| marinelpop a întrebat:

Există vreo legătură între obiceiurile de Paşte şi înviere?

Răspuns Câştigător
| AnnaDllk a răspuns:

Hooooo, gata am inteles!

29 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu!
Niște sărbători după ieșirea din iarnă, sunt ceva anterior creștinismului.

Iar despre așa zisa înviere a cetățeanului Iisus Cristos, să nu vorbim, ca aici biblia se contrazice pe sine.

După biblie în Evanghelia după Ioan, Iisus
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.

Deci la timpul zero
Iisus = Cuvântul= Logosul = era Dumnezeu!

Fiind Dumnezeu nu era cumva nemuritor?

Dacă era Dumnezeu, era în mod sigur nemuritor.
Fiind nemuritor, nici nu a murit și evident nu putem vorbi de înviere, ca nu a murit!
Iar dacă nu a murit, nici nu a înviat, că nu a murit.

De o „înviere a naturii ", //revenire la viață, se poate vorbii.

| marinelpop explică (pentru MMihai):

Obiceiurile de Paşte, cum ar fi ciocnitul ouălor, mersul la biserică pentru a lua lumină, înnoirea hainelor şi primenirea caselor, îşi au originea în unele ritualuri păgâne. Niciunul dintre aceste obiceiuri nu are legătură cu învierea lui Isus. Are vreo importanţă dacă ţinem sau nu aceste obiceiuri? Da, deoarece în Cuvântul său, Dumnezeu ne porunceşte să ieşim din religia falsă şi ‘să ne închinăm Tatălui cu spirit şi cu adevăr’ (Ioan 4:23; 2 Corinteni 6:17).

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru MMihai):

Ce bine te contrazici

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru marinelpop):

Gresit

| MMihai a răspuns (pentru marinelpop):

De ce postezi întrebări unde cunoști răspunsul?

Mi-ai dat citate nepotrivite :
Ioan 4-23

23. Dar vine ceasul, si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal.
24. Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui trebuie sa I se inchine in duh si in adevar."
2 Corinteni 6-17
3. Noi nu dam nimanui niciun prilej de poticnire, pentru ca slujba noastra sa nu fie defaimata.
4. Ci, in toate privintele, aratam ca suntem niste vrednici slujitori ai lui Dumnezeu, prin multa rabdare, in necazuri, in nevoi, in stramtorari,
5. in batai, in temnite, in rascoale, in osteneli, in vegheri, in posturi;
6. prin curatie, prin intelepciune, prin indelunga rabdare, prin bunatate, prin Duhul Sfant, printr-o dragoste neprefacuta,
7. prin cuvantul adevarului, prin puterea lui Dumnezeu, prin armele de lovire si de aparare pe care le da neprihanirea;
8. in slava si in ocara, in vorbire de rau si in vorbire de bine. Suntem priviti ca niste inselatori, macar ca spunem adevarul;
9. ca niste necunoscuti, macar ca suntem bine cunoscuti; ca unii care murim, si iata ca traim; ca niste pedepsiti, macar ca nu suntem omorati;
10. ca niste intristati, si totdeauna suntem veseli; ca niste saraci, si totusi imbogatim pe multi; ca neavand nimic, si totusi stapanind toate lucrurile.
11. Am dat drumul gurii fata de voi, corintenilor! Ni s-a largit inima.
12. Voi nu sunteti la stramtorare in noi; dar inima voastra s-a strans pentru noi.
13. Faceti-ne si voi la fel - va vorbesc ca unor copii ai mei - largiti-va si voi!
14. Nu va injugati la un jug nepotrivit cu cei necredinciosi. Caci ce legatura este intre neprihanire si faradelege? Sau cum poate sta impreuna lumina cu intunericul?
15. Ce intelegere poate fi intre Hristos si Belial? Sau ce legatura are cel credincios cu cel necredincios?
16. Cum se impaca templul lui Dumnezeu cu idolii? Caci noi suntem templul Dumnezeului celui Viu, cum a zis Dumnezeu: "Eu voi locui si voi umbla in mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, si ei vor fi poporul Meu."
17. De aceea: "Iesiti din mijlocul lor si despartiti-va de ei, zice Domnul; nu va atingeti de ce este necurat, si va voi primi.
18. Eu va voi fi Tata, si voi Imi veti fi fii si fiice, zice Domnul cel Atotputernic."

| MMihai a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cum mă contrazic?
Biblia se contrazice singură, eu sunt coerent!

