| KodrutZ a răspuns:

Nimic nou, e veche povestea asta de citiva ani buni.

| milan9 a răspuns:

Numai in 2012 in eparhiile Patriarhiei Române se derulau 767 de proiecte şi programe sociale, din care 561 finanţate din fonduri proprii, 22 cu finanţare externă, 24 cu finanţare publică şi 160 cu finanţare mixtă.

În cadrul aşezămintelor social-filantropice şi prin intermediul programelor şi proiectelor sociale, au fost acordate 895.350 de servicii sociale unui număr de 211.495 de beneficiari unici.
Dintre acestea, 166.397 au fost servicii sociale pentru 105.717 copii din aşezămintele sociale ale Bisericii şi Statului, dar mai ales din familii sărace şi fără posibilităţi de întreţinere sau cu părinţii aflaţi la muncă în alte ţări,

40.987 - servicii sociale pentru 19.143 persoane cu dizabilităţi (deficienţe de vorbire, vedere şi auz, consumatori de droguri sau alte tipuri de dependenţe, persoane infectate cu HIV/SIDA),

640.694 - servicii sociale pentru 74.752 persoane vârstnice din aşezămintele de protecţie socială bisericeşti, din centrele sociale de tranzit şi adăposturi de noapte, bătrâni singuri, nedeplasabili, abandonaţi de familie şi cu grave probleme de sănătate,
47.272 - servicii sociale pentru 11.883 victime ale traficului de persoane, victime ale violenţei familiale, deţinuţi eliberaţi, victime ale calamităţilor naturale, şomeri.

| Jardelin a răspuns:

Mai intai ca stirea e veche, si s-a mai dezbatut aici pe TPU.

In al doilea rand că stirea semnata de O.P. (cineva de la Antena 3 care redacteaza cu precadere articole despre BOR), ca de obicei este o mizerie care prinde si are efecte numai la prosti! In titlu se spune ca BOR s-a transformat in banca iar in articol ca BOR a infiintat o Casa de Ajutor Reciproc. Diferenta de la Banca la Casa de Ajutor este ca de la cer la pamant. Banca-i banca iar CAR-ul este institutie financiara NE-bancara! Dar, nu conteaza, prostii nu stiu amanuntele astea, iar pentru un jurnalist "impartial" si "corect" cum este O.P., important este sa se mai arunce o roaba de mizerii in directia Bisericii Ortodoxe!

In al treilea rand faptul ca Biserica Ortodoxa a infiintat un CAR pentru intrajutorarea oamenilor cu nevoi la cele mai mici dobanzi de pe piata, este un lucru cat se poate de bun. Scopul infiintarii acestui CAR este tocmai sprijinirea oamenilor care au nevoie de bani, nicidecum un castig financiar, lucru care se observa si din dobada foarte mica.

In al patrulea rand as vrea sa intreb, stiti care e principiul de functionare al unui CAR, si in ce conditii se poate lua un credit spre deosebire de o banca?

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

CAR-urile NU SINT ONG-uri. CAR-urile AU profit. E ok ca esti credincios, dar ca sustii mafia bor, deloc ok.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"...lucru care se observa si din dobada foarte mica."

Cand nu platesti impozit pe nimic, mai mult, esti si sponsorizat de stat, e normal sa iti permiti asta. Va veni si vremea cand vor intra in normalitate lucrurile, atunci vor pune lacate pe porti la fel cum pun altii ca ei prin alte tari.
Pana la urma banca-nebanca, mizeria de BOR e doar o mare afacere care traieste de pe spatele credulilor.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt de acord ca CAR-urile fac profit dar depinde ce profit fac si mai conteza si ce se face cu acel profit. Daca l-ar baga cineva in buzunarul propriu m-ar deranja dar eu stiu ca banii sunt folositi in scopuri bune.

Vezi ca am postat o intrebare in care tocmai aratam ca Biserica Ortodoxa a construit in Transilvania un centru de ajutorare a copiilor si batranilor. Este un lucru bun, recunosti asta? Si exemple de acest gen mai sunt.

| Jardelin a răspuns (pentru Holiday):

Visezi, "Vacanta spre iad", visezi! Nu stiu de ce am impresia ca din contra se vor redeschide bisericile din Occident. Am un link care iti arata tocmai acest lucru, daca il gasesc ti-l pun.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Da, doar ca va scrie la intrate "Supermarket" sau "Library", sau "Pub" sau "Museum" sau mai stiu eu ce.

laughing Pana la urma tot acolo ajungeti, la patetica amenintare cu iadul...

