| sabin89 a întrebat:

În "Apelul către poporul german" din 31 ianuarie 1933, după ce prezintă principalele direcții ale programului de guvernare, Hitler spune, citez: "Atotputernicul să ne înlesnească munca, să ne modeleze voința în sensul cel bun, să ne binecuvânteze țelul..."
Era Hitler credincios? Sau a băgat și el aici pe Atotputernicul doar așa, de ochii lumii?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Viziunile lui Hitler s-au schimbat de-a lungul timpului, însă pare c-a fost dintotdeauna anti-catolic și a avut întotdeauna o oarecare reținere față de Evanghelie, propovăduită cum era de un evreu. Ca să nu mai zicem de câți ocultiști era Führer-ul înconjurat.
În plus, politicienii mint tot timpul ca să strângă voturi, nu e nimic nou sub soare.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Stia probabil ca sună bine.

| DonEduardo a răspuns:

Doar asa, de ochii lumii.

| T0Teu a răspuns:

Dupa faptele lui, nu pot spune ca a fost credincios... probabil a zis asa de ochii lumii

| Pocait01 a răspuns:

A zis că creștinismul nu este ce trebuie.
„Taken to its logical extreme, Christianity would mean the systematic cultivation of human failure." Hitler's Table Talk

| sabin89 explică (pentru Pocait01):

În același Apel mai spunea: "Guvernul național consideră că sarcina primordială este aceea de a restabili unitatea de spirit și voință a poporului german. Va ocroti și apăra valorile pe care se bazează puterea națiunii noastre. Va oferi o protecție fermă creștinismului, ca bază a moralității noastre și familiei, ca nucleu al statului și națiunii noastre..."

| Pocait01 a răspuns (pentru sabin89):

Odată ce-ai otrăvit apa, nu o mai poți numi potabilă.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sabin89):

Viziunile lui Hitler s-au schimbat de-a lungul timpului, însă pare c-a fost dintotdeauna anti-catolic și a avut întotdeauna o oarecare reținere față de Evanghelie, propovăduită cum era de un evreu. Ca să nu mai zicem de câți ocultiști era Führer-ul înconjurat.
În plus, politicienii mint tot timpul ca să strângă voturi, nu e nimic nou sub soare.