| anonim_4396 a întrebat:

Guess who's back...

Daca cineva cu personalitate multipla are 3 religii diferite (nordica, hindusa si crestina), dupa ce moare unde ajunge?

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O zi in rai, una in iad, la loc cu verdeata...

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De ce?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Glumeam si eu...

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema te posedeaza zeul comediei tu vrei sa luam cina in iad? trebuie sa fi mereu serioasa ca isus cant batea pomi

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Ei,putem sa glumim si noi numai sa nu fie glume proaste.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Isus blesteamă un smochin pentru că acesta nu avea rod; în a doua parte, probabil a doua zi, copacul s-a uscat, fapt care l-a determinat pe Iisus să vorbească despre eficiența rugăciunii.[4] Matei îl prezintă ca un singur eveniment.

isi plac smochinele?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Inainte de intrare in ierusalim i era foame nu-i trist?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Domnul Isus ne arata ca si noi suntem ca un pom. Daca nu aducem roada ne va taia si arunca in foc.Un crestin trebuie saaduca roada Duhului Sfant in viata lui.

| EmaS a răspuns:

Bine ai revenit Gaia! Chiar zilele trecute cautam ceva pe TPU si mi-am adus aminte de tine. Sincer, ma bucur ca te-ai intors!

| Esperança a răspuns:

Intrebare:
Guess who's back...
Raspuns:
Un vechi troll.

| shadovv a răspuns:

Nu am dreptul sa judec la nivel eshatologic o alta persoana.

| RAY a răspuns:

Ai revenit, tu esti gaia?

| RAY a răspuns:

Nici unde acolo mergem cu toti
creierul o data oprit e oprit de tot

| RAY a răspuns:

Ai fost sasi cumperi creme de bronz pentru iad?

| Mădă0611 a răspuns:

Welcome back! happy

Va fi judecata dupa legea credintei persoanei care era cand a murit thinking, teoretic, practic, in pamant.

| M25M a răspuns:

Bine ai revenit! Pe unde umblasi?

Ca raspuns la intrebarea ta: in pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| Narfundo a răspuns:

In cazu asta, ajunge unde vrea el ba baiatule.Sa calmam spiritele.Acel baiat cu personalitate multipla esti tu, nu-i asa?!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=U15HQJwqsIo#!

| GRs a răspuns:

2 metri sub pamant

| florinmarius20 a răspuns:

Peste tot, pretutindeni si nicaieri la fel ca orice spirit. Poate ca vi se pare incredibil dar totul este posibil in lumea magiei si a duhurilor curate si necurate.

| maxavail a răspuns:

Personalitatile multiple sunt parazitare pe cea de baza. Episoadele psihotice se pot manifesta o perioada de timp, apoi intra in remisie, iar individul revine la personalitatea de baza, dupa care o ia de la capat.
Ca orice parazit, o personalitate suplimentara nu are o consistenta proprie, este, daca vrei, o constructie virtuala care rezulta dintr-o functionare patologica a creierului.
Daca in momentul mortii creierul inceteaza sa functioneze, atunci orice personalitate virtuala dispare si singura care ramane este cea de baza, cea autentica, sufletul adevarat al omului. Iar daca acea personalitate adevarata era un bun crestin, va ajunge in rai happy

| anonim_4396 explică (pentru maxavail):

Daca era un bun hindus sau un bun "nordic"?

| maxavail a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestinii nu pot garanta mantuirea decat crestinilor. Restul sunt in mana lui Dumnezeu. Cine nu a auzit adevarul va fi judecat ca unul care nu l-a auzit. Cine l-a auzit dar l-a ignorat va fi judecat ca unul care l-a cunoscut.

| anonim_4396 explică (pentru maxavail):

Eram sigur ca vei zice asa ceva. Incearca sa-ti dai seama singur de eroarea din spatele afirmatiei tale.
Iti dau un indiciu : ai pornit de la premiza ca doar zeul si raiul crestin sunt reale.

