| anonim_4396 a întrebat:

Heiii ateiiilooor? ma, da de ce nu credeti in Dumnezeu si in Iisus Hristos, fiul lui si mantuitorul lumii? aaa?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Lasa-i naibii. Vrei sa ne impiedicam de ei si in rai?rolling on the floor

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca nu au capacitatea superioara de a vedea prin credinta.Ei spun ca noi,crestinii suntem limitati, dar adevarul este ca noi suntem mai deschisi la minte, de aceea putem, sa vedem prin credinta lucrurile privitoare la Dumnezeu.Credinta intrece orice ratiune omeneasca. Apoi,alt motiv ar fi ca ei din start nu doresc sa traiasca frumos ca niste copii de Dumnezeu, pentru ca ar trebui sa urmeze un set de reguli, sa asculte de Cuvantul lui Dumnezeu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing ''Credinta intrece orice ratiune omeneasca.''
Asta e cea mai mare aberatie pe care poti sa o spui. Datorita crezamintelor in diferite entitati cu caracter divin, au existat razboaie, au existat oameni stigmatizati. Ratiunea aduce pace, credinta aduce haos, ce-r fi sa creada 1000000 de oameni ca ar fi bine sa-i omoare pe crestini si sa purceada, ce-ar fi sa creada musulmanii ca cei care nu cred in allah ar trebui sa moara si sa inceapa sa-i omoare pe cei care nu cred in allah, ce-ar fi sa creada statul ca impozitele ar trebui dublate si sa le dubleze, ce-ar fi sa credem cu totii ca daca ne aruncam in lava unui vulcan ajungem in rai?! Vezi tu, RATIUNEA este mai presus de orice credinta pentru ca ea este sustinuta de realitate, este logica si obiectiva, nu are loc de interpretari. Si sa stii ca a te increde in ce scrie intr-o carte inseamna a te limita, limita ratiunii este credinta, cand ai dat in credinta deja ratiunea dispare, si intri intr-o lume ambigua si fara a o putea defini clar. Probabil iti este greu sa intelegi aceste lucruri si iti este mult mai usor sa debitezi tot felul de prostii despre un raport ratiune - credinta.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

laughing Eu am fost ca si tine,credeam ca eu am dreptate,ca cei ce cred sunt niste incuiati.Dar,dupa ce L-am cunoscut pe Dumnezeu, Duhul Sfant m-a luminat si vad toate lucrurile din perspectiva lui Dumnezeu.,, Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.,,

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Eu am fost ca si tine, credeam ca eu am dreptate, ca cei ce cred sunt niste incuiati.''
Stii care este diferenta dintre mine si tine?! Ca tu tot timpul ai crezut, eu stiu.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Poti sa spui cu mana pe inima ca tu nu crezi nici macar unu la suta?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Sa stii ca pe lumea aceasta sunt multe credinte si difera de la cult la cult, insa ratiunea este aceeasi peste tot, ratiunea este independenta de credinta, practic credinta este inutila si chiar bolnava fara ratiune, fara adevar si mai presus de toate vara dovezi, degeaba crezi daca nu poti sustine cu dovezi ceea ce crezi, sa stii ca si cei din spitalele de nebuni cred, doar ca aceia au mai multi prieteni imaginari fata de crestini si de ceilalti teisti.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu mi-ai raspuns la intrebarea mea.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Daca vrei pun ambele maini...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Eu stiu ce stiu!

| RodrigoBorgia90 a răspuns (pentru EmaS):

"Credinta intrece orice ratiune omeneasca"
Ai vreo dovada sau motiv care sa-ti sustina afirmatia asta sau doar scoti fraze din astea din c** incercand sa ne dovedesti noua cat de "deschis/a la minte" esti?

| EmaS a răspuns (pentru RodrigoBorgia90):

Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

"Credinta intrece orice ratiune" foarte bine spus. E absolut irational sa privesti in sus fara a fii atent in jurul tau, fiindca asta faceti multi dintre crestinopatii din.ro - daca pica unul pe trotuar in fata voastra, il lasati acolo, insa musai trebuie sa faceti 367 de cruci prin fata oricarei biserici treceti. Treaba cu setul de reguli e o prostie, orice om cu capul pe umeri are un set de reguli proprii de bun simt - morala nu trebuie sa fie dictata de nimeni, ea trebuie sa vina din educatia primita si din experientele proprii.

| EmaS a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai azit de Bunul Samaritean? Noi trebuie sa facem ce ne-a invatat El.Adica,sa il ajutam pe cel care este cazut, ranit, bolnav.

