| OctavianDanielMaria a întrebat:

In ce tara trebuie sa ma duc ca sa gasesc gradina Edenului?

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta sa ți-o spui cand vei fi în culmea extazului cu prietena ta, sau, și mai și, cand vei suferi după ce te va lăsa, de o va face.
De e doar o pompa, de ce trăim uneori cu ea atit de puternic în viata asta? De ce simțim ca trăim, sau murim, în unele cazuri?
Nu ți se pare ca e cam superficiala afirmația?

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e un răspuns. Ți s-a cerut sa arăți unde scrie în Biblie

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Israel, mai precis pe Muntele Sfant, Ierusalim:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

"Un Rau(Iordan) ieșea din Eden (Ierusalim) și uda gradina; și de acolo se împărțea si se făcea patru brațe de rauri." Gen. 2:10

Două brațe se cunosc deja(Tigru și Eufrat), celelalte două brațe(Pison, Ghihon) au fost secate de Împărați(vezi referințe b)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care râuri? Cele două necunoscute sau cele care se cunosc deja?

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"După Biblie"?
Dar cit are, după Biblie?
Nu te grăbi sa răspunzi. Oricum o vei face din auzite.
Hai mai bine sa vedem ce zice Biblia clar. Ne uitam la actul creatiei. În special în ziua a patra. - "Dumnezeu a zis: „Să fie niște luminători pe întinderea cerurilor, care să separe ziua de noapte. Ei să fie semne, pentru anotimpuri, pentru zile și pentru ani și să slujească drept luminători pe întinderea cerurilor, ca să dea lumină pe pământ!" Și așa a fost. Dumnezeu a făcut cei doi luminători mari: luminătorul cel mare, ca să stăpânească ziua, și luminătorul cel mic, ca să stăpânească noaptea; a făcut și stelele. Dumnezeu i‑a așezat pe întinderea cerurilor, ca să dea lumină pe pământ, să stăpânească ziua și noaptea și să separe lumina de întuneric. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun. Astfel, a fost o seară și a fost o dimineață: ziua a patra."
Citește cu atenție. "„Să fie niște luminători pe întinderea cerurilor, care să separe ziua de noapte. Ei să fie semne, pentru anotimpuri, pentru zile și pentru ani"
Acum, noi etalonul de zi îl avem după soare, revoluția Pamintului în jurul axei proprii o data este o zi. Privit de pe Pamint, pare ca Soarele se invirte o data în jurul Pamintului. Dacă o iei asa, soarele e etalon pentru zi, ziua de 24 de ore cum o știm noi. Deci ziua asa cum o știm noi apare abia în a patra "zi" a creatiei, cand apare etalonul ei, "sistemul" după care o măsurăm. Abia de atunci putem avea zile de 24 de ore.
Pot spune ca între noi sunt 2 km, dar asta pentru ca exista metrul etalon. Înainte puteai vorbi de orice altceva, dar nu de metru asa cum îl știm, poți numi aceea unitate de măsură și metru, dar acel metru poate avea și 5 mm sau 5 km. De cand s-a stabilit metrul etalon, știm clar ce distante avem.
Asa e și cu "ziua" creatiei. Nu e neapărat de 24 de ore. Poate fi de oricit altceva. Pentru ca etalonul zilei de 24 de ore apare abia în a patra zi a creatiei. Ar trebui sa îți dea de gindit, pentru ca e vorba la fiecare zi de "o seara și o dimineața", intii seara, deci nu e o zi normala. Și dacă mai iei și locul din Biblie unde spune ca la Dumnezeu o zi e ca o mie de ani și o mie de ani e ca o zi, cred ca am spus totul. Zilele creatiei pot fi foarte bine nu zile cum le știm, ci ere, perioade lungi de timp. Cit de lungi? Cit vrea știința?
QED

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Pământul nu are atât (...) după Biblie"?!
Unde scrie în Biblie vreo cifră?" ai fost întrebat.
Tu ai venit cu ceva de pe net, nu din Biblie. Corect era sa vii cu ceva concret din Biblie.

| lickypuss a răspuns:

USA cu cei mai multi gay.

| Cybele a răspuns:

Nu este in nici o tara!

| Cybele a răspuns:

Pui niste intrebari tare ciudate...

Răspuns utilizator avertizat