| 愛日本 a întrebat:

Explicaimi đi mie v rog ce nsemn acestea, adică ştiu că sunt cele 7 păcate de moarte dar vă rog să mi le argumentaţi fiecare în parte mai ales4, cum adică iubire de argint? 1.Mandria
2. Iubirea de argint si zgarcenia
3.Desfranarea
4.Zavistia
5.Lacomia
6.Mania
7. Lenea

Răspuns Câştigător
| LauraFlorentina12 a răspuns:

Incepem cu 1 mandria, adica sa nu fi mandru sa lauzi cu ceea ce ai, 2 iubirea de argint adica sa nu iubesti bani mai mult decat viata, si sa nu fi zgarcit.3 Desfranarea sa nufaci ceva imoral (sa iubesti sexul). 4Zavistia sa nu porti pizma sa nu fi gelos, sa nusa nu urasti sau sa dusmanesti pe cineva. 5 Lacomia sa nu fi lacom sa dai altora ce ai si tu.6 Mania sa nu te infurii pe cineva, sa dusmanesti sa porti pica. 7 Lenea sa nu fi lenes,lasand pe maine ce poti face azi, sa nu zici ca nu se intampla nimic daca lipsesti de la biserica in zilele de sarbatoare, ci sa incerci sa te duci mereu la biserica chiar daca "iti e somn". Sper ca ti-am fost de ajutor.

7 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.Mandria (cred ca intelegi ce-i mandria)
2.Superficialitatea, iubesti banii mai mult ca orice.
2.Sex in afara castoriei.
4.Asta chiar nu stiu ce e.
5.E pacat sa fii lacom.
6.E pacat sa fii nervos.
7.E pacat sa fii lenesstraight face

Priceput?

| Trinitas a răspuns:

1. Mandria- sa nu te lauzi cu ce ai, decat cu Dumnezeu. Trebuie sa le reamintim tuturor ce tare e Dumnezeo, bossul bossilor.
2. Iubirea de argint si zgarcenia- sa nu fi zgarcit, altfel nu au popii cu ce sa-si ia Audi
3. Desfranarea - Sa nu scoti franele de la masina
4. Habar n-am ce-i aia, consulta un dictionar
5. La fel ca zgarcenia
6. Nu te supara pe nimeni, doar Dumnezeo are dreptul sa rada popoare intregi de pe fata pamantului pentru ca nu i-a convenit ceva.
7. Misca-ti c*rul duminica la biserica, ca altfel nu-si mai iau popii salariul.

Sper ca te-am ajutat.

| Ecea a răspuns:

Astea nu le respecta nimeni.
Nici nu stiam de ele pana astazi.
Dar acum am observat ca le incalc pe toate zilnic.
Cool!

| EaDuduTza a răspuns:

1E pacat sa fii mandru!
2E pacat sa iubestiargintul si sa fii zgarcit
3E pacat a duce o viață necumpătată
4E pacat sa invidiezi pe altii
5Nu trebuie sa fii lacom[te multumesticu ce ai]
6Nu trebuie sa te enervezi pe oameni
7E pacat sa fii lenos[adica sa astepti sa-ti cada de undeva]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8.mata

9.mata

10.mata.funda?

| username_5501 a răspuns:

Adauga si al opulea pacat sa iti bati joc de limba materna asa cum ai facut tu.