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Esti contabilul lor? Daca nu, nu poti spune ca stii ca banii sint folositi in scopuri bune. Legat de bor si centrul de ajutorare... cit a costat centrul respectiv? 300.000 EUR? 500.000? Ce inseamna asta la cele citeva ZECI DE MILIOANE pe care bor nu le achita statului prin evaziune fiscala plus scutirile chipurile legale? Cum ti se pare faptul ca sint mai multi preoti cu vila si masina de 30.000 EUR sau mai scumpa decit sint profesori cu pantofi noi? Serios, nu le mai cauta scuze leprelor astora! Am mai zis-o si o repet, stiu cazuri de preoti extraordinari, dar aia sint fix diamante in noroi, iar mocirla o tolereaza toti, atit preotii care chiar fac ceea ce ar trebui sa faca, cit si "turma" credinciosilor.
P.S. Imi voi inghiti scuipatul si imi va trece senzatia de voma pe care o am cind trec prin fata bisericilor sau cind vad un preot atunci cind nemernicii vor renunta la monstruozitatea aia din Bucuresti sau o vor transforma in spital si atunci cind vor invata ce e aia MODESTIE si UMILINTA. Parca pe astea le predica fiul lu' dumnezo', nu?

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai facut tu niste cercetari si din care au rezultat ca sunt mai multi preoti cu vila decat profesori cu pantofi noi? Hai sa nu vorbim prostii! Despre preotii care castiga salariul minim, iar duminica dupa Liturghie se duc acasa cu 50 lei ai auzit? Lepre? Abuzezi de cuvinte jignitoare. Nu ii inghiti pe preoti? Nu le mai da importanta si nu mai posta la rubrica Religie pentru ca vad ca pe voi ateii va freaca grija de un milion de ori mai mult de religiosi si de ce fac ei, decat invers.

De ce esti ipocrit? Nimic din ce face bun biserica nu apreciezi si nu tolerezi! Nu esti un om cinstit! Preotii aia care fac biserici si in fata carora scuipi, se gandesc la oameni, au grija de copii si batrani. Sa-ti fie rusine Kodrutz! Mi-e rusine ca esti din acelasi oras ca mine! Dubla masura si ipocrizia ii caracterizeaza pe atei. As vrea sa vad si eu ce fapte bune fac jegosii de la ASUR, cate camine pentru batrani au construit si de cati copii au grija zi de zi.

Referitor la Catredrala Neamului din Bucuresti, am mai spus, sper si imi doresc nespus sa ajung ziua sa ma inchin in ea. Doresc foarte mult sa se finalizeze acest proiect vechi de peste 100 de ani. Dupa ce va fi finalizata aceasta catedrala Ortodoxia si credinta oamenilor din Romania va primi un nou impuls.

Spitale si scoli? Hmmm... Esti naiv! Uita-te daca ai ochi cati bani au furat alesii tarii pe care tu i-ai votat si care nu au nici o frica de Dumnezeu si nici un fel de dragostefata de aceasta tara. Stii ce insemna patriotism, Kodrutz? Sa respecti legile tarii in care traiesti, sa nu o furi, si sa respecti simbolurile si istoria sa, si sa nu-ti bati joc de semenii tai. Adica exact ceea ce nu fac ateii!

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Ma freaca grija de asa-zisii reprezentanti ai lui mnezo' pe pamint, si nu de altceva. Preotii pe care ii vad eu, la oras, sint in marea lor majoritate niste nemernici. Nu mi-e rusine de nimic. Am mentionat in postul anterior cind voi avea de ce sa apreciez biserica. Legat de ASUR, discutam cind vor avea fonduri de niste sute de milioane de euro de invirtit si ii vor folosi pentru c*rve si droguri in loc de scopuri educativ-sociale.
O singura intrebare mai am, ca m-am lamurit de la partea cu catedrala bintuirii ca sintem complet pe lungimi diferite de unda - de ce bor si NICI UNA dintre miile de organizatii crestine de ici-colea nu au luat pozitie oficiala la circul facut de Sova si scroafa aia cu mirul din Parlament? Cum poti sa zici ca ateii nu respecta legile tarii si fura, cind bor si parlamentul care se scarpina unii pe altii pe spate cu fiecare ocazie sint cele mai mari adunaturi de atei in piele de ortdocsi din Romania?
Bonus, una de la Iasi - http://www.hotnews.ro/......ritate.htm
Om bun animalul asta de Chirila, nu? Ca doar face incalzire prin pardoseala la nenorocirea aia plantata in Tudor fix intre camine...

