| Steregoi a întrebat:

Frica de moarte o au si necredinciosii. Aceasta frica e o emotie sau o empatie?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Teisti nu o au de asta se duc la doctor si il implora ca mi vrea sa traiasca cateva zile spre diferenta de un ateu care nu se minte ca dupa de apoi nu pleaca spre fericirea vesnica si e constient ca asta e sfarsitul, de ce nu va doriti sa muriti daca asta va e scopul de fapt?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Eu nu am spus ca credinciosii nu au frica de moarte. Si ei au frica de moarte ca si necredinciosii. Asta e o dovada ca nu exista rai sau iad. Daca intr-adevar ar exista rai in cer credinciosii nu s-ar teme de moarte pentru ca ar fi doar o eliberare de chinul de pe Pamant. Teama de moarte e o dovada si ca moartea nu e ceva obisnuit si natural. Ai putea spune ca e efectul instinctului de supravietuire insa nu este asa pentru ca instinctul de supravietuire e valabil pana ajunge omul pe patul de moarte. Cand ajunge pe patul de moarte omul stie ca orice ar face moartea e iminenta si atunci apare teama de moarte si zbuciumul. Teama de moarte e o dovada ca nu exista evolutie si ca de fapt omul a fost creat sa nu moara.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Si cand eram mic inainte sa merg la doctor pentru ca eram racit, si am racit tot din cauza virusurilor create de dumnezeu, imi era frica de injectie.
Cand vad un paianjen mi-e frica.
Daca m-as duce in padure si as vedea un urs la cateva zeci de metrii aproape, mi-ar fi frica ----> Are legatura cu instinctul de supravietuire.
Daca eu as fi indoctrinat de mic ca dupa moarte ma voi reincarna intr-un alt trup omenesc sau in alta lume, chiar mi-as dori sa mor si nu mi-ar fi deloc frica de moarte.
"Asta e o dovada ca nu exista rai sau iad" parca traiai vesnic, acum o dai la intoarsa?
Da omule, pe pamant e rai... Poate doar Ray.
Cauta orbule "best gore" pe google, intra pe site-ul ala, si sa vezi acolo ce rai e pe pamant.
Auzi si tu la el, cica credinciosii nu au empatie rolling on the floor La cat de psihopati sunteti nu ma mira faptul... Mai sunt si exceptii totusi.

Tu nu esti sanatos la cap, sincer, ori esti nebun, ori esti prost.

| Steregoi explică (pentru raMLesS):

Vorbesc la modul general si nu despre nebuni ci despre majoritatea sanatoasa la cap a oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Depinde ce numești necredincios.
Dacă te referi la cei ce au adoptat alte ideologii spirituale în afară de creștinism, atunci răspunsul este nu, nu au frică pentru că ei știu că moartea e doar o trecere de la fizic la metafizic.Acea frică de moarte și de Dumnezeu este specifică doar ideologiei creștine, și asta pleacă de la un set de doxe, create cu scopul de a crea sentimentul de frică, iar prin frică și constrângere se poate manipula omul(care se lasă înfricat și constrâns, desigur).
Empatie precis nu e, ci doar o emoție creată în mod artificial de doxa creștină.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Mandria se vede si atunci cand cineva foloseste cuvinte mai putin uzuale, mai ales ca necunoscandu-le bine sensul, ele sunt nepotrivite cu mesajul din text. Daca frica ar fi o emotie sau o empatie ar fi sinonima cu acestea, dar nu este.
Daca vrei sa faci filozofie pe tema fricii o poti compara si cu o trotineta, mai ales ca o asemenea asociere are nevoie de multe explicatii
Banuiesc ca pentru raspunsul asta sa primesc un sut undeva cu fundita, pentru care multumesc anticipat! Il merit!

| Teffan a răspuns:

Este un instinct, dumnezeule.

| Romanul86 a răspuns:

Frica de moarte e ceva mistic, rațional și sentimental.

| Jannah a răspuns:

Cand eram mai mic, acum nu imi mai este frica de moarte, pana la urma nu murim de 2 ori.

| Steregoi explică (pentru Jannah):

Ai timp sa-ti fie frica. Cand o sa afli ca moartea se apropie frica o sa devina evidenta.