| anonim_4396 a întrebat:

In atentia unei anumite categorii de insi care posteaza la aceasta categorie:
Pe un om il poti face sa nu creada in ceva nu cand il constramgi,ci,in mod paradoxal,cand ii lasi libertatea de a nu se constrange decat prin el insusi,adica prin propriile convingeri.(Emil Cioran)
Ce parere aveti voi cei care-i jigniti,prin cuvinte si calificative, pe credinciosi?

31 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Spune credinciosilor asta măi răgălie căci ei ameninta pe atei cu judecata de apoi si focul ghenei.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Cum se nu meste capitolul respectiv, draga Hombre? RELIGIE, da? Deci cei fara de religie, au ce cauta pe acest site! Zi, ca nu judec logic? Hai sa vad ce spui! (vezi sa nu raspunzi a la Gaia sau Inferno)

| Inferno a răspuns:

Ca bine zici. Toti acei crestini ce ii constrang pe atei cu frica iadului ar trebui sa-si ia notite.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Inferno):

Frumoasa replica.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Aici ai dreptate, si reversul este tot atat de adevarat.Concluzia :capiolul fiind "Religia" cei care cauta sa constranga sunt ateii, deci cei fara de reigie. Gresesc eu?

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca-mi spui in ce consata "frumusetea" te aplaud, daca nu cred ca Cioran s-a gandit si la o situatie ca a ta!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau crestinii care incearca sa ii constranga pe musulmani,budisti, islamici, taoisti, etc.

Chiar daca ateii nu ar avea drept de constrangere la categoria religie, cine le da drept de constrangere crestinilor? Caci religia nu inseamna numai crestinism.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Daca esti ateu, ce te intereseaza pe tine ce fac credinciosii intre ei? Cu atat mai bine daca se contrazic si anihileaza.Nu crezi ca, numai ignorandu-i dai dovada de superioritatea gandirii tale? Altfel esti cel mult un frustat, din puncul lor de vedere.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta e problema, nu sunt ateu.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

In ce CREZI, concret?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

In Natura, sunt panteist.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Panteismul este o filozofie nu o religie. Deci daca iti postai parerile la capitolul "Stiinta si filozofie" era corect. Contrazice-ma?

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Am impresia ca tu postezi numai pentru a te inregistra cu raspunsuri.Este a nu stiu cata oara cand nu mai raspunzi la replicile mele. Oare de ce? Deocamdata nu insinuez, dar pe viitor ma vei forta sa o fac(daca din lasitate nu-mi dai "ignor+)

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deci daca iti postai parerile la capitolul "Stiinta si filozofie" era corect."
Hai, chiar te rog sa imi arati unde mi-am exprimat eu aici, sau la orice alta categorie, parerile panteiste? Ma vezi tu pe aici pe mine discutand despre filosofia panteista?

Pai atunci nu mai bate campii spunand ca era crect sa vorbesc de panteism la "stiinta si filosofie", cand eu nu am vorbit de panteism nicaieri.

Atunci cand am vorbit de credintele mele (EXTREM de rar) am inceput de fiecare data fraza cu "Eu cred ca...", doar mi-am spus opinia, nu am afirmat ca asa este.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta e buna replica... Crestinul Exilee imi zice:"sa vezi ce- ti extirpez eu emisferele alea cerebrale cu hoit de prostie."

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Mai Inferno ma faci sa cred ca incepi sa semeni cu "OmulDeStiinta 1986" (uita-te la dialogul purtat cu el azi).Hai sa o lom logic (oare a cata oara o fac cu tine?):
-eu am spus :"Ce parere aveti voi cei care-i jigniti, prin cuvinte si calificative, pe credinciosi?"
-tu ai raspuns:" Toti acei crestini ce ii constrang pe atei cu frica iadului ar trebui sa-si ia notite."
Fiind de acord cu tine am fost nevoi insa cu precizarea:"Daca esti ateu, ce te intereseaza pe tine ce fac credinciosii intre ei? Cu atat mai bine daca se contrazic si anihileaza.Nu crezi ca, numai ignorandu-i dai dovada de superioritatea gandirii tale? Altfel esti cel mult un frustat, din puncul lor de vedere"
Tu mi-ai raspuns:"Pai asta e problema, nu sunt ateu."
Cum era normal te-am intrebat:"In ce CREZI, concret?"
La care tu ai raspuns:"In Natura, sunt panteist"
La asa un raspuns (retine de la ce a plecat dialogul),eu am raspuns, cum era si normal:"Panteismul este o filozofie nu o religie. Deci daca iti postai parerile la capitolul "Stiinta si filozofie" era corect"
Dupa care, fara legatura cu tot dialogul anterior spui:"Hai, chiar te rog sa imi arati unde mi-am exprimat eu aici, sau la orice alta categorie, parerile panteiste? Ma vezi tu pe aici pe mine discutand despre filosofia panteista? "
Sincer INFERNO, cine bate campii? Zau, ma faci sa cred ca..., ma opresc insa aici.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deci daca iti postai parerile la capitolul "Stiinta si filozofie" era corect."
Eu nu imi postez parerile panteiste.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am fost acasa. de asta nu am raspuns. dar in general daca imi scrie cineva nu ma simt obligat sa ii si raspund. stau chillaxed.

