| Anonimul6161 a întrebat:

In biblia romano-catolica sunt incluse si cartile apocrife?

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cartile apocrife nu fac parte din canonul bisericilor crestine, ele sunt doar in Biblia ortodoxa DAR nu schimba cu nimic sensul Bibliei. Cartile apocrife au doar o importanta locala si nu au un inteles universal (valoare). Oricine le poate citi dar nu aduc nimic in plus Bibliei.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

In Biserica Ortodoxa se face o FOARTE STRICTA delimitare intre cartile CANONICE si cartile NECANONICE, apocrife dar bune de citit (fara erezii, singura lor problema fiind lipsa de cunoastere a autorului- neautentificarea).

| danay72 a răspuns:

Dacă are 66 de carti, este Biblia completă.