| Ionikiss a întrebat:

Imi puteti spuneti ce este Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Flower02 a răspuns:

Complicat...Depinde de fiecare, de credinta, de obiceiuri. Iti pot spune ce este pentru mine, eu fiind crestina.
El nu e doar un zeu. El e Tatal meu, cel ce m-a creeat. El este "batranul intelept" pe care pot conta la greu, cand am probleme, cand imi e teama sau am nevoie de ajutor. El este puternic, desi pare batran si fragil, este este bun, desi poate inspira teama, el este band, desi poate parea dur. El este iertator, iubitor si grijuliu, nu uita pe nimeni, nu lasa pe nimeni deoparte, si, in acest moment ne priveste si ne apara de toti si toate. El coopereaza cu noi si ne indruma spre bine...
Si, daca mai vrei, dragul Google te poate ajuta mai mult ca mine, caci eu ti-am spus parerea mea personala.

11 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Biblia si Hristos pe care-L prezinta,nasterea Sa din fecioara, viata Sa fara pacat, moartea Sa ispasitoare(pentru altul) si invierea Sa in trup sunt dovezi ale existentei lui Dumnezeu.

| Rapplex a răspuns:

D-zeu=vesnicie(infinit)=mintea noastra nu poate sa inteleaga asa ceva.Asta reiese din teoria crestinilor, si de aia nu au dovezi sa o sustina, pentru ca nu o inteleg nici ei.winking

| SaveTheNature a răspuns:

Dumnezeu este in tine atunci cand faci bine, si nu pacatuiesti.
Atunci cand faci rau domneste raul in tine!
Atunci cand faci si rau si bine duci o mare zbuciumare sulfeteasca.
Dumnezeu nu poate fi explicat.In Dumnezeu crezi, si atat! si el te va rasplati.

| PreaSfintitu a răspuns:

Un personaj imaginar

| Anonymus314 a răspuns:

O fiinta spirituala, "facatorul a toata faptura vazuta si nevazuta", Binele suprem, care si-a trimis Unicul Fiu in lume sa patimeasca pentru noi ca sa ni se ierte greselile. Carmuitorul celor doua lumi.
Pe scurt: este Dumnezeu.

| Zangetsu a răspuns:

Cel care a scris biblia.

| 220V a răspuns:

Ii o simpla fantezie

| ChowderR a răspuns:

Dumnezeu...este un fel de ZEU cum erau zeii in grecia, asa este si la noi ortodoxii. DUMNEZEU! Dumnezeu controleaza tot asupra pamantului ca si cum te joci tu in san andreas...si il conduci pe ala! FUNDA?

| Anonymus314 a răspuns (pentru ChowderR):

Aoleu... un fel de zeu? si il compari pe Dumnezeu cu un joc? mai documenteaza-te!

PS:ortodocsii* nu ortodoxii

| Pain43 a răspuns:

Eu sunt Pain, eu sunt un Dumnezeu