| briana a întrebat:

Imi puteti spune pentru ce sunt folosie acatistele? Care este rolul lor? Exista anumite reguli lucruri ce trebuie indeplinite inainte de a citi un acatist? Daca exista aceste reguli sunt in functie de acatistul pe care urmeaza sa il citimsau e un set de rguli valabile pentru toate acatistele? Funda si va rog raspundeti doar daca stiti si sunteti siguri pe ceea ce spuneti.

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Cred ca cele mai multe acatiste sunt rugaciuni de multumire, de apropiere de un anumit sfant; spre deosebire de paraclise care sunt de cerere in imprejurari grele sau canoane (rugaciuni de pocainta). Regula este ascultarea de duhovnic sau ceea ce vine din inima.

3 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Sunt sigur ca stiu ce iti spun: Acatistele sunt o forma primitiva prin care excrocii de popi iti iau banii din buzunar abuzand de prostia si inocenta femeilor in general.

| radu a răspuns (pentru Parintele):

Foarte interesanta afirmatia, dar totusi pe ce argumente va bazati cand spune-ti asta?