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

Da, desigur, "trebuie". Realitatea e ca vad zeci/sute/mii de copii tiriti cu forta la biserica/pupat moaste, carora li se baga religia crestina pe git la scoala, vad femei care suporta barbati betivi ca nu se cade sa divorteze, vad pustoaice care fac cite 3-4 copii cu tatal lor fiindca doamne-doamne spune ca avortul e pacat, vad biserici in fata carora amaritii cersesc, iar cind popa coboara din Audi/BMW nu le arunca macar o coaja de piine, vad o tara in care vreo 60% din populatie declara ca nu ar vrea vecini homosexuali, vad o biserica care e una dintre cele mai corupte institutii ale statului... deci problema e ca foarte putini fac ceea ce "trebuie". Din pacate, nu sint suficient de vocali in societate pentru a jena biserica/preotimea/falsii credinciosi.

| EmaS a răspuns (pentru KodrutZ):

Iata care este parerea mea :Romania este o tara crestina cu numele.Imi pare rau sa spun ca tara noastra se scalda in sangele copiilor ucisi in pantecele mamei lor acolo unde ar trebui sa fie protejati.Nici la capitolul divorturilor nu stam mai bine.Astazi isi fac juraminte inaintea lui Dumnezeu ca se vor iubi toata viata,si nu peste mult timp raman copii cu ochii in lacrimi si cu inimioarele zdrobite de durere ca trebuie sa traiasca cu un singur parinte.Cat despre imoralitate si altele nu mai are rost sa amintesc caci stim cu totii. Iar pe Dumnezeu oamenii Il cauta cand au vreun necaz, si multi crestini merg la Biserica de Pasti si de Craciun.Din pacate multi de aici de pe TPU neaga existenta lui Dumnezeu.Oare asa trebuie sa arate un crestin adevarat?Cunosc oamenii care sunt adevaratele valori?Cunosc oamenii care este voia lui Dumnezeu,care sunt principiile dupa care ar trebui sa traiasca un adevarat crestin?Spune Dumnezeu despre astfel de crestini:,,Ei Ma cinstesc doar cu buzele dar inima lor este departe de Mine.,,

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

Eu unul sint mai om decit multi crestini din jur, insa crestin doar printr-un botez care nu mi-a fost oferit spre alegere si pe care nu il consider decit un circ sinistru. Daca ma intreaba cineva de apartenenta religioasa, imi place sa ma consider umanist. Ema, ai dreptate oarecum, insa problema e ca Romania e o tara crestina cu mult mai mult decit numele, atita vreme cit, atunci cind se discuta de legalizarea prostitutiei, parlamentarii sa declare sub protectia anonimatului, ca "nu au vrut sa se puna rau cu biserica", aceeasi biserica care nu face (mai) nimic pentru ca unele femei sa nu fie efectiv nevoite sa recurga la acest ultim mod de a se intretine si, nu de multe ori, de a pune ceva in gura copiilor.

| FucktheSystem a răspuns:

Primesc un pișcot dacă îți răspund?!

| Raniia a răspuns:

Pentru atei Dumnezeu este o inchipuire,o nălucă :imagine fugară si inselătoare,inchipuire desartă,iluzie, himeră. Justificarea lor :--eu nu cunosc pe Domnul--Exod 5, 2-- dovedeste că aceasta este conceptia lor despre Dumnezeu.

| Angel0 a răspuns:

In cazul tau are dreptate.Coincidenta?

| Ecea a răspuns:

Sa intrebe prostii pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanux a răspuns:

De ce te agiti ca sifonul?

| Hombre a răspuns:

Pai tu de crezi in fantazmagorii, bazaconii, parascovenii, draci bălţaţi, ele, moroi, zei, zmei paralei, si căcaturi sfinte măi ciocoflendere, aaa?

| NuDauFunda a răspuns:

Eu prefer basmele culese de Ispirescu, macar sunt create fara intentii manipulative.

| francesca89 a răspuns:

Prea mult timp lumea asta a fost manipulata!
Trebuie sa se intample ceva odata sa ne trezim,e o inselatorie!
Toate razboaiele,genocidele au avut la baza religia,cele mai groaznice lucruri s'au facut in numele Domnului, pe care, dupa toate astea mai aveti puterea sa'l venerati...trist.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Tu vii vu ideea ca exsista tu sa-mi demostrezi exsistenta lui, da?