| marinelpop explică (pentru MMihai):

De ce crezi ca ar fi aceasta o problema? este un dialog constructiv, cel putin asa l-am inteles eu.Cu respect...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru MMihai):

Stiu si parerea mea e cea mai buna pentru mine, inseamna ca doar atat ai citit si restul ti-ai dat cu parerea

| Mădă0611 a răspuns (pentru marinelpop):

Ce mai conteaza ca sunt obiceiuri pagane? Basmul vine cu ele la pachet. Oua rosii pentru ca cineva a pus oua sub cruce si a curs sange pe ele, nu ai voie sa folosesti otet in vinerea mare pentru ca otet i-au dat lui Iisus sa bea, s.a.m.d. Craciunul e sarbatoare pagana, si si pastele, de fapt crestinismul nu cred ca are ceva original thinking Are?
Ori suntem basmeologi, ori nu mai suntem.

| marinelpop explică (pentru besleaganicolaecosmin):

*** lv cap. 13 pag. 152 par. 13 Sărbători care nu îi sunt plăcute lui Dumnezeu ***
Dar de ce se folosesc de Paşte iepuri şi ouă? Ouăle „erau simboluri bine-cunoscute ale unei vieţi noi şi ale învierii", se spune în Encyclopædia Britannica, în timp ce iepurele a fost considerat mult timp simbolul fertilităţii. Aşadar, Paştele este, de fapt, un ritual al fertilităţii ascuns cu stângăcie sub numele de sărbătoare a învierii lui Cristos.

| Hope77 a răspuns (pentru MMihai):

Nu uita ca intruparea lui Iisus Hristos ramane o taina. la fel si moartea Sa. apostolii nu au predicat de prosti moartea si invierea lui Iisus. au fost martori la ambele. sinoadele bisericesti din secolele urmatoare mortii apostolilor au incercat sa explice una sau alta, dar in primul secol marturia apostolilor a fost fara echivoc in ce priveste realitatea divinitatii lui Iisus, a intruparii, a mortii si a invierii Sale. (Deuteronom 29:29 - sunt lucruri ascunse intelegerii omenesti limitate pe care nu le vom putea pricepe decat atunci cand Dumnezeu va hotari sa ne dea capacitatea sa le pricepem)

| Hope77 a răspuns (pentru marinelpop):

"Aşadar, Paştele este, de fapt, un ritual al fertilităţii ascuns cu stângăcie sub numele de sărbătoare a învierii lui Cristos."

Pastele nu este un ritual al fertilitatii, ci este o sarbatoare evreiasca, randuita de Dumnezeu, care avea un dublu rol: aducerea aminte evreilor ca Dumnezeu i-as scos din Egipt si ca prin sangele ispasitor al jertfei aduse de ei, nu le-au fost omorati intaii nascuti, asa cum s-a intamplat cu copiii egiptenilor.

simboluri ale fertilitatii sunt obiceiurile pagane "increstinate", iepurasul si ouale, care au fost asociate cu Pastele. Pastele evreilor nu avea nimic de-a face cu aceste obiceiuri.

http://www.cumparaadevarul.org/semnificatia-pastelui/

| AnnaDllk a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu stiam ca, crestinismul are obiceiuri pagane! pagani sunt oamenii aceia care nu cred in Dumnezeu

| Mădă0611 a răspuns (pentru AnnaDllk):

Cei fara zei si cei cu mai multi zei. Ia informeaza-te despre elementele din crestinism, care de unde a fost luat, ce se sarbatorea in 25 decembrie inainte sa devina sarbatoarea nasterii lui Iisus, ce se sarbatorea duminica, inainte sa fie ziua invierii, s.a.m.d.
Ca idee:
http://www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo

http://www.youtube.com/watch?v=_wo1BrTxU-g

"Învățăturile lui Zoroastru au lăsat urmă în cele trei mari religii: iudaismul, creștinism și prin aceste două a fost influențat și islamul. Exemplu de aceste urme sunt: îngerii, arhanghelii etc, la fel ca și personificarea răului ca șarpe sau întuneric și Dumnezeu ca lumină." http://ro.wikipedia.org/wiki/Zoroastrism Dualismul din zoroastrism e luat.

| marinelpop explică (pentru AnnaDllk):

