| Onitzaaaaa a întrebat:

Hei. Daca am menstruatie si merg la biserica pot merge la mir?
Daca nu de ce nu pot?

17 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Normal ca poti sa mergi. Astea sunt superstitii babesti.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! atat timp cat esti curata sufleteste si te duci cu inima deschisa, nu e pacat, e lasat de la bunul Dumnezeu ca omul cu sufletul curat sa mearga la biserica.iar cand te spovedesti, e bine sa ii zici preotului.

| LineGuide a răspuns:

E total normal sa te duci la biserica in orice ipostaza te-ai afla, de fapt, chiar daca nimeni nu a memntionat intr-adevar, in cartile de randuieli este specificat ca:,, nu trebuie sa se faca varsare de sange'' dar asta se refera la crima nicidecum la menstruatie.Deci du-te linistita atat timp cat nu desmintesi pe cineva cu hainele in care esti imbracata.

| Azµre a răspuns:

Te controleaza careva la pasarica sa vada daca esti pe ciclu? serios...

| PsyhoWoman a răspuns (pentru Azµre):

laughing)

| Azµre a răspuns (pentru PsyhoWoman):

Uite explicatie laughing tot din biblie...

Sf. Atanasie cel Mare spune că interdicţa aceasta pentru femei de a intra în biserică la perioada ciclului menstrual este un vicleşug al diavolului care provoacă întrebări şi flecării ce trebuiesc înlăturate. Iată textul întreg ale celor spuse de Atanasie cel Mare:

Toate făpturile lui Dumnezeu sunt bune şi curate; fiindcă Cuvântul lui Dumnezeu n-a făcut nimic netrebnic şi necurat; că după cum zice Apostolul, „ai lui Hristos bună mireasmă suntem între cei ce se mântuiesc" (II Corinteni 2, 15). Dar fiindcă săgeţile diavolului sunt diferite şi de multe feluri, şi pe cei mai curaţi la minte se nevoieşte a-i tulbura, şi opreşte pe fraţi de la străduinţele obişnuite, semănând pe ascuns în ei gânduri necurate şi spurcate, vino, ca pe scurt să alungăm amăgirile diavolului, prin harul Mântuitorului nostru şi să întărim mintea celor mai simpli. "Toate sunt curate celor curaţi, iar celor necuraţi şi conştiinţa şi toate le sunt spurcate" (Tit 1, 15). Dar mă minunez de vicleşugul diavolului, căci fiind el stricăciune şi pieire, stârneşte gânduri la aparenţă curate; iar ceea ce se face este mai curând cursă ori ispitire, căci precum am zis mai înainte, pentru ca să reţină pe cei străduitori de la zelul obişnuit şi mântuitor şi pentru ca să se pară că a învins în această privinţă, întrebuinţează astfel de momeli, care nu aduc nici un folos pentru viaţă, ci provoacă întrebări şi flecării, care trebuiesc înlăturate. Căci, spune-mi mie, iubite şi prea cucernice, ce păcat, sau necurăţie, are o scurgere firească. Aceasta ar fi tot aşa ca şi cum cineva ar voi să aducă învinuire pentru secreţia ce se elimină prin nări, şi pentru scuipatul ce se elimină prin gură; dar avem să spunem încă mai multe şi despre curgerile din pântece, care sunt necesare celui viu pentru viaţă. Şi apoi dacă credem că omul este făptura mâinilor lui Dumnezeu, după dumnezeieştile Scripturi, cum se putea face din puterea curată un lucru spurcat! "Dacă suntem neam al lui Dumnezeu, după Faptele dumnezeieşti ale Apostolilor (17, 28-29), apoi nimic necurat nu avem în noi"; fiindcă numai atunci ne spurcăm, când făptuim păcatul cel prea puturos. Iar când se întâmplă vreo scurgere firească involuntară, atunci necesitatea firei, precum am spus, pe lângă celelalte o suferim şi pe aceasta. Însă fiindcă cei ce vreau să grăiască împotriva celor ce se numesc drepte, sau mai bine zis, celor făcute de Dumnezeu, se referă şi la cuvântul evanghelic, după care "nu cele ce intră spurcă pe om, ci cele care ies", trebuie să se mustre şi această nesocotinţă a lor, că nu o voi numi întrebare. Fiindcă înainte de toate, nefiind întăriţi, în neştiinţa lor, vatămă Scripturile. Iar cuvântul divin este aşa: Fiindcă iarăşi unii au asemenea îndoială asupra mâncărilor, însuşi Domnul, dezlegând neştiinţa lor, adică dând în vileag eroarea lor zice că: „Nu cele ce intră spurcă pe om, ci cele ce ies; apoi adaugă: şi de unde ies? şi răspunde: din inimă; căci se ştie că acolo sunt visteriile rele ale gândurilor spurcate şi ale celorlalte păcate. Iar Apostolul învăţând mai pe scurt despre aceasta zice: "Mâncarea nu ne va pune pe noi înaintea lui Dumnezeu" (1 Corinteni 8, 18). Şi de ar zice cineva acum desluşit că scurgerea firească nu ne va duce spre păcat; se poate că şi doctorii, ca măcar de la cei din afară să se ruşineze, în privinţa aceasta vor răspunde că celui ce trăieşte i s-au dat oarecari ieşiri indispensabile spre a elimina prisosinţa scurgerilor care hrănesc fiecare mădular din noi, precum cele de prisos ale capului sunt perii, şi mucoasele cele ce se elimină din cap, şi ale pântecelui ce se leapădă; deci cele de prisos ale canalelor de sămânţă este aceea. Aşadar, ce fel de păcat este în faţa lui Dumnezeu, o bătrânule prea iubitor de Dumnezeu, când însuşi Stăpânul cel ce a plăsmuit vietatea a voit şi a făcut aceste mădulare, ca să aibă acest fel de ieşiri?… (Canonul 1 al Sf. Atanasie cel Mare (+373))

