| Meme10Memu a întrebat:

Faptul ca orice adevar poate fi aflat prin generalizare nu inseamna ca Dumnezeu ca inteligenta personala generala exista?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faptul ca orice adevar poate fi aflat prin generalizare?

generalizarea nu inseamna un adv si o prejudecata

nu inseamna ca Dumnezeu ca inteligenta personala generala exista?

dumnezeu este o inventie evreiasca, vrei sa iti dovedesc istoric?
https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Eu nu vorbesc despre evrei sau istorie. Folosesc idei extrabiblice, extraarheologice.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Panteismul are sanse mari sa fie ceva valid

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

N-are cum. Daca se construia vreun perpetuum mobile probabil aveai dreptate.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Stai ca nu stiu despre ce vb, e ora 4 mi somn, mai luat asa

| CostinAlamariu a răspuns:

Unde ai auzit tu ca orice adevar poate fi alfat prin generalizare? Suna extrem de retard sa fiu sincer

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Demonstreaza ca nu e asa. Inainte sa spui tampenii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Frate tu ai afirmat ca orice adevar poate fi aflat prin generalizare. Tu trebuie sa demonstrezi asta. E ca si cum eu as afirma ca exista 5 unicorni in lumea asta ascunsi pe undeva si te-as pune pe tine sa demonstrezi ca nu e asa. Asa ca explica te rog ce ai vrut sa zici si demonstreaza ca e logic ce ai zis.

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Demonstreaza tu ca nu am dreptate si mai vorbim. Vino cu un contraargument. Lasa unicornii. Pune-ti mintea la contributie. Miza e mare.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Regula de aur a ratiunii e ca atunci cand faci o afirmatie trebuie s-o demonstrezi altfel e egala cu 0.
Nu poti afla niciun adevar prin generalizare. Daca eu zic ca toate lebedele sunt albe am facut o generalizare. Intr-o zi vad o lebada care nu e alba si toata generalizarea mea nu mai are absolut niciun sens. De ce? Fiindca mereu vor exista exceptii daca semantica ne permite, bineinteles. De exemplu stim ca toti burlacii sunt nemaritati. Stim asta fiindca e literalmente definitia cuvantului si nu ar putea fi altfel. Generalizarea e o tampenie folosita de idiotii care nu realizeaza posibilitati alternative.

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Multi oameni chiar daca l-au gasit pe Dumnezeu zic sau cred sau sustin in sinele lor ca nu l-au gasit pe Dumnezeu. Asa cum ai scris, daca privesti doar la un grup de lebede nu vei gasi adevarul despre lebede. Faptul ca vrei sa vezi tot mai multe lebede si sa-ti faci o parere cat mai obiectiva sau generala inseamna ca il cauti de fapt pe Dumnezeu. Probabil vei scrie: "Dar ce legatura are studierea lebedelor cu Dumnezeu?" Are legatura. Doar putin si vei intelege ce vreau sa spun. Daca vrei. Problema multor oameni e ca nu vor sa-l gaseasca pe Dumnezeu desi mereu il cauta fara sa-si dea seama. Adevarul general prin gasirea unui model conceptual comun. Oamenii cauta sa nu priveasca doar particular sau subiectiv ci cat mai obiectiv pentru ca Dumnezeu e cel mai obiectiv.

| Digikey a răspuns:

Intrebarea ta contine prea multe erori logice.

| Meme10Memu explică (pentru Digikey):

Dovedeste. Poti incepe asa: daca a negat e b atunci si b negat e a.

| Digikey a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cauta pe Google ce inseamna eroare logica si o sa gasesti intrebarea ta la exemple.
Asta daca poti sa intelegi ceea ce nu cred ca este cazul.
Ai numai intrebari de retardat mintal.