| 12Suzi12 a întrebat:

Hi. happy
Atei buni de ce nu cred in Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| godge a răspuns:

Ce legatura are bunatatea cu credinta?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

straight face
Nu trebuie sa fii bun ca sa crezi in Dumnezeu.
bunatate#credinta.
Ateii nu au religie.Neaga existenta lui Dumnezeu,Mahomed, Allah, Shiva, Buddha, si altii.

| thegatekeeper a răspuns:

A crede sau a nu crede intr-o entitate superioara/ divinitate e alegerea fiecaruia, iar a nu crede nu face pe cineva in mod automat rau sau lipsit de constiinta. Ateii pot avea principii morale la fel de bune sau chiar mai sanatoase decat unii credinciosi. Nu exista nicio regula generala.

| sublime89 a răspuns:

Nu ai nevoie sa crezi in zei pentru a fi bun. Omul e suficient de inteligent incat sa poata sti ce e bine sa faci altora, si ce e rau. Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face.

| Felys a răspuns:

Criminalii credinciosi sau violatorii sunt buni, dar se dau credinciosi dealtfel, nu nici o lagatura caracterul cu religia

| RAY a răspuns:

Da asa e Romania e plina de oamenii sfinti doar sunt crestini nu?

| Musique a răspuns:

Trebuie să crezi în dumnezeu ca să fi bun? Gândește-te puțin la întrebarea mea și vei găsi răspunsul la a ta.
Baftă!

| Rubyrubyy a răspuns:

Pai tocmai de aceea se numesc arei pentru ca nu cred...Pana nu vad o minune facuta de Dumnezeu sau fac ca si Toma pana nu i-a vazut semnele piroanelor din maini nu a crezut ..Asa este si cu ateii poate ei nu cred pana nu vad o minune sau ma rog ceva important venit de la Dumnezeu.

| RexCuParuCret a răspuns:

Ce ateu este bun in fata lui Dumnezeu, daca nu crede in el.