| Holiday a răspuns:

Cand unul vine si sustine, de exemplu, ca "apa sfintita" este altceva decat apa chioara, dar vanduta la pret de vin, atunci e normal sa ai ceva de comentat chiar daca de multe ori pentru cel in cauza e prea tarziu sa mai distinga realitatea, mai sunt unii care nu au ajuns inca in halul ala si pot inca evita alunecarea spre tampeniile astea.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

De unde stii tu ca apa aia chiora nu are efect asupra respectivului. Tu crezi in fectul medicamentelor. DE CE?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu "cred in efectul medicamentelor", pur si simplu acel efect e demonstrat, constatat, are o baza logica, acele produse contin anumite substante care fac diverse lucruri, pe cand apa ta chioara, e...apa chioara, iti tine cel mult de sete sau te poti spala cu ea, alte proprietati pur si simplu nu are.
Singurul lucru diferit e pretul pe care il platesc credulii pentru ea.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Ca sa-ti demonstrez ca nu stii ce spui,da-mi exempu de un medicament care are baze logice(d.p.tau d,v.), in ce constau ele, ce diverse lucruri fac ele (cum spui tu). Concret insa, nu "vrajeala". Sunt convins ca nu imi vei mai raspunde, intrucat nu te deosebesti de cel care crede in "apa chioara".

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce naiba mai e de raspuns, sa-ti explic cum functioneaza medicamentatia, care-s substantele active din medicamente si la ce folosesc? Sa fim seriosi, e pierdere de vreme cu tine, cum am mai zis, cine trebuie sa inteleaga, a inteles deja, cei ca tine raman in continuare sa se imbete cu apa chioara vanduta de borfasii de preoti.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri.Nu eu am zis-o, ci intelepciunea populara.Deci nu esti singurul, daca a fost necesara o astfel de zicere. Cred ca pentru tine este o satisfactie. Daca ai timp citeste si ce a spus Cioran referitor la prostie (am postat la "Stiinta si filozofie") si poate te vei gandi mai mult inainte de a posta ceva.Eu raman la ce am spus:nu te deosebesti de cel care crede in "apa chioara".

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Le facusi varza...ce ramane din toata vorbaraia asta fara sens a ta e ca pana si tu stii ca apa chioara e doar apa chioara, iar fraierii se imbata cu ea.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Ai uitat insa precizarea mea:"nu te deosebesti de cel care crede in "apa chioara"., iar daca mai adaugi si foaia de varza pusa de tine in ultima postare:"... ca pana si tu stii ca apa chioara e doar apa chioara, iar fraierii se imbata cu ea" aflam cine sunt TOTI fraierii. Ce am avut de demonsrat am demonstrat> Sa ai o saa placuta

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri.Nu eu am zis-o, ci intelepciunea populara."

De fapt e o fabula a lui Esop.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Da,este o fabula a lui Esop, dar prin adevarul ei a devanit un atribut al intelepciunii populare. Daca-i spuneam de Esop poate il sensibilizam mai putin.Da-mi voie sa gasesc o scuza!

| MskDesign a răspuns:

Da-ti foc si vezi daca "marile divinitati" te vor salva sau te vor lasa sa te sacrifici ca si pe ceilalti dinaintea ta.Nu vreau sa te jignesc prin ceea ce am spus!

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

Nu m-ai jignit pe mine.Eu cred ca te-ai auto jignit prin faptul ca neintelegand ce a vrut sa spuna Cioran, te-ai trezit postand ceva, fara nicio legatura cu subiectul.Ti-as mai da un citat din Cioran, dar am teama ca cine stie ce vei mai spune.Sa fii fericit!

| bleakk a răspuns:

Ce pot spune, Cioran are dreptate. Daca ai incerca sa-l constrangi, eu-l personal al fiecarui individ, pe moment, il va face sa reactioneze asa cum stie. Timpul este cel care decide si care ofera libertatea de a alege.