Răspuns utilizator avertizat
| WeeD a răspuns:

Eu cred.Nu`s ateu!

| beeapurplee a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a lasat ca omul, fiecare sa aiba propriul lui arbitru, fiecare decizie ce o ia sa o ia el singur, si aici e valabil si cu religia in sine.Biserica nu impune ceva, crezi in Dumnezeu! Nu, religia in sine arata doar o cale, calea lui Dumnezeu.Fiecare are libertatea de a alege, merg pe acea cale sau nu merg.Totul tine de simturi, daca simti daca Il simti pe Dumnezeu atunci esti credincios, daca nu simti atunci nu esti.Nu e chiar atat de greu de inteles asta.Cand spui de un tablou sau o carte ai dreptate, oameni se gandesc ca in spatele tabloului sau a picturi exista cineva pentru ca nu trebuie dovedit asta, adica se vede practic asta, un tablou nu se picteaza singur, o carte nu se scrie singura.Dar creatia lui Dumnezeu in afara de dovezi teoretice, ceva palpabil nu exista.De asta multi se indoiesc de existenta Lui.Si nu cred ca, neaparat stiinta ii indeparteaza de dumnezeu pentru ca vezi multi oameni care nu au treaba cu stiinta, pe la tara, oameni mai putini educati care nu au nici o treaba cu Dumnezeu.E vorba de simturi, de puterea de intelegere a ceea ce inseamna Dumnezeu, ce inseamna religie.Ateii nu au un argument pentru a crede de asta nu cred.Este o vorba, Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista.Totul se rezuma la a intelege, a simti, a-L simti. Dumnezeu exista, trebuie doar ca fiecare om sa Il gaseasca.
Fundaa? pls

| Lore14785 a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea si in ce nu vrea. Practic la nastere nu ai cum sa alegi in ce sa crezi, pur si simplu esti declarat crestin. Toti ateii sunt botezati...deci dati si tu seama.

| R0byi a răspuns:

E irelevant sa crezi.Te rogi la dumnezeu ca la o cutie de lapte,te rogi sa iti dea ceva si aceleasi raspunsuri poti primi:da, nu, si poate. Poti sa te rogi 10 mii de ani,si sa mergi la toate manastirile si sa te lingi cu toate cadavrele de sute de ani si tot nu realizezi mai mult decat atunci cand incepi sa gandesti ca nimeni nu te ajuta,c tu trebuie sa ai grija de tine,esti propriul tau dumnezeu, si iti faci regulile tale de viata, nu altele date de cine stie ce creatie imaginara atotputernica.

| Cozonac29 a răspuns:

TPU e cel mai tare site pentru ca e plin de cocalari "credinciosi" cu IQ-ul mai mic decat al unui caine. Apropo; sunt pe cale sa-ti folosesc cartea ta sfanta pe post de hartie iginienica.

| edward1999 a răspuns:

Toti oameni ar trebui sa creada in el.Un verset spune asa:Findca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea,incat a dat pe singurul sau fiu pentru ca oricine crede il el sa nu piara si sa aiba veata vesnica. Dumnezeu nea iubit atat de mult incat sia dau pe fiul sau, (va dati seama si-a dat singurul sau fiu sa moara pentru noi,si noi ce facem, il injuram, il badjocorim cand noi ar trebui sa-l iubim)

| edward1999 a răspuns:

Eu cred in dumnezeu, toti ar trebui sa credem.Un vreset spune asa:Findca atat de mult a iubit dumnezeu lumeaq incat a dat pe singurul sau fiu ca oricine crede in el sa nu piara si sa aiba viata vesnica.(Va dati seama ce a facut Dumnezeu, si-a dat singurul sau fiu,(singurul)ca sa moara pentru noi pe aces pamant si nnoi ce facem aum? Il injuram, il badjocorim?)cand noi ar trebui sa-l iubim!
Credeti in Iisus pentru ca si-a dat viata pentru noi
http://www.youtube.com/watch?v=5_mGAV4queM

| TwistedTransistor a răspuns:

Pentru ca noi credem in Monstrul de Spaghete Zburator.El a creat lumea,omul,vietuitoarele si ne iubeste pe toti ca pe copii lui.El de asemenea,a creat Iadul si Raiul, in Iad sunt torturati pentru eternitate oamenii care nu cred in el, iar in Rai traiesc o viata de vis cei care cred.Acuma o sa intrebati de ce a creat Iadul daca ne iubeste pe toti ca pe copiii lui.Pai asta e o intrebare stupida.Tu te trimiti singur acolo,nu e ca si cum cineva ti-ar fi indreptat pistolul la cap, te-ar pune sa-i dai tot ce ai daca nu vrei sa te omoare, iar dupa aia ti-ar spune ca tu te omori singur daca refuzi sa-i dea ce vrea.De ce cred in el? Pentru ca l-am simtit.De ce exista? Pentru ca nu poti dovedi ca nu exista.Sa nu credeti in evolutie sau alte prostii care pot fi dovedite pentru ca Monstrul de Spaghete Zburator este dincolo de mintea umana si de realitatea in care traim.R'amen!

| Emily14 a răspuns:

Phoi eu nup cred
nu te supara dar nu exista dovada concreta nici o data dupa povbestea aia nu sa arat nici n-a dat vreaun semn de viata si in plus omu sa formaat din maimuterolling on the floor