| Steregoi a întrebat:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Jormungand

In mitologia nordica se vorbeste despre un sarpe numit Jormungand care inconjoara taramul oamenilor numit Midgard. Sursa acestui personaj mitic este o intamplare reala din istoria umanitatii consemnata in Geneza capitolul 3.

Ce spuneti?

2 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Si in cultura hindusa se vorbeste despre un sarpe in tehnicile de meditatie. O sa caut un link pe Youtube.

Oricum, se pare ca niste civilizatii indepartate despre care se presupune ca nu au avut contact au niste chestii in comun, deci e mai plauzibil sa crezi ca omenirea a format candva o singura civilizatie care s-a raspandit pe tot globul asa cum spune Biblia, iar civilizatiile au pastrat niste elemente comune.

| Nilsson a răspuns:

Uite si link-ul despre care vorbeam:

https://www.youtube.com/watch?v=wKwEkXcmEUQ&t=23s