| Dyidy a întrebat:

Hei, TPU! Am fost la câteva mănăstiri şi la una din ele am văzut triunghiul cu un ochi, care, ştiam eu că e semn masonic. La următoarea mănăstire am spus unei maici ce am văzut şi mi-a spus că este Sfânta Treime cu Ochiul A Tot Văzător şi că masonii au furat triunghiul şi l-au făcut illuminati. Aşa este?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asa este. Simbolul e vechi si se regaseste in multe religii antice, inclusiv in mitologia egipteana (Ochiul lui Horus). Crestinii l-au preluat de la alte religii oferindu-i alte semnificatii.
Masoneria a preluat simbolul in 1797.

https://books.google.ro/......tps?/books

http://web.mit.edu/dryfoo/Masons/Essays/eyepyr.html

| milan9 a răspuns:

Maica respectiva a spus adevarul. In crestinism acest sibol are 2000 de ani vechime, dar la masoni ce vechime are?

| SuNaM a răspuns:

Da acea maica a spus adevarul.Simbolul ia conotatie masonica doar daca este cu susul in jos(ca la Patriarhie big grin )

| Lucică1998 a răspuns:

Triunghiul cu ochi, simbol al Sfintei Treimi - creștini

Piramida cu ochi, simbol al iluminării - masoni
Sper ca observați si voi diferența.

| Inception a răspuns:

Da,are dreptate.
Masoni au preluat acest simbol doar ca sa creeze confuzie.