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Omule, judeca limpede cu capul tau! Preotul asta Florin Chirila (si altii de teapa lui) este un nemernic care ne face credinta de rusine. Un nesimtit care a uitat de mult ca preotul are un rol misionar in comunitate, nu electoral!

Judeca si tu putin, daca exista astfel de specimene in randul clericilor ce ar trebui sa fac eu om de rand? Sa-mi abandonez credinta? Sa intorc spatele lui Dumnezeu din cauza unor prosti care asa cum am spus nu au nici un pic de har si fac golanii cu politicul? Oamenii sunt trecatori, credinta ramane. Orinde, in orice organizatie, exista oameni de toate categoriile. Din pacate si in randul preotilor, si al pastorilor, sunt oameni de moralitati indoielnice cu grade de cultura diferite, si cu grade de inteligenta diferite. Sper ca in timp, incet-incet, toate elementele astea care fac de rusine Ortodoxia sa fie eliminate sau sa se auto-elimine.

Ce diferenta de gandire si comportament intre preotii (sfinti) care au fost torturati si au murit in inchisori si nulitatea asta de Florin Chirila!

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

A intoarce spatele unei institutii mafiote care se erijeaza in reprezentantii divinitatii pe pamint nu inseamna a intoarce spatele divinitatii.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"As vrea sa vad si eu ce fapte bune fac jegosii de la ASUR, cate camine pentru batrani au construit si de cati copii au grija zi de zi."

ASUR nu e afacere cum e BOR-ul. BOR-ul arunca niste praf in ochi la fraieri, nici 1% din cat castiga nu merge unde zici tu, e in burdihanele lor. Iar faptul ca in Romania sunt atat de multi care au nevoie de ajutor e si rezultatul sutelor de ani de indobitocire religioasa crestina in care a stat tara.

"Uita-te daca ai ochi cati bani au furat alesii tarii pe care tu i-ai votat si care nu au nici o frica de Dumnezeu"

Ipocrizie maxima, alesii fura intr-adevar, iar tu marai pe aici, in timp de mai marii vostri din BOR ia uite ce fac.

http://necenzuratmm.ro/......i-bor.html

Vorbim de preotul X sau preotul Y? Nu, vorbim de conducerea mafiei numita BOR, iar daca liderii sunt asa, iar subordonatii continua sa-i accepte si sa faca parte dintr-o astfel de organizatie inseamna ca sunt de acord cu ce fac liderii si ii sustin, evident in cunostinta de cauza, ca doar nu-s chiar atat de tampiti sa nu observe evidentele. N-am auzit nici un popa sa caraie cum ca liderii lor sunt niste jegosi imbuibati si ca nu fac cinste sectei. Iar daca o fi facut-o vreunul i-au dat un sut in fund de nu s-a vazut, de unde, din nou, intelegem cum stau lucrurile in BOR. Fiecare popa batista pe tambal si isi vede treburile lui.

"Referitor la Catredrala Neamului din Bucuresti, am mai spus, sper si imi doresc nespus sa ajung ziua sa ma inchin in ea. Doresc foarte mult sa se finalizeze acest proiect vechi de peste 100 de ani. Dupa ce va fi finalizata aceasta catedrala Ortodoxia si credinta oamenilor din Romania va primi un nou impuls."

Da, o sa dea navala la inceput toti lovitii in cap de crestinism ortodox, dar pana la urma mai bine ne gandim ce dracu facem cu hardughia asta cand ii veti pune lacatul pe usa.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

"A intoarce spatele unei institutii mafiote care se erijeaza in reprezentantii divinitatii pe pamint nu inseamna a intoarce spatele divinitatii."

