| cosmin27 a întrebat:

Exista viata dupa moarte? voi ce ziceti?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu siguranta ca exista.Sunt multe marturii ale unor oameni care au experimentat moarte clinica si au marturisit ca exista rai, exista iad.Si Cuvantul lui Dumnezeu ne vorbeste despre acest lucru.

| MMihai a răspuns:

Majoritatea filozofiilor religioase de o manieră sau alta vorbesc de o viață dincolo de moarte.

| MMihai a răspuns:

Ce zicem noi nu are nici o importanță, că realitatea este aceiași.

| MMihai a răspuns:

Ema care este creștină ți-a dar un răspuns de persoană care gândește ca un creștin!
Eu ți-aș spune că nu cred că există întoarcere din moartea clinică.
Acum depinde și ce înțelege fiecare prin moarte clinică!
Stai să văd!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Moarte_clinic%C4%83
Moartea clinică reprezintă o situație aflată la limita dintre viață și moarte, de cele mai multe ori fiind vorba despre pacienți aflați în sitații critice din punct de vedere medical, având funcțiile vitale biologice -activitatea cardiacă și respirația- abolite pentru anumite perioade de timp.

Moartea clinică reprezintă, de fapt, perioada de timp în care organismul mai poate reacționa la diverși stimuli interni sau externi, care pot determina reluarea activității automate a miocadului (mușchiul inimii) și a respirației, respectiv a centrilor nervoși cardio-respiratori, situați în trunchiul cerebral. Reluarea activității automate ale acestor centri, care descarcă ritmic impulsuri nervoase către mușchii ce coordonează circulația sanguină (miocard), respectiv respirația (musculatura intercostală și diafragmul) reprezintă resuscitarea propriu zisă, intervalul de resuscitare( de la oprirea funcțiilor vitale până la reluarea lor) reprezentând de fapt fenomenul cunoscut sub numele de moarte clinică. Intervalul de resuscitare sau durata de timp în care un organism poate fi în moarte clinică, depinde de viabilitatea celulei nervoase, fenomenul devenind ireversibil în momentul în care centrii nervoși cerebrali sunt lipsiți de aportul de oxigen pe o perioadă de timp ce depășește 5-10 minute.

Durata timpului după care mai este posibilă resuscitarea cardio-respiratorie variază în funcție de vârstă, sex, diverse boli sau tare ale organismului, precum și în funcție de împrejurarea care a determinat evenimentul declanșator. Există situații când pacienți considerați decedați prin submersie (înec) în apă rece, au putut fi resuscitați după perioade de timp considerate inițial depășite pentru resuscitare, adică de ordinul orelor. Aceasta explicându-se prin faptul că la o temperatură scăzută, nevoia de oxigen a celulelor nervoase este mult diminuată, ceea ce permite supraviețuirea lor un timp mai îndelungat.

Faptul că oameni aflați în moarte clinică relatează diverse fenomene, ca desprinderea de trup, vizualizarea unor imagini sau diverse alte percepții, se poate explica prin activitatea centrilor corticali, care rămâne prezentă în toată perioada intervalului de resuscitare.
http://www.almeea.com/experiente-in-moartea-clinica/
http://www.descopera.ro/......ica-in-rai
http://www.gnspy.org/oamenii_intorsi_din_moarte_cerebrala__n63.html

Eu greșeam, credeam că moartea clinică este când se declară medical moartea și implică constatarea medicală că nu funcționează de loc creierul mai mult un sfert de oră deci când poți afirma că a murit cu totul, chit că cu ajutorul unor aparate medicale trupul mai este ținut în viață, spre a utiliza anumite organe pentru transplant.
În această accepțiune a morții clinice și nu în cea a constatării medicale a decesului, se poate vorbi de întoarcere din moartea clinică.
Eu înțelesesem greșit că moartea clinică este constatarea medicală a decesului.
Atâta timp cât creierul încă funcționează totuși mi se pare ciudată folosirea cuvântului moarte, dar dacă ăștia sunt termenii medicali nu o să schimb eu terminologia medicală.
Ce văd ăștia în moarte clinică sunt ca niște vise că indivizi respectivi nu au apucat să moară cu totul!

Evident că biserica creștină va afirma, când aceste vise le sunt favorabile, că este vorba de ceva real, când în realitate sunt simple vise, fără nici o treabă cu realitatea.

Un hindus incult, aflat în moarte clinică, oricum nu va avea vise legate de raiul și iadul creștin, că poate nici nu a auzit de așa ceva.

Un canibal, că mai erau prin Africa, triburi cu canibali, aflat în moarte clinică, va avea alte tipuri de vise, decât un creștin.

Biserica Ortodoxă Română, prin reprezentanții ei, care mint precum respiră ar putea să ne explice, că Tutu Mumu cetățean canibal din tribul canibalilor x, din țara canibalilor, fiind în moarte clinică l-a văzut pe Iisus, de care nici nu a auzit în viața lui.

| Allrc24 a răspuns:

100% exista.garantat.de asta trebuie sa avem grija de viata asta cum ne-o traim, safim cat mai apropiati deDumnezeu si sa ne punem credinta in Iisus pentru mantuire.Viata asta e trecatoare dar cea viitoare vesnica.e greu aici.dar e trecator.acolo e vesnic.

| DrunkenRat a răspuns:

Este o enigma destul de persistenta, insa nu ma intereseaza intr-atat incat sa 'ma duc' sa vad.

| Rapplex a răspuns:

Bineinteles...ca nu.Nu exista nicio dovada ca asa ceva ar exista.

| 愛日本 a răspuns:

Vom vedea...

Răspuns utilizator avertizat
| Masca100 a răspuns:

Bineinteles ca exista.

| oanard174 a răspuns:

Eu zic ca da.

| Evolution a răspuns:

Sufletul nu moare niciodatăwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista! Dupa ce mori vei vedea singur!

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum asa... tu ai vazut? rolling on the floor

| Shinen a răspuns:

Buna!
Da,cred ca exista viata dupa moarte. Sufletul nu poate sa dispara pur si simplu.
O seara buna!

| babylove a răspuns:

Eu cred ca da

| DnlG a răspuns:

Nu