| NameoftheCentury a întrebat:

Http://ro.stiri.yahoo.com/......00844.html
In Biblie cica, Dumnezeu a incurcat limbile cand au vrut acei oameni sa construiasca un turn. Acum ce ar face daca oamenii ar ajunge pe Marte?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

De fapt, oamenii de azi au ajuns deja mai departe decat zidarii Turnului Babel. Au "atins" firmamentul si au trecut dincolo de el. Iar limba unica, datorita globalizarii si colaborarii internationale, a fost recuperata. Oamenii de diverse natii si-au dat mana si au cucerit cerul.

Episodul turnului Babel e o metafora. Babilonienii au construit zigurate care i-au sugestionat pe evrei, dar sigur nu au stat la originea diversitatii lingvistice. Trebuie sa fii ori naiv, ori sa te prostesti singur, ca sa fii convins ca episodul biblic a avut loc intocmai.

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

laughing Buna intrebare. Si parca vad ca daca s-ar intampla vreo nenorocire, sa moare astronautii sau sa nu reuseasca misiunea, crestinii ar zice ca d-zeu ne-a pedepsit ca de ce am vrut sa ajungem la el. Religia nu te vrea destept, nu vrea sa explorezi nimic. Pentru ca ei stiu ca daca o faci, e cam gata cu toata povestea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Trupescu ai lansat o intrebare foarte interesanta si sper sa fii un tip sincer care nu creezi provocari ci doar esti curios. Dumnezeu cand a incurcat limbile scopul lui a fost ca oamenii sa nu reuseasca sa duca la capat ceia ce siau pus in plan deoarece nu sosise timpul potrivit.Studiind in detaliu biblia o sa observi ca toate au avut au si vor avea timpul lor.Cat despre expeditia de pe Marte nu inseamna ca iarasi se va produce procesul deoarece e posibil sa fi venit timpul iar daca nu e timpul potrivit lucrurile nu vor reusi cu mari succese pana la timpul programat de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trupescule? sant sufletescu si in religie la fel ca in stiinta cautarea si incercarea de a fi desavarsit,si de a ne apropia de Dumnezeu,merge cu rasa umana, prin univers, prin universuri, pana acolo unde stiinta se va opri si va fi neputincioasa si unde incepe alta putere care nu vad de ce nu ar fi accesibila tuturor fiindca santem la fel iar creerele noastre chiar daca in moduri diferite cauta, sa ajunga in punctul acela comun in care sa zica; cat de prosti am putut fi veacuri la rand.fiindca oricat de departe am ajunge in univers, si cat de aproape am fi de Dumnezeu el tot atat de mare ar fi, incat sa nu-l putem cuprinde cu mintea si cu telescoapele.navele interstelare si alte unelte. uite colea o zicala blanda da dureroasa rau; Dumnezeu era inlauntrul meu dar vai mie; EU insumi eram in afara mea.

| Essencest11 a răspuns:

Nu a facut nimic nici cand au ajuns pe luna laughing pentru ca nu exista! Ador momentul in care cica a fost construit ''Turnul Babel'', in acest moment iese in evidenta cat de zgarcit era d-zeu, de genu ''nimeni si nimic sa nu ajunga la inaltimea mea! eu sunt cel mai tare!'', era avar.