| Secret5 a întrebat:

Hey, am si eu o problemă, prima data vreau să îmi cer scuze în avans pentru greșelile făcute de telefon! Deci am o problemă, vreau să mă spovedesc dar îmi e rușine, pe lângă faptul ca nu ma rog, mă simt încărcată sufletește dar îmi e rușine de părinte, ce să fac ca eu chiar as vrea să mă spovedesc?

5 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Spovedania e o tampenie. Daca ai vreo problema apeleaza la un psiholog, nu la un nemernic de popa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu spovedania nu rezolvi nimic, mai bine cauta sa te impaci cu tine insusi, sa uiti viitorul.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Asta e inselatoria diavolului: iti adoarme constiinta, ca sa nu realizezi gravitatea pacatului, iar cand e vorba sa-ti marturisesti pacatele preotului, iti aduce rusinea, ca sa te impiedice sa obtii iertarea de la Dumnezeu, prin preot. Smerirea de sine face parte si din canonul marturisirii. Asa spune Scriptura: "Cine se va smeri pe sine, se va inalta, si cine se va inalta pe sine, se va smeri." - Matei 23, 12
Numai sectantii zic din mandrie ca ei se spovedesc direct lui Dumnezeu, desi Dumnezeu a lasat in Biserica Lui Taina Spovedaniei, mai intai prin Apostoli, iar apoi prin preotii si episcopii hirotoniti. Ioan 20, 21-23
Mai bine sa ne fie rusine acum, cand ne spovedim in fata preotului si a lui Dumnezeu, decat sa aungem la Judecata de obste nemarturisiti, si pacatele noastre ne vor face de rusine in fata intregii omeniri din toate timpurile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Tu esti sarit omule

| alexxtreme a răspuns:

Bună, nu trebuie să te duci la preot, ci mărturisește păcatele tale lui Dumnezeu. Matei 6:6 "Ci tu, când te rogi, intră în odăiţa ta, încuie-ţi uşa, şi roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti." Preotul este un om păcătos la fel ca noi toți, el nu poate ierta păcatele sau a mijlocii în favoarea acestora, din punct de vedere Biblic, toți suntem preoți ai lui Dumnezeu, Apocalipsa 1:6 "şi a făcut* din noi o împărăţie şi preoţi pentru Dumnezeu, Tatăl Său, ale Lui** să fie slava şi puterea în vecii vecilor! Amin" și avem un Mare Preot pe Iisus Hristos, Evrei 8:1 "Punctul cel mai însemnat al celor spuse este că avem un Mare Preot care* S-a aşezat la dreapta scaunului de domnie al Măririi, în ceruri" Evrei 7:24 "Dar El, fiindcă rămâne „în veac", are o preoţie care nu poate trece de la unul la altul." iar Iisus Hristos este Singurul Mijlocitor pentru oameni 1 Timotei 2:5 "Căci* este un singur Dumnezeu şi este un** singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos" iar fiindcă El este Marele nostru Preot și Mijlocitor în favoare noastră lui trebuie să îi mărturisim păcatele pentru că am păcătuit împotriva Lui și doar El ne poate ierta 1 Ioan 1:9 "Dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire" sau în 1 Ioan 2:1-2 "Dar, dacă cineva a păcătuit, avem* la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit. El este* jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci** pentru ale întregii lumi."