Poti sa dovedesti ca zeul crestin este cel real si nu zeii nordicilor sau zeii hindusilor? Daca dovezile aduse de tine se aplica si altor zei, ele nu sunt valide.

| maxavail a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am facut nicio greseala, am zis bine, crestinii nu pot garanta raiul decat crestinilor, restul sunt in mana lui Dumnezeu, El singur hotaraste cazul fiecarui necrestin in parte. Daca as fi vanzator la magazin, n-as putea garanta decat marfa pe care o vand eu, pentru ca e singura care imi apartine. Asta nu implica obligatoriu ca marfa de la magazinul concurent nu ar putea fi buna, dar inseamna cu certitudine ca eu nu pot garanta pentru marfa altuia.
Premisa ca doar Dumnezeul si raiul meu sunt adevarate rezulta din definitia credintei religioase si nu e nimic gresit in asta cata vreme ramane in planul credintei si nu se revendica a fi ceva indisputabil.
In acelasi spirit iti raspund si privitor la dovezile care sa arate ca Dumnezeul meu este real iar zeii pagani nu sunt. Nu e nevoie de dovezi pentru a crede pur si simplu. Dovezile sunt necesare in stiinta pozitivista, bazata pe observatie si experiment. Credinta religioasa poate functiona si fara ele.
Ce iti pot oferi insa sunt argumente care sustin premise care conduc la concluzii care au semnificatie teologica: argumentul cosmologic kalam, argumentul teleologic (nu teologic), argumentul moral, argumentul despre inceputurile crestinismului, argumentul experientei personale a Dumnezeului crestin. Dar cel mai bine si mai bine le explica tipul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=aFn0hopqSFw

| anonim_4396 explică (pentru maxavail):

Din pacate pentru tine, tot ce ai zis acum se poate aplica si altor zei nu doar zeului tau. Ba mai mult, intrebarea mea nu a plecat de la premiza ca doar zeul tau este real. A plecat de la premiza ca toate cele 3 variante sunt reale. Toate religiile au aceleasi argumente/dovezi, a ta nu e cu nimic mai speciala.

Cat despre argumentele tale, le-am explicat de prea multe ori si am aratat de ce nu sunt bune (se pare ca trebuie sa repet iar). Cel mai important, se pot aplica si altor zei, deci nu sunt valide. In cel mai bun caz cu argumentele alea demonstrezi politeismul. Cat despre tipul acela, in dezbateri (cu cineva care chiar stie ce vorbeste) e praf. Nu e prea bun in domeviul stiinta dar se baga, argumentele lui sunt extrem de slabe si multe din ce spune el... se pot aplica si altor religii/zei.

| maxavail a răspuns (pentru anonim_4396):

[Cat despre tipul acela, in dezbateri (cu cineva care chiar stie ce vorbeste) e praf. ]
Da-mi un singur exemplu de dezbatere pe care a pierdut-o.

[Nu e prea bun in domeviul stiinta dar se baga]
Ce anume din ce exemplifica el din domeniul stiintei nu este adevarat?

[argumentele lui sunt extrem de slabe]
Demonteaza-le aici.

[multe din ce spune el... se pot aplica si altor religii/zei. ]
Da, dar nu toate. Anumite lucruri pe care le spune se pot aplica doar Dumnezeului crestin.

| anonim_4396 explică (pentru maxavail):

Spune-mi argumentele lui cele mai bune. Spune-mi argumentele care se aplica doar zeului crestin.

Uite niste dezbateri interesante (mai am si altele) :
1 - http://www.youtube.com/watch?v=Uaq6ORDx1C4&feature=related
2 - http://www.youtube.com/watch?v=SiJnCQuPiuo

Si el ca si tine pleaca de la premiza ca doar zeul crestin este real dar nu a reusit sa dovedeasca asta. Sunt cateva intrebari foarte simple : Ai sau nu dovezi concrete ca zeii exista? Ai sau nu dovezi ca doar zeul tau exista? Ai sau nu dovezi ca monoteismul este corect iar politeismul gresit? Ai sau nu dovezi ca UN singur zeu a creat totul si nu au fost mai multi?

Daca ai asemenea dovezi, prezinta-le. Daca dovezile/argumentele se aplica altor zei iar tu incerci sa demonstrezi ca doar zeul/zeii tai sunt reali, atunci ele nu sunt valide.