*** rs pag. 338 par. 3 - pag. 339 par. 1 Sărbători ***
O enciclopedie afirmă: „În Noul Testament sau în scrierile Părinţilor apostolici nu există nicio menţiune cu privire la sărbătorirea Paştelui creştinătăţii. Sfinţenia unor zile speciale este o idee străină gândirii primilor creştini". — The Encyclopædia Britannica (1910), vol. VIII, p. 828.
Într-o altă lucrare se spune: „Multe obiceiuri păgâne, care celebrau venirea primăverii, au fost asociate cu Paştele. Oul este simbolul germinării care are loc la începutul primăverii... Iepurele este un simbol păgân care a reprezentat întotdeauna fertilitatea". — The Catholic Encyclopedia (1913), vol. V, p. 227.
În unele limbi, cum ar fi engleza şi germana, chiar numele sărbătorii (Easter şi Ostern) aminteşte de originile sale păgâne. În acest sens, Alexander Hislop a scris: „Ce înseamnă termenul Easter? Acesta nu este un nume creştin, ci poartă pecetea originii sale caldeene. Easter nu este altceva decât Astarteea, unul dintre titlurile lui Beltis, regina cerului, al cărei nume... este Iştar, potrivit descoperirii făcute de Layard pe nişte monumente asiriene... Aceasta îi este istoria. Tradiţiile populare din perioada sărbătoririi lui confirmă pe deplin mărturia istoriei cu privire la caracterul babilonian al acestei sărbători. Plăcintele calde cu semnul crucii din Vinerea Mare şi ouăle vopsite din Duminica Paştelui apăreau în ritualurile caldeenilor exact ca în prezent". — The Two Babylons (New York, 1943), p. 103, 107, 108; compară cu Ieremia 7:18.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru marinelpop):

Ouale nu au treaba cu pastile vechi ci cu invierea lui Hristos

| AnnaDllk a răspuns (pentru marinelpop):

Hooooo, gata am inteles!

| relian a răspuns:

Normal aceasta sarbatoare este o sarbatoare a evreilor si nu ar avea legatura cu invierea.Pastele este dupa biblie cuvintul lui Dzeu spus chipurile lui Mosie adica un fel de razbunare a lui Dzeu pe egipteni ca ii tineau pe evrei slavi.Si sa hotarit Dzeu sai pedepseasca pe egipteni cu moartea copiilor din cite imi aduc aminte.Insa sa nu omoare si evrei ia pus samanince cite un mie si pe usa afara sa dea cu singele acelui miel, ca el sa stie si sa ocoleasca acea casa. Dupa cum se observa acest Dzeu atotstiutor si atot puternic nu stia de fapt a cui casa este si trebuia neaparat safie inseamnata ca sa o ocoleasca.Inca odata se vede puterea si stiinta lui Dzeu.Si faptul ca s-a pus pe omorit copii nevinovati.Ma rog am luat-o nitel pe linga dar cam asa stau lucrurile.Si dupa aceasta intimplare Dzeu le-a spus ca aceasta zi sa o sarbatoareasca poporul evreu si este numita paste, ceva cu inteles ca ar trece pe linga casele lor sau nu stiu exact. Apoi dupa ani buni stiu si eu o mie a aparut chestia asta cu Isus care nu stie nimeni exact cam cum s-a intamplat sau daca o fi fost ceva, insa se pare crestinii adica credinciosii dupa Isus au facut tot posibilul sa suprapuna sarbatorile lor peste altele mai vechi.Asa au facut cu multe sarbatori chiar si cu craciunul.Deci logic normal pastele nu are legatura cu Isus.Ca au pus ei invierea tot atunci asta e povestea lor.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, mai putin iepurasul, care, la fel ca mos craciun, ii ia locul lui doamne doamne.
O era noua rasare. "The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it."

| milan9 a răspuns:

Nu trebuie găsite în mod forţat justificări dogmatice pentru TRADIŢIILE CULINARE ale poporului român!

Semnificaţii creştine însă, pot fi în mod "paşnic" găsite!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Atunci când este vorba de o mare sărbătoare, de Învierea Domnului…

Nu este oare o mare IPOCRIZIE AMBULANTĂ să condamne cineva semnificaţiile înălţătoare ale Învierii – precum asocierea cu LUMINA -, din moment ce Dumnezeu este LUMINĂ?

Nu este oare CRASĂ IPOCRIZIE să considere cineva că ar fi greşit să te îmbraci curat, să ai casa curată ("primenită"), în debut de primăvară şi înaintea celui mai important şi prestigios eveniment creştin?

