si ii idolatrizeaza, sacrificand pentru ei suflete. Apoi, poate fi mereu buna tehnologia, depinde de tine cum o folosesti. Cand oamenii vor aplica toti porunca „Să îți iubești aproapele ca pe tine însuți" si „Sa il iubim pe Dumnezeu" intrucat „iată ce înseamnă iubirea de Dumnezeu: să respectăm poruncile sale, iar poruncile sale nu sunt grele" (1 Ioan 5:3).
Oamenii nu ar mai fi mincinosi, hoti, extorcatori, neloiali, rai, egoisti, calomniatori, ci respectand poruncile divine ar trai toti uniti si bine.

3 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Te-ai pocait? laughing

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Nu incalaughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sa inteleg ca urmeaza? devil De asta n-am incredere in ateismul sau agnosticismul fanilor unor pagini gen "Dumnezeu", nu stiu daca tu esti, dar semeni tongue. Li se pare logic ce posteaza adminii sau altii, tot pe acolo, ca-s cat de cat argumentate punctele lor de vedere, dar nu se documenteaza, si o informatie nedocumentata sau neinteleasa e usor de batut. Nu trebuie sa citesti toate cartile din lume, ci doar sa cauti radacina tongue. Eu chestia cu perceptia, cel mai puternic argument impotrva existentei sufletului, am descoperit-o singura, n-am citit-o pe undeva, abia apoi m-am oprit pe unde vedeam ceva despre perceptie.