| PsyhoWoman a răspuns (pentru Azµre):

Ai fundarolling on the floor))))))))))))

| Azµre a răspuns (pentru PsyhoWoman):

N-am dreptate? sigh

| TiffanyღBJ a răspuns:

Ca sa fii foarte sigura, intreaba un preot. Eu asa am facut si mi-a zis ca e ok sa merg la biserica.

| SakonSIUkon a răspuns:

Crezi ca lui Dumnezeu ii pasa ce curge din tine? Daca crezi te duci daca nu stai acasa uita de babe urasc traditiile babesti cum ar fi doliul sau alte muraturi --.--.

| amaliaamely a răspuns:

Pai nu potii sa mergi...pt ca patezi altarul Domnului...big grinbig grinbig grin

| Azµre a răspuns (pentru amaliaamely):

Sigur il mazgaleste. ce dracu ma astea sunt superstitii

| Ovidyu54 a răspuns (pentru amaliaamely):

rolling on the floor

| flaviu1990 a răspuns:

Nu poti intra pentru ca pacatuiesti si mai mult te poti ruga acasa si dumnezeu iti asculta rugile nu poti intra in casa domnului murdara sa zic asa...

| diana1888 a răspuns:

Deci nu ar trebui sa mergi la biserica in timp ce ai problemele.
Un sfat de la o fata nu iti bate joc de credinta si de religia ta.
Si nu poti merge pentru ca asa scrie in biblie deci asculta sfaturile mele big grin nu te vor dezamagibig grin

| azanda a răspuns:

Pai pentru ca este o scriere undeva unde zice ca femeile cu menstruatie nu pot intra in biserica deoarece e ceva de genu cum ai zice ca tii post si tu mananci doar lapte asta-i culmea deci nu e bine sa mergi can ai menstruatie deci succes

| littlewhitey a răspuns:

Nu categoric.

Conform canoanelor Bisericii Ortodoxe Romane, femeia cand are menstruatia nu are voie sa intre in biserica DELOC.

Daca nu ai stiut pana acum si ai intrat in biserica cand ai avut menstruatia, trebuie sa te spovedesti. e un pacat.

„Iar în privinţa femeilor, care au curăţirea lunară, dacă se cuvine, aflându-se ele aşa, să intre în casa lui Dumnezeu, socotesc că şi a întreba este de prisos; deoarece cred că nici ele fiind credincioase şi cucernice n-ar îndrăzni aflându-se aşa, sau să se apropie de masa cea sfântă, sau să se atingă de Trupul şi de Sângele lui Hristos; căci nici ceea ce avea curgerea sângelui de 12 ani, nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele Lui; dar este lucru neprihănit a se ruga, oricum ar fi cineva, şi a-şi aduce aminte de Stăpânul, oricum s-ar afla, şi a se ruga spre a dobândi ajutor; iar cel ce nu este cu totul curat şi cu sufletul şi cu trupul, se va opri de a se apropia de cele sfinte, şi de Sfintele Sfinţilor."

Canonul 2 al Sf. Dionisie al Alexandriei (+264)

Sper ca te-a ajutat happy