Nu este oare o IPOCRIZIE mai mare decât "prevede legea" să amesteci machiavelic TRADIŢIILE CULINARE independente ale poporului roman cu fundamentele dogmatice ale Bisericii?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dacă scrierile Părinţilor apostolici menţionează cinstirea unor sfinţi mucenici, cu atât mai mult exista în vremea respectivă un eveniment în cinstea ÎNVIERII MÂNTUITORULUI HRISTOS!

Iată doar una dintre mărturiile din perioada celor contemporani cu apostolii:
„Noi am strâns osemintele lui ca un odor mai scump decât aurul şi decât pietrele scumpe şi le-am aşezat unde se cuvine; aici ne vom aduna cu bucurie şi Domnul ne va da nouă să sărbătorim ziua naşterii sale celei martirice, spre amintirea biruinţelor sale şi spre întărirea altor luptători." (Martiriul Sf. Policarp al Smirnei +155 d.Hr)

La rândul său, Noul Testament menţionează cinstea pe care apostolii o purtau evenimentului Învierii şi comemorării lui.

Rezultă că "sfinţenia unor zile speciale" NU ERA O IDEE STRĂINĂ gândirii primilor creştini!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Maniera de predicare a creştinismului a fost încă de la început una paşnică şi nu inchizitorială! Niciodată Biserica nu a purtat vreun simbol păgân. Dacă şi numai dacă, eventual, astfel de simboluri au continuat să subziste, acestea au continuat cel mult ÎN PARALEL, ÎN TRADIŢIA POPULARĂ, pe care creştinismul nu o putea cenzura inchizitorial!

Unele aspecte care ţineau de cultura păgână, precum vechi sărbători păgâne din anumite momente ale anului (ex. data solstiţiului) au fost doar acoperite de evenimente cu semnificaţie creştină! Deci atenţie, nu "s-au împrumutat" nici semnificaţii, nici alte elemente, ci doar s-au acoperit, înlocuidu-se cele vechi (prin dispariţia până chiar şi a semnificaţiilor vechi, păgâne) pentru a fi eliminate!

Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cele care au fost vechi obiceiuri păgâne, au rămas păgâne şi astăzi, fără pretenţia asocierii cu fondul de învăţături creştine! Dacă au eventual au supravieţuit până astăzi, acestea nu însă absolut nimic creştin în ele, ci a supravieţuit în mod parazit, fără a li se atribui vreo semnificaţie creştină, dar şi fără a putea fi scoase cu forţa!

Abuzul, forţa şi constrângerea nu ţin de creştinism! Minoritatea care dintotdeauna nu şi-a cunoscut credinţa creştină, l-a transmis mai departe. Nu se cădea ca acei oameni, fără legătură prea mare cu Biserica să fie "obligaţi" să renunţe la el. N-ar fi fost posibil.

Când vine vorba de împlinit datorii către cei morţi spre exemplu, nimeni nu vrea să le rămână dator (referitor la cei care nu cunosc adevărul şi care se tem încă de superstiţii). Semnificaţiile păgâne vor continua atât timp cât vor continua ignoranţii rupţi de Biserică şi care preferă superstiţia.

| Zenit313 a răspuns:

Iepurasul! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici,
http://www.crestinortodox.ro/tag/obiceiuri+de+paste/
Te pup!

| obelix2266 a răspuns:

Ca sarbatoare religioasa, nu.

| obelix2266 a răspuns:

Mai raspund o data la intrebarea aceasta, deoarece aici se face o9 mare confuzie. Pastele este o sarbatoare strict pentru evrei, care tine 7 zile,se mananca paine nedospita,ierburi amare (salata rucola,stc)si se taie un miel,ied,de parte barbateasca,fara cusur, se taie la asfintit si pana in zori trebuie sa fie mancat. Oasele nu i se frang si nu se dau la caini, se ingroapa.ok. Dar ce mancam, conteaz mai putin, DUMNEZEU a dat aceasta mare sarbatoare poporului lui israel ca ei sa-si aduca vesnic aminte ca EL ia scapat de sub sclavia egiptului care a durat 400 de ani. Cu privire la INVIEREA DOMNULUI ISUS HRISTOS lucrurile stau cam asa; ISUS si cei 12 apostolierau evrei si ca atare s-au dus la IERUSALIM sa sarbatoreasca PASTELE (dupa cum era dat prin lege de DUMNEZEU ), aici insa DOMNUL ISUS a fost vandut fariseilor pe 30 de arginti, de catre IUDA ISCARIOTEANUL.R estul ce a urmat stiu si pietrele.