Gresesti! Mai intii ca Biserica Orodoxa nu este o istitutie mafiota. Nu exista nici un raport care sa declare ca BOR este o organizatie mafiota. Termenul "mafiot" este folosit de ateii antiteistii si il folosesc pentru ca sunt niste mincinosi si folosesc termeni mincinosi. Asa oameni, asa termeni.

In al doilea rand credinta in afara bisericii nu se poate. Aia nu e credinta. Din fericire o multime de biserici si de preoti sunt inca binecuvintati cu har, asadar puntem merge la biserica cu toata increderea.

Si in al treilea rand, de ce acei rataciti care se apuca sa arunce cu pietre in biserica si scuipa preotii au intors si spatele divinitatii? Eu nu am vazut nici un cuvios credincios care sa creada sui sa-L iubeasca pe Dumnezeu si in acelasi timp sa jigneasca propria sa credinta!

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Nu trebuie' sa existe nici un raport care sa iti ateste faptul ca tiganii sint mai inchisi la culoare, nu? Daca vrei sa vezi realitatea, bine, daca nu, iarasi bine. Adu-ti aminte de cazurile mediatizate in care preoti cu singe in instalatie au vorbit despre mafia luminarilor (celebrele amenzi de 5000 RON daca cumva aveai din alta parte luminari) si nu numai. Ce a facut marea institutie? I-a dat afara. A, da, trebuia sa ii omoare ca sa fie mafioata, nu? Credinta in afara bisericii nu se poate e ca si cum ai zice ca trebuie' sa mergi sa faci sex in fata doctorului ca altfel nu ies copchiii sanatosi.
Iar omiti o chestie - divinitate, credinta, biserica/religie - trei chestii DI-FE-RI-TE.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

What?! Omule trezeste-te! Tu esti copil? Biserica sa dea amenzi?! Cum sa dea amenzi biserica? Face cumva parte din adminstratia statului ca sa fie abilitata sa dea amenzi? Numai statul da amenzi, omule! Cum poti sa crezi toate aberatiile care se vehiculeaza pe net? Asta se cheama indoctrinare, nu te supara ca iti spun. Cand cineva este inoculat cu tot felul de minciuni, tampenii si inventii care nu au nicio legatura cu realitatea se chema clar indoctrinare atee.

Cat despre credinta in afara bisericii comparata cu sexul fara asistenta doctorului, hai ca esti comic! Nu au nicio legatura. Ti-am mai zis, credinta in afara bisericii nu e credinta. Cine spune ca el crede si nu are nevoie de nicio biserica este zero, nu are nicio credinta si se duce in fundul iadului!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"credinta in afara bisericii nu e credinta"

Corect, daca nu aduce bani sau alte beneficii unora, nu valoreaza nimic, doar asta e singurul ei scop.

"Cine spune ca el crede si nu are nevoie de nicio biserica este zero, nu are nicio credinta si se duce in fundul iadului!

Ce mai e de zis... Buhuhuuu!
Din cate se pare mai mult de jumatate din crestini sunt pe cale sa renunte la tampenia asta cu iadul, ma refer la catolici. Au inteles ca in sec XXI trebuie sa fii prea tampit sa mai accepti astfel de fantezii si e nevoie de un update. Probabil ca voi ortodocsii, cati veti mai fi, bine, si inca cateva secte, o sa ajungeti in cateva zeci de ani niste curiozitati, cum merg unii prin jungla sa vada diverse triburi, la fel va fi si cu voi.
La fel a fost si in zonele preponderent catolice, cat au avut destui creduli au tinut coada in sus, acum dau din colt in colt si tot incearca sa fardeze povestea, doar, doar va mai tine.
Cat de fraieri ii credeti pe romani, nu va dau mai mult de 2 generatii pana veti ajunge minoritari si disperati sa mai tineti afacerea deschisa.

| KodrutZ a răspuns (pentru Holiday):

Holiday, imi pare rau dar trebuie' sa te contrazic. Vezi generatiile care vin tare din urma. "The average Joe" e pe cale de disparitie si avem fie retarzi si proaste cu doamne-doamne in brate care si-o pun de la 11 ani si dupa aia "doamne-iarta", fie olimpici si elevi extrem de buni care deja de prin clasa a cincea pot sa iti spuna care va fi traseul lor academic pina la primul job, uneori chiar si dincolo de ala. Majoritarii decid, din pacate.

