| monikkk a întrebat:

Imi spune si mie cineva de ce crede in dumezeu si de ce crede ca exista? happy

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Simplu.

Definitie: Dumnezeu=natura.
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu = creatia imaginatiei
Imaginatia exista
Deci Dumnezeu exista doar in imaginatia noastra happy

| doctorandus a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Da, asta e hiba filosofiei: la orice demonstratie filosofica se poate raspunde cu alta demonstratie filosofica, demonstratie care demonstreaza o teza contrarie celei afirmate de prima demonstratie. Asa ca filosofia nu conduce la certitudini, ci doar la speculatii frumoase, ingenioase, curajoase, a caror valoare de adevar obiectiva ramane incerta. Lucrul a fost observat de Kant in Critica ratiunii pure.

| AxyTM a răspuns:

Eu il simt aproape cand ma rog, cand vreau sa ma abtin de la anumite pacate. De aceea suntem oameni, fiindca ne putem infrana instinctele.
Dumnezeu nu ma lasa la nevoie. Cred deoarece din ceea ce studiez la Teologie Ortodoxa la liceu imi confirma faptul ca Dumnezeu exista, prin minuni, prin documente, prin Sinoadele Ecumenice etc
Daca umbli regulat la Biserica si te rogi o sa Il simti aproape pe Dumnezeu de tine, o sa simti dulceata rugaciunii.
bafta xD

| ancaval a răspuns:

Cum mi-a spus un cineva: "decat sa nu cred in Dumnezeu si apoi sa imi para rau, mai bine cred." Si, da, exista. Ca nu-l vedem asta e partea a doua, dar el ne-a lasat liberi sa facem ce vrem noi.Totusi eu cred si o sa cred in continuare pentru ca nu am nimic de pierdut. In plus, il simti langa tine cand ai anumite probleme dar totusi scapi, e clar ca El te-a ajutat.Nu e nevoie sa il vezi, ca daca l-ai vedea ai fi moarta. E nevoie sa il simti.

Mult succes si numai bine, colega!

| HermioneLove a răspuns:

Da exista caci fara El pamantul nu ar exista! El face minuni si ne ajuta cand avem nevoie de El! este atotputernic si cred cu adevarat in El!

| Nayuky a răspuns:

Eu..paic e alta explicatie avem..desi nu mi place lumea asta de nici un fellaughing

| marialungu a răspuns:

Pentru ca il simti, pentru ca daca ai nevoie de ajutor iti da, eram in statie si am stat o gramada ploua, si injuram sa vina odata, nu venea, dupa 10 min stateam nu vedea, am zis Doamne te rog ajuta ma pe mine pacatoasa ca stiu ca nu sunt vrednica de tine dar vreau sa vina autobuzul ca mi e frig. te rog promit ca o sa fiu mai buna, in clipa aia a venit de dupa colt. e o minune? eu cred ca da, o dta mi am pierdut cheia la fel, disperata, m-am rugat si apoi m-am dus inconstienta spre dulap sa iau o poseta si voiam sa iau niste bani si am gasit, pe urma mi am dat seama ca dupa ce mi-am facut rugaciunea mi s-a intamplat minunea, multe s-au intamplat, eu i promit ca voi face un acatist, si El ma ajuta oricand si chiar daca nu ma tin de promisiune, important e sa te rogi incontinuu daca se poate sa vb cu EL, si simti ca te iubeste si ca e langa tine, eu simt ca exista chiar daca nu Lam vazut

| monikkk explică (pentru marialungu):

Si daca eu nu il simt langa mine. adica ma rugam mai demult la el si mereu mi-am dorit 2 lucruri nu mai mult si nu se implineau nici cum ma rugam mereu i multumeam si pentru lucrurile rele care mi se intamplau dar apoi dupa cativa ani chiar ca mi-am pierdut credinta in el si mai vorbesc cu preoti ca am neamuri sau cu profesori de religie dar nici unu nu a reusit sa ma incline spre el sau sa ma puna putin pe ganduri am observat ca multi oameni merg la biserica si chiar au credinta si vroiam sa ma conving de ce happy

| unbaiatanonim a răspuns (pentru marialungu):

raised eyebrows, si tu crezi ca daca nu te rugai nu venea autobuzul? Acum serios, era pe traseu, deci era cam imposibil sa nu vina in momentul ala. A fost doar o coincidenta. Oricum, ce nu observa crestinii de teapa ta e ca sunt copii care mor in chinuri avand cancer, dezastre naturale care ucid mii de oameni. Dar dumnezeu, atotiubitorul, este prea ocupat sa va trimita voua un autobuz sau sa va ajute sa va gasiti cheile. Daca se intampla sa existe, dupa ce mor o sa aiba sa imi dea niste explicatii.

| annyarts a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu deoarece:
Am studiat atent teoria evolutiei si nimic din ceea ce spune ea nu imi este dovada ca este adevarata.
Toate lucrurile care ne inconjoara sunt dovada ca exista o putere mai inalta si ca lumea nu a aparut la intimplare.
Cind am inceput sa studiez teoria creationista, am gasit ceea pe ce ma pot baza. Faptul ca nu am aparut la intimplare, de la evolutia unei maimute, ci sunt creatiunea unui Dumnezeu iubitor, care m-a creat cu un scop imi da speranta pentru ziua de miine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru annyarts):

Mai citeste, spre ex. despre cercetatorul care a inviat o celula moarta cu ADN sintetic.

"Toate lucrurile care ne inconjoara sunt dovada ca exista o putere mai inalta si ca lumea nu a aparut la intimplare."... nu chiar, asa ai gasit o ptuere suprema care "a aparut la intamplare" si le-a creat, deci practic e aceeasi idee.