| anonim_4396 a întrebat:

„Faith is more powerful than government, and nothing is more powerful than God." (Donald Trump, https://youtu.be/bf3Rhaa3Nlc)

În contextul libertății religioase, cum comentați afirmația președintelui Trump? Vedeți aici o asigurare a libertății de conștiință (inclusiv pentru atei)? Sau vedeți un amestec al religiei în politică (și știm din istorie ce iese când biserica și statul fac pact)?

Pe scurt: găsiți motiv de speranță sau de îngrijorare în astfel de declarații?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Trump se afișează creștin pentru a fi votat de oameni.
Este adevărat ce a spus, motiv de îngrijorare poate fi, într-adevăr, dacă biserica s-ar amestecă în stat și invers.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt complet de acord cu trump, manipularea si spalarea pe creier care o face religia este cea mai puternica forma de manipulare cunoscute de om si cea mai veche si cea mai imbunatatita din toate https://youtu.be/l9v72ZY1S80
sunt persoane care se sinucid,sau care ucid in numele religiei lor,plus ca religia face din om un om ignorant,limitat care gandeste emotional,isi dai seama ca asta e pe placul celor ca trump,a stiut el ce spune de asta atei nu sunt lasati in pozitii politice,de asta atei sunt asupriti,religia mereu a fost pentru bogati si cei care manipulau omul sarac,din pacate cu toti putem fi spalati pe creier, sectele sunt de fapt spionaj american, sectele primesc banii din usa, o secta vrea cat mai multe informati despre fiecare individ si schimbarea totala a modului de gandire, de ce crezi ca se vrea crestinismul a fi instalat in china, korea de nord =pentru a manipula mase de oameni

| sierra1 a răspuns:

La Trump, ce azi e alb mâine e portocaliu. Minte cu nonșalanță din orice poziție. Nu căuta semnificații acolo unde nu sunt.

| DeyCj a răspuns:

Dacă vin de la Donald Duck sau Trump(et) atunci nu are sens să le luăm în seamă.Mi milă de Americani ca au un așa președinte.Dar cum ei l-or ales... primesc ceea ce merită.

| Mclaren12 a răspuns:

Crestinismul si toate sectele asociate ar trebui sa fie distruse de pe fata pamantului si abia apoi sa punem problema libertatii religioase.