| Jardelin a răspuns (pentru Holiday):

Da, da, viseaza in continuare!

| Holiday a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, dar ambele tendinte nu vor mai avea baza religioasa. Bine, nu peste tot in lume, in anumite zone vor mai prospera unele religii, in special religia musulmana.

| KodrutZ a răspuns (pentru Holiday):

Pai vor avea, tocmai asta e smecheria. Vezi tu, fundamentalismul vine fix din lipsa de educatie. Am vazut destui musulmani cu adevarat deschisi la cap (de preoti de-ai lor discutam, imami sau cum naiba le zice) care discutau despre fundamentalism si despre modul in care islamul da zone intregi cu sute de ani inapoi cind de fapt ar trebui sa fie o religie a progresului. La fel si in cazul crestinismului, depinde foarte mult cine interpreteaza niste dogme si daca cei carora li se impun chestiile respective au educatia necesara pentru a ii frige una peste bot sau inghit ca jitele.

| Holiday a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentru ca aia au acces nelimitat in societate, practic in unele zone ei dicteaza tot, ei sunt statul, de aia pot face asta. In Europa, America de Nord, regiuni din Asia, Australia, si mai putin in America de Sud, nu mai au aceste facilitati, sau le au din ce in ce mai limitate si atunci influenta lor va scadea drastic.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Desigur ca indoctrinare. Preot apreciat de comunitatea lui care era inlaturat fortat pentru ca a vorbit de asta. Dar stai, organizatiile mafiote nu trebuie' sa fie "abilitate" ca sa dea amenzi, lol. Imi place ce patruns esti de doctrina ca fara biserica nu poti sa crezi. Normal ca nu poti, ca dumnezeu fara bani se pleosteste. Geez...http://www.realitatea.net/......05599.html

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa si? Daca ii ameninta le si da amenzi?

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Acum am putut sa dechid si eu link-ul. De rasul curcilor. Kodrutz, gandeste omule cu capul tau! Eu nu stiu cat de adevarata e stirea si hartia din poza (o hartie asemenatore pot sa fac si eu si sa spun ca am pozat-o pe usa unei biserici), dar daca stirea contine totusi o urma de adevar, in sensul ca preotul ala intr-adevar si-a amenintat enoriasii cu amenzi, fa bine si verifica daca asta este o practica generalizata in toate bisericile ortodoxe si apoi mai vorbim. Du-te la Mitropolie, la Trei Ierarhi, la C-tin si Elena langa Sala sporturilor si daca vezi aceleasi chestii atunci iti dau dreptate.

Stii cum faci tu? Daca te duci in Focsani si vezi un marlan care sufla mucii pe jos spui ca toti focsanenii fac la fel!

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

De risul curcilor e si hirtia aia adunata intr-o carte pe care scrie mare si cu litere aurite "Biblie", de risul curcilor sint si rahaturile astea de biserici plantate printre blocuri care sa iti strice somnul de duminica dimineata si nu numai, de risul curcilor sint si astia ca tine care iau apararea mafiei bor pina dincolo de pinzele albe. Mitropolia nu se complica cu asa ceva, au monopol total in zona pe tot ce misca. De fapt ia stai... "„Biserica deţine, prin lege, monopolul confecţionării şi comercializării obiectelor de cult", după cum ne-a declarat preotul Axinte. Acest drept, privind confecţionarea şi comercializarea obiectelor de cult, implicit a lumânărilor, cruciuliţelor, a fost conferit prin lege în anul 1997. " Un citat dintr-un articol mai vechi dintre miile de articole de gen. Mai recent au fost initiate controale de catre politie LA SOLICITAREA EXPRESA a mafihotilor in sutana prin Suceava pentru a depista vinzatorii de luminari "pe sub mina". Asta in conditiile in care politia are destule de facut si fara prostii de-astea... Ma duc sa vorbesc cu un perete, cred ca ne intelegem mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Hm speranta moare ultima, adevarul e ca din contra preotii ca el sunt din ce in ce mai multi, prsi ce e mai durereros ca nu, nu e faptul ca acestia sunt doar simpli preoti ci sunt si in functii mai inalte, exemplu am vazut un caz cu un episcop care a acceptat mita pentru a hirotonii un preot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asta e voia domnului...

Răspuns utilizator avertizat