| dragos9234 a întrebat:

Imi cer scuze daca intrebarea a mai fost pusa...

De ce un creator atat de complex cum este Dumnezeu poate exista fara a fi creat de altcineva dar un univers mai putin complex decat zeul crestin (omnipotent, omniscient, etc.) are neaparat nevoie de un creator?

17 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Pentru ca zeul este creator iar universul fizic este creatie

| RAY a răspuns:

Nu-i nimic te iertam motanel, vrei sa spui de ce are nevoie de un creator yahve?

| dragos9234 explică (pentru RAY):

De ce universul are nevoie de creator iar Yahwe nu?

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Dupa mine nu are nevoie de un creator, vezi paradoxul complexitati, am crezut ca te-ai crestinizat

| dragos9234 explică (pentru RAY):

E na.
Nu fac eu d-astea...happy

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Darwin fereste bine ca mai lamurit

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Tiai gasit vreo pisicuta?

| dragos9234 explică (pentru RAY):

Pisici sunt multe.
Nici una pe placul meu insa.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Atee motane?

| dragos9234 explică (pentru dragos9234):

Daca ma gandesc mai bine...
Toate-mi plac.
Niciuna nu imi place suficient de mult.

| dragos9234 explică (pentru RAY):

Faptul ca este sau nu atee nu ma intereseaza.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

E un inceput bun, las ca ai viata inainte

| dragos9234 explică (pentru RAY):

Aparent.
Insa maine poate da o masina peste mine si totul s-a terminat.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentruca Dumnezeu din definite e NECREAT, El exista din totdeauna, e etern. Omul e creat de El.

| CristiSeeker a răspuns:

Cam asta e problema, teoretic are. In asta consta marea problema in mitul creatiei..."problema creatorului infinit" i-am putea spune. Astfel, fiecare "creator", la nivelul sau, are nevoie de un alt "creator" la un nivel superior, din moment ce creationismul sustine ca nu poate aparea ceva din nimic...nu? Astfel si zeul crestin trebuie sa fi aparut din ceva. Oricum, discutam teoria batului de chibrit aici, respectiv lipsa de consistenta a unui mit primitiv happy.

| obelix2266 a răspuns:

Dumnezeu sa coborat la nivelul nostru uman ca sa ne poata mantui si sa ne daruiasca viata vesnica prin credinta.Deci,nu Dumnezeu avea nevoie de asta ci noi oamenii ce suntem nascuti in pacat si facem pacatul.Ca sa intelegem mai bine, ca putem sa ne sfintim. Dumnezeu ISUS transformat in om a putut, asa ca si noi putem sa fIm neprihaniti.Stim din Biblie, IOAN 1:1,"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era cu DUMNEZEU si cuvantul era DUMNEZEU. Deci se intelege ca Isus era DUMNEZEU (CUVANTUL)puterea cuvantului.Si mai zice scriptura ca :"(toate au fost facute prin EL si nimic nu a fost facut fara de EL )"